Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Nový ředitel PDFNJ

  Pražský divadelní festival německého jazyka (PDFNJ) má od 1. ledna 2021 nového ředitele. Stal se jím jeho dosavadní šéfdramaturg Petr Štědroň.

  Nový ředitel PDFNJ Petr Štědroň. Foto archiv PDFNJ

  Dosavadní, dlouholetá ředitelka festivalu Jitka Jílková – překladatelka, vystudovala knihovnictví v Bratislavě a teorii kultury na pražské Univerzitě Karlově – zůstává ve vedení festivalu na postu dramaturgyně a emeritní ředitelky. Ředitelkou PDFNJ byla od roku 1997 a v jeho vedení zůstává dál.

  S Jitkou mě pojí hluboké přátelství, blízkost a profesní úcta. Vážím si jejího estetického cítění, úsudku, překladatelského umění a řady dalších věcí. Ostatně právě spolu s Jitkou se nám snad festival podařilo esteticky vyprofilovat jako jednu z nejdůležitějších pražských kulturních událostí, otvírat jej novými směry a propojovat kulturní impulsy. Rozhodně se tedy nejedná o palácový převrat, nadále budeme s Jitkou a dalšími kolegy spolurozhodovat. Samozřejmě bych chtěl udržet vysokou úroveň přehlídky a ve spolupráci s dosavadními partnery a podporovateli festivalu jej dále rozvíjet novými směry. Ostatně přípravy na 26. ročník v listopadu 2021 už dávno naplno běží… , říká nový ředitel PDFNJ, překladatel, germanista a dramaturg Petr Štědroň, v současné době ředitel Divadla Na zábradlí. Pro festival pracuje od roku 2003 jako dramaturg (spolu s Josefem Balvínem a Ondřejem Černým), v letech 2010-20 byl jeho šéfdramaturgem.

  Pražský divadelní festival německého jazyka má za sebou čtvrt století českého zprostředkovatele německojazyčného divadelního umění. Od počátečních, zakladatelských zásluh Pavla Kohouta se pod vedením Jitky Jílkové stal v průběhu desítek let jednou z nejvýznamnějších událostí pražského kulturního podzimu. Dnes propojuje českojazykové a německojazykové kultury a přináší oboustrannou inspiraci, a to zdaleka nejen v oblasti divadla. Festival je největší dobrodružství, jaké mě v životě potkalo. Těším se na pokračování a jsem ráda a vděčná, že jsem mohla vedení předat právě Petrovi. Myslím, že se naše spolupráce osvědčila, a věřím, že to tak zůstane, zvláště když budeme mít dál oporu v Milanu Neubauerovi, říká Jílková.

  /Z tiskové zprávy pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 15. dubna 2021

  Komentáře k článku: Nový ředitel PDFNJ

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,