Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy Festivaly

  Olomoucká spílání (No. 0)

  Hned tři dramaturgické linie připravila pro své diváky letošní – již šestnáctá – Divadelní Flora. Tradiční festival s mezinárodní účastí, který v Olomouci spolupořádá občanské sdružení
  Divadlo Konvikt a Moravské divadlo Olomouc, představil svůj program nabitý pěti desítkami exkluzivních divadelních i nedivadelních produkcí. Ty se ve dnech 10. – 20. května odehrají na osmi scénách po celém městě.


  Režie: Jan Mikulášek, Žádná Komedie! nebo Power of the Visegrad Dance. To jsou názvy tří programových sekcí, kterými chce Divadelní Flora oslovit festivalové návštěvníky. Jan Mikulášek patří mezi nejvýraznější osobnosti české divadelní režie. Vzhledem k tomu, že v posledních dvou sezonách vytvořil na nejprogresivnějších tuzemských scénách několik pozoruhodných inscenací, rozhodli jsme se zaměřit naši pozornost právě na jeho tvorbu a představit během Flory hned pět zajímavých titulů, které v jeho režii vznikly v uplynulých patnácti měsících, uvedl ředitel festivalu Petr Nerušil. S Mikuláškovými inscenacemi se v Olomouci představí ostravské Národní divadlo moravskoslezské a Divadlo Petra Bezruče, brněnská Reduta a Husa na provázku nebo pražské Divadlo v Dlouhé. Diváci se mohou těšit na adaptace klasických románů (Na větrné hůrce, Doktor Faustus) i současné prózy (Gottland, Europeana) a také na inscenaci hry britského dramatika Dennise Kellyho Láska a peníze.

  Divadlo Komedie: Weissenstein – Stanislav Majer a Jiří Černý. FOTO KAMILA POLÍVKOVÁ

  Kromě tvorby respektovaného českého režiséra nabídne Flora také kolekci sedmi představení Divadla Komedie. Pražské komorní divadlo letos v červenci definitivně ukončuje úspěšnou dekádu svého působení. Na retrospektivě nejvyprofilovanější české polistopadové scény jsme začali s jejím intendantem Dušanem Pařízkem spolupracovat již během hostování na loňské Floře. Nakonec se podařilo dojednat maximálně reprezentativní retrospektivu, na niž se do Olomouce chystá řada divadelníků nejen z celé republiky, ale třeba i ze Slovenska. Všichni potenciální zájemci mají jedinečnou možnost seznámit se s unikátním průřezem tvorby Komedie zhuštěném do čtyř festivalových dnů, vysvětluje Nerušil. Pravidelně oceňovaný (mj. cena Divadlo roku 2011 v prestižní anketě Ceny Alfréda Radoka) a mezinárodně uznávaný český soubor, který se po dlouhých sporech s pražským magistrátem rozhodl ukončit svoji působnost, odehraje svoji olomouckou štaci na scéně Moravského divadla i v prostorách klubu S-cube.

  Bohatou nabídku činoherních produkcí doplní – jak již je na Floře zvykem – představení tanečního divadla. Pod hlavičkou Power of the Visegrad Dance se skrývá samostatná dramaturgická linie, která nabídne oceňovaná představení středoevropských tanečníků i jednu světovou premiéru – Power Power Dance. Tu má na svědomí režisér, který spolupracoval s tanečnicemi z Česka (VerTeDance), Polska (Anna Steller) a Slovenska (Debris Company). Jedná se o jedinečné setkání vynikajících tvůrců střední generace, kteří zastupují to nejlepší ze svých zemí. Společným tématem jejich práce je otázka energie a energetické bezpečnosti, což je aktuální problém nejen ve střední Evropě. Věřím, že se bude jednat o pozoruhodnou inscenaci a náš festival úspěšně naváže na již dřívější snahy o podporu vzniku nové tvorby, sdělil dramaturg festivalu Jan Žůrek. Kromě představení Mono slovenských Debris Company, které se uskuteční v S-cube, mohou diváci za tanečním divadlem vyrazit do Divadla K3 v Uměleckém centru Univerzity Palackého (Konvikt).

  Pražští Vosto5 nabídnou v sobotu a úterý v šapitó Konviktu svůj Stand´artní kabaret. FOTO Vosto5

  Pestrou náplň deseti festivalových dnů ještě rozšíří doprovodný program, v němž nechybí nedělní pohádka, oblíbený Vintage Market, kabaretní a improvizační večery s divadly DNO – které na festivalu představí další dva premiérové tituly – a Vosto5 v šapitó na parkánu Konviktu, koncerty (Bee And Flower, Plíhal!!!, Sen), audiovizuální a filmové projekce, besedy, zajímavou novinkou jsou rovněž veřejné reprodukce rozhlasových her: Ateliérem Českého rozhlasu Olomouc budou provázet režiséři Tomáš Soldán a Michal Bureš. Velká část doprovodného programu je přístupná zdarma.

  Předprodej vstupenek na Divadelní Floru probíhá na pokladně Moravského divadla (tel. 585 500 500, [email protected]), více informací o přehlídce a jejím programu naleznete na Divadelní Flora nebo Facebook.com/divadelniflora.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. května 2012

  Komentáře k článku: Olomoucká spílání (No. 0)

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   O. K. ,
   ale kde je nějaké zpravodajstrví z neméně tradiční přehlídky Dítě v Dlouhé, která začala včera? To se v Praze nenajde jediný student ani studentka KDV nebo DAMU, kterého by divadlo pro děti zajímalo? Započítáme-li i loutkáře a AMATÉRY, je přece ČR v této oblasti velmoc!

   12.05.2012 (6.58), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Petře,
   píšu z Olomouce, kde jsem do neděle na festivalu. Reportáže z Dítěte v Dlouhé jsem nabízel několika autorům, zatím mi – aspoň na domácí adresu – nic nepřišlo. Festivalů je nyní hodně, v Praze především Zlomvaz, tak sehnat další autory na denní zpravodajství není snadné. Katedra – obávám se – žádné do psaní se hrnoucí kritiky negeneruje. Anebo o nich v DN nevíme. Berte toto – případní autoři (především studenti humanitních věd, ale i další) – jako výzvu a ozvěte se.

   12.05.2012 (16.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,