Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  OPERA 2015/IV – Umělec proti diktátorovi (25. ledna)

  V Praze se vůbec poprvé hrála opera Viktora Ullmanna Pád Antikrista, blízká příbuzná Nové zemi Aloise Háby. Hudebně i textově komplikovaná disputace o diktátorovi, kterého přemůže síla Umělcovy myšlenky. Víme z historie, že to není tak naivní, jak se to může na první pohled jevit.

  Václav Málek FOTO PAVEL MALÝ

  Václav Málek
  FOTO PAVEL MALÝ

  Sotva by někoho napadlo, že poprvé uvedou na česká jeviště významné dílo, na které si zatím nikdo netroufl, zrovna v Moravském divadle v Olomouci, kde hrají převážně oblíbený repertoár střídaný operetami a muzikály. Nezvyklý projekt rozjednal ještě předchozí ředitel divadla Josef Podstata ve spolupráci s Židovskou obcí. Nezdá se, že by měl v dramaturgických plánech Moravského divadla pokračování.

  Jiří Přibyl FOTO PAVEL MALÝ

  Jiří Přibyl
  FOTO PAVEL MALÝ

  Dirigent Miloslav Oswald pro soubor jistě nezvyklou a technicky obtížnou partituru nastudoval a v Praze předvedl parádně. Také domácí pěvci zvládli postavy coby symboly názorů a myšlenek obdivuhodně – u diváků nejvíc uspěli Václav Málek, Milan Vlček a Jiří Přibyl. Oproti premiéře inscenace myslím trochu ztratila napětí, zklidnila se, usadila.

  Milan Vlček FOTO PAVEL MALÝ

  Milan Vlček
  FOTO PAVEL MALÝ

  Strohé stylizované dění sestavil režisér J. A. Pitínský na minimalistické scéně ve výtvarně nadsazených fantaskních kostýmech, a odhaduji, že i pro většinu pražského publika nebylo jednoduché tak nezvyklou poetiku přijmout.

  Ondřej Doležal FOTO PAVEL MALÝ

  Ondřej Doležal
  FOTO PAVEL MALÝ

  Úspěch však představení mělo, upřímný! Inscenace hodně napomohla objevování operního repertoáru z meziválečné doby! Jen kdyby tak netrčela z olomouckého repertoáru a usilování zdejšího operního souboru.

   Moravské divadlo Olomouc – Viktor Ullmann: Pád antikrista. Dirigent Miloslav Oswald, režie Jan Antonín Pitínský, scéna Tomáš Rusín, kostýmy Zuzana Rusínová, pohybová spolupráce – eurytmie Nataša Kraus, sbormistr Lubomíra Hellová. Spoluúčinkuje orchestr a sbor Moravského divadla. Premiéra 31. 10. 2014 v Moravském divadle Olomouc (Velké divadlo). Nastudováno v německém originále s českými titulky.

  Regent / Démon Regenta Václav Málek
  Kněz Petr Martínek
  Technik / Strašidlo Technikovo Martin Štolba
  Umělec Milan Vlček
  Hlídač / Stařec Jiří Přibyl
  Knězův nedokonalý anděl Helena Beránková
  Vyvolavač Ondřej Doležal
  Eurytmistka Nataša Kraus j.h.

  ///

  Předchozí díly festivalových zpravodajství:

  OPERA 2015/I – Bezmocný ďábel (22. ledna)

  OPERA 2015/II – Z jáchymovského pekla (23. ledna)

  OPERA 2015/III – Vražedkyně z Opavy (24. ledna)


  Komentáře k článku: OPERA 2015/IV – Umělec proti diktátorovi (25. ledna)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,