Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  O návštěvě ministra Zaorálka v Národním divadle

  Ve čtvrtek 7. září přijel do Národního divadla ministr zahraničí a volební lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek jednat s odboráři. Jejich předseda a hlavní organizátor akce Jakub Hrubý sdělil, že setkání iniciovali sami politikové. Nabídl mi zúčastnit se jejich jednání, což jsem přijal s cílem získat informace o dlouhodobém konfliktu uvnitř divadla. Až na místě jsem se dozvěděl, že se schůzky nezúčastní ředitel Jan Burian ani nikdo z vedení Národního divadla, ale že akci vzali na vědomí na jednání 6. září.

  Odboráři nejprve ministra zavedli na dvě zkoušky, čemuž jsem přihlížel s nedobrým pocitem, neboť do zkoušek se podle mého vstupovat nikdy nemá, bylo však zřejmé, že umělci návštěvu očekávali. Na vlastní jednání odborářů s ministrem Zaorálkem a poslancem Adámkem dorazil i náměstek primátorky hl. m. Prahy Petr Dolínek.

  Mezi odboráři přetrvávají obavy ze zrušení souboru Státní opery a jeho sloučení s Národním divadlem považují za zpolitizované. Hlavně však odmítají autoritativní způsob jednání ze strany vedení divadla a nevěří v odborné kompetence ředitelů – tvrdí, že ministr kultury nikdy neschválil projekt restrukturalizace Národního divadla ani řádnou uměleckou koncepci divadla. Podle Lenky Šmídové zvažují vstoupit do stávkové pohotovosti i sólisté opery kvůli nedořešeným smlouvám. Průměrná hrubá mzda (se započítanými manažerskými platy kolem sto tisíc měsíčně), oznámili odboráři, je v Národním divadle zhruba devětadvacet tisíc měsíčně.

  Nejsem práv dělat arbitra. Své jsem vyjádřil na tomto místě v předchozím čísle Divadelních novin. Návštěvu budoucího lídra sociálních demokratů jsem při vlastním jednání chápal tak, že odboráři hledají politického ochránce, což se jim dlouhá léta vyplácí a v systému politického zřizování divadel se jim nelze divit. Předvolební agitaci, zřejmě připravenou, ze setkání udělalo video ministra Zaorálka. Otevřený dopis kritizující takové praktiky přetiskujeme na protější straně. Odmítám v něm formulaci, že jsem tvořil „doprovod“ ministra Zaorálka, a mrzí mě, že ji napsali a podepsali lidé, s nimiž dlouhodobě spolupracuji. Bylo užitečné nakouknout do reálné politiky, která našim divadlům vládne přes patetická a jistě bohumilá prohlášení o nezávislosti, reálný stav jim však obecně neodpovídá. Odpolitizování obsahoval vládou zamítnutý návrh zákona o veřejných kulturních institucích, ale k cíli vedou i jiné cesty – proč se nezvažují? Mimochodem – úmysl prosadit tento zákon se přemístil od sociálních demokratů do volebního programu hnutí ANO.


  Komentáře k článku: O návštěvě ministra Zaorálka v Národním divadle

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,