Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Okolnosti startu sezony mě bolí

  Premiér v demisi Jiří Rusnok a nový ředitel Národního divadla Jan Burian včera slavnostně zahájili 131. divadelní sezonu Národního divadla. Podívat se přišli i ministr kultury v demisi Jiří Balvín a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

  Pozvání na tradiční akci přijali také rektor AMU Jan Hančil, dramatik Milan Uhde, divadelní ředitelé Eva Kejkrtová-Měřičková a Stanislav Moša. Nechyběla ani Balvínova předchůdkyně Alena Hanáková, senátoři Jiří Šesták a Jiří Oberfalzer, Bohumil Nekolný, poslanec Stanislav Polčák, nebo místopředseda rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí.

  Jan Burian a Jiří Rusnok na jevišti ND. FOTO archiv ND

  Jan Burian a Jiří Rusnok na jevišti ND. FOTO archiv ND

  Dění, které destabilizovalo naši první scénu, připomněl ve svém proslovu herec Václav Postránecký. Panu řediteli jsem popřál úspěch v jeho nové roli, která ho tady čeká, a vyslovil jsem politování nad tím trochu nešťastným začátkem jeho angažmá ze strany zřizovatele, řekl ve své řeči před zaměstnanci divadla, politiky a kulturními osobnostmi z jeviště historické budovy Národního divadla premiér v demisi Jiří Rusnok. Okolnosti startu sezony mě bolí. Jako ekonom a manažer jsem zvyklý korigovat rozhodnutí svá i svých spolupracovníků, pokračoval. Byl prvním premiérem asistujícím u zahájení nové sezony ND. O osudu opery Národního divadla v Praze, jejíž transformace byla zahájena loni v lednu, rozhodne příští vláda, ukončil svou řeč na dané téma.

  Žádný problém nebyl, bylo to krátké a věcné, důstojné zahájení. Nejméně formální, co jsem tu za deset let zažil, zhodnotil zahájení, přítomnost a vystoupení politiků v divadle herec David Prachař.

  Řešíme něco, co nadrobili jiní. Domluvili jsme se, že v rámci svazku Národního divadla budou pokračovat dvě opery a na další rozhodnutí je čas. Musíme získat dostatek dat a je to určitě otázka pro příští vládu. Navíc to není nic, co by mohl rozhodovat ředitel divadla, za počet oper v Praze i jinde odpovídá stát, řekl novinářům po slavnostním aktu nový ředitel ND Jan Burian. A dodal, že v tuto chvíli se nelze vracet do do by před transformací, protože by to způsobilo ještě větší chaos než uskutečněná fúze.

  Novináři se také ptali na výsledky auditu, který si Burian nechal udělat před svým nástupem. Zpráva o zjištění stavu v ND údajně uvádí pochybení v oblasti veřejných zakázek a odměňování zaměstnanců. Účetnictví ND nyní prověřuje finanční úřad, který může divadlu dopočítat neodvedené daně až šest let zpátky. Burian na dotaz, zda hledá viníka tohoto způsobu odměňování, zdůraznil, že nemá v úmyslu kriminalizovat své předchůdce Jiřího Srstku a Ondřeje Černého, ale že chce sladit dosavadní praxi s platnými zákony. Oba bývalí ředitelé ND ale se závěry zásadně auditu nesouhlasí. Kombinace pracovního poměru a plateb podle autorského zákona je nade vší pochybnost protiprávní. Legislativa se od 90. let změnila a celá věc nemá nic společného s takzvaným autorským zákonem. Národní divadlo buď zaspalo, nebo jeho vedení nemělo dobré rádce, trvá na svém Burian.

  Se zástupci operních souborů se ředitel Burian setká dnes odpoledne, aby je seznámil s novým vedením a změnami v repertoáru.

  /Z více zdrojů pro i-DN připravil hul/

  ///

  Více na i-DN:

  V Národním divadle se manipulovalo s platy

   

   

  • Autor:
  • Publikováno: 27. srpna 2013

  Komentáře k článku: Okolnosti startu sezony mě bolí

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Ministr kultury Jiří Balvín po skončení oficiální části programu vyjádřil svůj názor na potřebné budoucí směřování velkých institucí, jako je Národní divadlo:
   „Tady patnáct let neexistovala diskuze o poziciování příspěvkových organizací a veřejnoprávních institucí ve společnosti. Doufám, že – na tom jsme se s panem ředitelem Burianem shodli – že ji nastartujeme, i když se to možná některým nebude líbit. Nicméně ji aspoň začneme. Oba dva zastáváme naprosto stejný názor, že takhle velké instituce (včetně třeba České televize, Českého rozhlasu) by měly mít smlouvu se státem.“

   Převzato ze Servisu Ministerstva kultury ČR: http://www.mkcr.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministr-jiri-balvin-se-v-narodnim-divadle-zucastnil-slavnostniho-zahajeni-divadelni-sezony-190553/tmplid-228

   28.08.2013 (4.36), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Jiřina Šulcová

   Profilový obrázek

   „Poziciování ve společnosti“…
   to se mi skutečně nelíbí. Co to vlastně je?! Nechtěla jsem věřit, ale ono to je napsané i na těch stránkách MK! To je teda hustý.

   28.08.2013 (10.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,