Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Názory – Glosy

  Odvolán ředitel Slezského divadla (No. 9)

  Na ředitelský post Slezského divadla vyhlásila Rada města Opavy obvyklou formu “veřejného” výběrového řízení: kdo splňuje obecné předpoklady vzdělání a dalších náležitostí se může přihlásit. Běžné bývají takové posty v regionech, v podmínkách komunální politiky a nevyhraněných požadavků na místní divadlo.

  Dlouholeté zkušenosti však ukazují, že dobrého ředitele divadla se touto cestou většinou najít nepodařilo a důvod je zřejmý: jde o místa vyžadující špičkovou kvalifikaci a náležitou praxi, a ti, co takové kvality mají, se do obecného klání většinou ani nepřihlásí. Nejvíc se osvědčilo požádat o nalezení a výběr divadelního ředitele skupinu zkušených osobností z oboru, kteří se nerozhodují na základě několika stran konkurzního projektu na téma proč a jak chci řídit divadlo, ale dají na dosavadní práci kandidáta a na renomé, které si v divadelní praxi vytvořil. Najdou takové, osloví je a radnici doporučí. Mimo jiné nebývají až tak vázáni komunální politikou daného regionu, kdežto zdánlivě ultrademokratická možnost, aby se přihlásil každý, kdo má, starým židovským vtipem řečeno, “čas a mlíko”, paradoxně otevírá možnost dosadit někoho z vůle radních a ne z odborných důvodů. Zvláště když si politikové často myslí, že divadlo přece může ředitelovat kdokoli, hlavně aby nám ohlídal zpravidla značné dotace z našeho rozpočtu. Zrovna v Opavě se myslím jinak nejednalo počínaje nástupcem ředitele Václava Kožušníka začátkem devadesátých let minulého století. Už kvůli tomu lze jen ztěží očekávat, že by se do řízení Slezského divadla hrnuly skutečné osobnosti. Rád bych se mýlil, stát se může cokoli, ale zkušenosti tomu věru nenapovídají.

  Přetiskujeme  vyhlášení výběrového řízení tak, jak je opavští radní vypsali.

  Rada města vyhlásila výběrové řízení na ředitelku/ředitele divadla

  Publikováno: 02.08.2023
  Upraveno: 02.08.2023

  Ilustrační obrázek

  Rada města Opavy na dnešním mimořádném jednání vyhlásila výběrové řízení na obsazení místa ředitele/ředitelky Slezského divadla v Opavě. To je od 28. června 2023, kdy byl ze své funkce odvolán dosavadní ředitel Slezského divadla Aleš Kománek, prázdné a řízením instituce byla dočasně pověřena ekonomka Lucie Krásová.

  Hlavním úkolem budoucí ředitelky či budoucího ředitele SDO bude organizace veškeré činnosti divadla, tedy řízení jeho činoherního i operního souboru a všech dalších aktivit. Bude městu Opavě, jako zřizovateli divadla, odpovídat především za stanovení a plnění plánu rozpočtu, za účelné a hospodárné vynakládání rozpočtových prostředků a za kvalitní personální zabezpečení divadla, ale také za dodržování zákonnosti, pracovněprávních předpisů, správné uplatňování mzdové politiky, ochranu majetku a za materiálně-technické a bezpečnostní úseky. Součástí jeho práce bude také plnění uměleckých úkolů divadla.

  „Naší snahou je, aby se nová ředitelka nebo nový ředitel Slezského divadla ujala či ujal své práce už na samém začátku nové divadelní sezony. Jde především o to, aby se situace v divadle, která nastala v červenci po odchodu ředitele Kománka, stabilizovala a chceme, aby divadelní soubory plynule pokračovaly v přípravě nových představení a realizaci kulturního kalendáře této významné instituce. Proto hledáme do čela divadla člověka nejen s prokazatelnými praktickými manažerskými a ekonomickými dovednostmi, ale také s přehledem o oblasti kulturního a společenského dění nejen ve městě Opavě, ale celkově. Znalost divadelního provozu a jeho problematiky určitě bude pro zájemce výhodou,“ shrnul požadavky na novou ředitelku či ředitele náměstek opavského primátora pro kulturu Pavel Meletzký.

  Případní zájemci se veškeré potřebné informace dozví na obvyklých místech, jako je elektronická úřední deska – část volná místa, případně v příloze této zprávy. Termín pro podání přihlášek je stanoven do 8. září 2023, předpokládaný nástup pak k 1. říjnu 2023.


  Komentáře k článku: Odvolán ředitel Slezského divadla (No. 9)

  1. Tomáš Studený

   Avatar

   Opravdu smutná bilance.
   Nemyslím, že otevřené VŘ je a priori chybou, ALE! Kdo se asi tak přihlásí za měsíc, aby za další nastoupil? Pokud to chce člověk dělat seriózně, tak nejde jen tak od boku vystřihnout koncepci, udělat psychotest a naskočit do rychlíku, nemluvě o tom, že ti schopnější mají obvykle už závazky minimálně na sezónu dopředu. Opavští hrají s divadlem už dlouhodobě velmi nebezpečnou hru. Zarážející je, že se z průšvihů nepoučí a klidně opakují stejně nefunkční scénář opět dokola.

   07.09.2023 (9.59), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,