Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  V Národním divadle se manipulovalo s platy

  V pražském Národním divadle hospodařícím ročně s rozpočtem kolem jedné miliardy korun se dlouhá léta podvádělo při vyplácení mezd. V rozhovoru pro dnešní MfDnes to oznámil nový šéf ND Jan Burian.

  Jan Burian v dnešním rozhovoru pro MF DNES poodhalil, jak se v Národním divadle podvádělo při vyplácení mezd. FOTO MICHAL RUŽIČKA

  Jan Burian v dnešním rozhovoru pro MF DNES poodhalil, jak se v Národním divadle podvádělo při vyplácení mezd. FOTO MICHAL RUŽIČKA

  Přímo v kolektivní smlouvě, uzavřené i s odborovou organizací, bylo řečeno, že určitý počet představení v měsíci se hradí prostřednictvím mzdy. A pokud umělec určitý počet představení v měsíci přesáhne, pak je divadlo povinno uzavřít s ním autorskou smlouvu, osvětlil situaci Jan Burian.

  Ve reálu to znamená, že herec, zpěvák, tanečník či člen orchestru měl za předem daný počet představení v měsíci stanovenou mzdu, která podléhá zdanění a odvodům na sociální a zdravotní pojištění, a ve stejném měsíci za další představení, která tento počet převýšila, dostal zaplaceno formou honorářů, které podléhaly zdanění jinému. Tím se v Národním divadle, zejména v opeře, uměle navyšovaly příjmy a obcházely zákony.

  Tuto praxi odkryl hloubkový audit, který před Burianovým nástupem vypracovala komise odborníků a předala jej tehdejší ministryni kultury Aleně Hanákové. Ta v červenci dala Burianovi za úkol, aby po svém nástupu k 1. srpnu zavedl v divadle pořádek. I to byl možná jeden z důvodů, proš se odboráři opery ND vší silou bránili nástupu Buriana do funkce. Po známém odvolání-neodvolání začal nový šéf zaběhnuté pořádky měnit až tento týden.

  FOTO archv ND

  FOTO archv ND

  Ve středu přišla do divadla kontrola finančního úřadu, která bude procházet účty několik let zpět. Pokud nám doměří daň, budeme povinni ji uhradit a pak se musíme zamyslet nad tím, kdo způsobil Národnímu divadlu škodu, říká Burian. Zatím nikoho konkrétního jmenovat nechtěl. Hned v pondělí má však schůzku s provozním ředitelem Václavem Pelouchem, který se vrací z dovolené. Ten divadlo dočasně řídil od loňského září, kdy ministryně Hanáková po pěti a půl letech ve funkci náhle odvolala ředitele Ondřeje Černého.

  /Ze Zpráv iDNES.cz pro i-DN převzal a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 17. srpna 2013

  Komentáře k článku: V Národním divadle se manipulovalo s platy

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Neprásknul někdo
   takto nastavené procesy Hanákové?
   🙂

   17.08.2013 (8.28), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Kateřina Jírová

   Profilový obrázek

   Tzv. „přehrané“
   se proplácejí i jinde, jako přesčasy. Ale možná jde o četnost.

   17.08.2013 (14.39), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Bývalí ředitelé
   Národního divadla Jiří Srstka a Ondřej Černý nesouhlasí s výsledky auditu hospodaření, které v sobotu v MfD zveřejnil současný šéf Jan Burian. Podle nich nelze v uměleckém provozu požadovat pracovní povinnost 40 hodin týdně.

   Podle Černého bylo vše v době jeho ředitelování v pořádku a závěry, které se objevily v médiích, považuje za chybné, zavádějící a účelové. „Systém odměňování zaměstnanců připravoval ještě ředitel Srstka po konzultacích s ministerstvy práce a kultury. Kontrolní orgány nikdy nekonstatovaly porušení zákona,“ sdělil.

   Srstka uvedl, že systém odměňování spočívá ve stanovení pracovního úvazku uměleckých zaměstnanců divadla počtem představení a u orchestru počtem takzvaných frekvencí, tedy představení a zkoušek. Systém, který připravil na konci 90. let, vycházel z fungování Národního divadla za první republiky. Zákoník práce podle něj umožňoval, aby se množství požadované práce normovalo takzvanou spotřebou práce, kterou bylo možné vztáhnout nejen k hodině práce (návazně úkolová mzda), ale i k jinému času (v tomto případě k měsíci). „Rád bych si přečetl onen audit, o kterém Burian hovoří, a zároveň pohovořil s odborníky, kteří ho psali. Jejich jména ani kvalifikace mně není známa,“ doplnil Srstka.

   Více na: http://zpravy.idnes.cz/exreditele-narodniho-divadla-popreli-podvody-s-platy-pd4-/domaci.aspx?c=A130819_173736_domaci_jj
   resp. http://www.divadlo.cz/audit-v-narodnim-divadle-ukazal-obchazeni-zakonu-p

   20.08.2013 (0.50), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,