Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  O víkendu začne festival Dítě v Dlouhé

  V sobotu 15. dubna začne v Divadle v Dlouhé 25. ročník divadelní přehlídky Dítě v Dlouhé. Festival pro děti již od dvou let věku a jejich dospělý doprovod potrvá až do čtvrtka 20. dubna a jeho program zahrnuje deset představení mimopražských profesionálních divadel. Zahajovací víkend vedle čtyř představení nabízí také doprovodný program v podobě prohlídek zákulisí a divadelního jarmarku.

  Festival zahájí Naivní divadlo Liberec s inscenací Babička Červené Karkulky dnes slaví narozeniny! Foto: archiv festivalu

  Programu festivalu každoročně vychází z inscenací pro děti a mladé diváky, které v poslední době vznikly v mimopražských profesionálních divadlech. Tvoří jej tituly pro všechny věkové kategorie, od batolat přes mladší školní věk až po teenagery a zároveň představuje reprezentativní průřez různými typy a styly divadla. I letos nabízí jak divadlo loutkové, resp. kombinující loutky s živými herci, tak divadlo čistě činoherní. Vedle nejklasičtějších pohádkových titulů v moderním zpracování (Červená Karkulka a Šípková Růženka), také pohádku moderní, z pera básníka Karla Šiktance (Svatojánský oheň). Anebo velkolepou činoherní adaptaci současného knižního hitu Prašina.

  Inscenace na letošním festivalu jsou velmi různorodé a určené velmi různorodému publiku. Mají však přece jen něco společného: téměř ve všech hrají zásadní roli silné ženské či dívčí hrdinky, i když třeba nejsou přímo hlavní postavou. Že je hybatelkou děje Karkulka, to nikoho nepřekvapí, ale jak akční babičku má v podání Naivního divadla, to už překvapivé je. Šípková Růženka mnoho prostoru k akci nemá, zato Zlá sudička si ho v inscenaci královéhradeckého Draku pro sebe „urvala“ až až. A dostalo se jí za to ocenění – nominace na Cenu Thálie za herecký výkon. Případ Edward by vůbec nenastal bez celé skupiny ženských postav. V inscenacích Pádístepí a Svatojánský oheň jsou to právě přítelkyně hlavních mužských postav, kdo je svou nezlomností, chytrostí i pevností charakteru dovedou ke šťastnému konci. A nakonec En z Prašiny. Co by si bez ní Jirka a Tonda počali?

  Festival je soutěžní a uděluje dvě ceny. Cena diváků se jmenuje Dítko a o jejím držiteli rozhoduje hlasování po každém představení. Držitele odborné Ceny Jana Borny určuje festivalová porota.

  Autorkou doprovodných ilustrací letošního ročníku je Patricie Ebelová, jejímž kresbám dominují kočky a hrnky či šálky.

  Festival zahájí Naivní divadlo Liberec s inscenací Babička Červené Karkulky dnes slaví narozeniny! Původní loutková komedie Víta Peřiny pro děti i jejich dospělý doprovod je autorskou variací klasické pohádky o Červené Karkulce a vedle moderních loutkářských postupů tvůrčího týmu se dostalo ocenění i hereckému umění Antonína Týmala, který byl za roli lesního adjunkta nominován na Cenu Thálie.

  V neděli dopoledne je na programu Řeka, hravá inscenaci pro děti již od dvou let, ale i pro jejich starší sourozence, rodiče či prarodiče. Obrazivé vyprávění o vodě, řece, vodních tvorech, lidech na břehu a také o plynutí vody a času vzniklo pod hlavičkou produkčního studia Damúza. Nedělní odpoledne je určeno dětem od devíti let, pro které kladenské Divadlo Lampion pod názvem Případ Edward připravilo autorskou variaci na známý film Tima Burtona.

  V následující všední dny se bude hrát dopoledne pro školy a v podvečer a večer pro veřejnost. V pondělí dopoledne se představí plzeňské Divadlo Alfa s maňáskovou groteskou ve stylu spaghetti westernů Pádístepí, náčelník Bizonů. Vzhledem k tomu, že i ve všední dny se letos hraje pro děti již od šesti let, budou podvečerní představení začínat v 18 hodin. V pondělí to bude pohádka Karla Šiktance Svatojánský oheň, kterou na jeviště ústeckého Činoherního studia přivedl básníkův vnuk David Šiktanc. Příběh o síle lásky, tradicích i moci je poetický textově i jevištním ztvárnění. Úterní Šípková Růženka z královéhradeckého Divadla Drak už získala řadu ocenění na domácích i zahraničních festivalech, a to nejen za gagy naplněnou formu maňáskové grotesky, ale také – obdobně jako liberecká Karkulka – za herecký výkon Jana Popely v roli Zlé sudičky (včetně nominace na Cenu Thálie).

  Závěr festivalu bude patřit Klicperovu divadlu z Hradce Králové a jeho adaptaci bestselleru Vojtěcha Matochy Prašina. Stejně jako v knize půjde i na jevišti o život hrdinům mladým i starým, uvidíte stroj Hanuše Nápravníka i Nápravníka samého s jeho milou Annou. A samozřejmě zloducha Hroudu i s jeho gorilami Krausem a Navrátilem… Akční příběh z pražské čtvrti, v níž nefunguje elektřina, mobilní signál ani data, získal svou první divadelní podobu v režii Pavla Kheka, výpravě Jozefa Huga Čačka, s hudbou Ivana Achera a pohybovou spoluprací Marka Zelinky.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. dubna 2023

  Komentáře k článku: O víkendu začne festival Dítě v Dlouhé

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,