Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Kontext Zprávy

  Opavský Festival Na cestě slaví patnáctiny

  Ve dnech 10. – 12. listopadu 2021 se v Opavě uskuteční již 15. ročník Festivalu Na cestě, který pořádají studenti oboru Kulturní dramaturgie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Na návštěvníky čeká nejen bohatý divadelní program, ale také koncerty, workshopy, výstava a další setkání.

  Festival Na cestě je pořádán již od roku 2007 a vznikl jako dobrovolná aktivita z iniciativy studentů oboru Kulturní dramaturgie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity Opava. Ti jsou také hlavními organizátory projektu, jehož realizace je ověřením jejich teoretických studijních poznatků v praxi. Příprava festivalu je pro nás skvělou průpravou pro naše budoucí uplatnění, projdeme společně skutečně všemi fázemi příprav – od psaní grantů a získávání financí přes organizaci, produkci a propagaci až po vyúčtování, doplňuje jedna z organizátorek – studentka Anna Staníčková.

  15. ročník festivalu bude slavnostně zahájen ve středu 10. listopadu v 17:00 hodin v prostorách opavského klubu Art, kde bude následovat koncert ostravské dvojice Kompaktní risk a poté se v 19:00 hodin se svou one-man show představí komik Pavol Seriš. Do Opavy přiveze svou zdařilou autorskou komedii Pri kase, která s nadsázkou zachycuje absurdity prostředí supermerketů, jejich zaměstnanců i zákazníků. V dalších dnech se pak diváci mohou těšit např. na intimní komedii o lásce Nevím v podání souboru A² z Českého Těšína nebo na titul Párek, s nímž frýdecko-místecké Statické divadlo zabodovalo mj. na celostátní přehlídce Jiráskův Hronov. Párek pracuje skvostně s jazykem, s kategorií trapnosti a ubohosti, s detailně promyšlenou scénografií. (…) Tohle ryze české, pardon, slezské Čekání na Godota je dobře uchopenou variací na téma občanské pasivity, alibismu a záliby v panikaření, hodnotí inscenaci divadelní kritička Práva Radmila Hrdinová.

  V programu pak ani letos nebude chybět vlastní tvorba studentů 3. ročníku Kulturní dramaturgie. Tu zastupuje projekt dvou scénických čtení nazvaný Nám je to dvě, podporovaný agenturou DILIA. Studenti představí svá osobitá nastudování dramatických textů mladých českých dramatiků. Hru Lajka (Jmenuji se Pes) Davida Košťáka režíruje Anna Staníčková a titulu asi.milování. Terezy Agelové se zhostila její kolegyně Lenka Kendeová, která k přípravám dodává: Jsme všichni moc rádi, že naši vlastní tvůrčí činnost můžeme i nad rámec výuky konzultovat s našimi pedagogy, ale i externisty z divadelní praxe, kteří nás obohacují o řadu zajímavých podnětů.

  Čtvrteční a páteční divadelní program se uskuteční v prostorách budovy Hauerova 4, koncerty pak oživí další opavská kulturní místa. Kytaristka a zpěvačka Adéla Bystroňová zahraje ve čtvrtek v Baru Myslivna a koncert polsko-české kapely Ampli Fire zakončí festival v pátek v Evžen Jazz Café Clubu. V bohatém programu pak nechybí ani výstava. Vznikala ve spolupráci se Základní uměleckou školou v Opavě pod vedením pedagožky Lenky Lazarové (Přibylové) a tematicky koresponduje s názvem Na cestě. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 11. listopadu od 16:00 hodin v prostorách Fakulty veřejných politik (Bezručova 14).

  Festival ovšem nenabízí jen divácké zážitky. Návštěvníci se mohou zapojit také např. do dvou unikátních workshopů. Ten s názvem Festivalová dramaturgie a jak na ni povede režisérka Janka Ryšánek-Schmiedtová, která účastníky seznámí se záludnostmi dramaturgické volby přípravy programu nejen divadelního festivalu. Dvoudenní setkání se uskuteční 10. – 11. listopadu vždy od 10:00 hodin. Druhý workshop Autorské právo v divadelním podnikání pak proběhne pod vedením ředitelky agentury Aura-Pont Petry Markové – a to v pátek 12. listopadu od 9:00 hodin. Místem konání obou akcí je Schösslerův salonek v Obecní domě (ul. Ostrožná 46).

  • Autor:
  • Publikováno: 5. listopadu 2021

  Komentáře k článku: Opavský Festival Na cestě slaví patnáctiny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,