Divadelní noviny Aktuální vydání 6/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

6/2020

ročník 28
17. 3.–30. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Opera poprvé v Karlíně

  V úterý 13. září zahájil soubor Státní opery své působení v Hudebním divadle v Karlíně operou Giuseppe Verdiho Nabucco. Představení bylo dobře prodané, stejně jako několik následujících – soubor bude v karlínském divadle hrát nepravidelně zhruba pět až osm představení měsíčně. Nasadil divácky atraktivní tituly, vedle Nabucca Verdiho La traviatu a Rigoletta, Straussovu operetu Netopýr, pro děti Humperdinckovu pohádku Jeníček a Mařenka, Dvořákovu Rusalku. A také Prokofjevův balet Romeo a Julie. V závěru sezony v Karlíně připraví premiéru operety Orfeus v podsvětí (6. července 2017).

  Tiskový mluvčí opery Juraj Gerbery DN sdělil, že první zkušenosti s novým prostorem jsou vesměs pozitivní. Obavy z akustiky sálu se nenaplnily, vůči prostoru Státní opery, známému nevyrovnanou intenzitou zvuku v různých místech hlediště, si pěvci možná dokonce polepšili. Orchestr samozřejmě hledá, a ještě nějaký čas bude ladit, ideální rozestavení nástrojů v orchestřišti v jednotlivých titulech, což je však běžná praxe. Dbát na ni bude nový šéfdirigent Státní opery Andreas Sebastian Weiser, který poprvé stanul u pultu Státní opery při druhém karlínském představení 14. září při provedení Verdiho Rigoletta. Vstupenky na karlínská představení se prodávají v běžném předprodeji Národního divadla, prodejní terminál je nově zřízen i v karlínském divadle. Potěšující také je, že i technický personál Hudebního divadla v Karlíně je podle Gerberyho vůči operním umělcům vstřícný.

  Domovskou scénu musel soubor opustit kvůli plánované dvouleté rekonstrukci budovy Státní opery, hrát v té době bude také v dalších budovách Národního divadla a na zájezdech. Je to samozřejmě vážná komplikace pro uměleckou tvorbu souboru i pro jeho logistické zajištění, o to víc mrzí, že se teprve dokončuje výběr zhotovitele (čeká se na uplynutí zákonné lhůty pro odvolání, firma už vybraná je) a vlastní práce nezačnou dřív než v říjnu či v listopadu.


  Komentáře k článku: Opera poprvé v Karlíně

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,