Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Nová znamení studentského divadla (No. 1)

  Včera začal 26. ročník festivalu SETKÁNÍ/ENCOUNTER. Nejprve probíhal v ulicích, v červeno-zelených reflexních vestách, na žebříku a v klaunské čepici. Šašek Pentahydrát Dusičnan Vanadný nás provedl Mozartovou, Dvořákovou, Kozí, Poštovskou, Minoritskou až na Orlí. A tam prováděl dál — slavnostním zahájením festivalu. Pohlceni ohňostrojem nesmyslů, po lokty ponořeni do odpadků – jak pedagogové, tak soubory i studenti s přáním potkat nové úhly pohledu a objevit znamení. Organizátoři se nás ptají: Změníš pohled?

  encounter

  Šašek Pentahydrát Dusičnan Vanadný nás provedl Mozartovou, Dvořákovou, Kozí, Poštovskou, Minoritskou až na Orlí. FOTO PETR CHODURA

  Příležitostí je na to až až, máme tady 14 divadelních škol z 11 států, které jsme v rámci ceremoniálu poznali i s půvabnými fotkami, které se v některých případech (zejména u ruského herce monodramatu Já, Jago) setkaly s výraznými ohlasy v publiku. Více či méně ohlasů v publiku vyvolali i koordinátorka festivalu Adéla Svídová, děkan divadelní fakulty doc. MgA. Zbyněk Srba, Ph.D., studentská i profesionální porota odcházející s cenami SWAG (studentská porota) a Marta (odborná porota), které na konci festivalu poputují do rukou nejlepších tvůrců.

  A největší ohlasy? Co nás zvedlo ze židlí? Nikdo jiný než sám ředitel festivalu prof. Petr Oslzlý! A čím zahájil festival? Přáním: co nejvíc pohybu. Protože divadlo je nepřetržitým pohybem. Pohybuje se kolem nás a my se pohybujeme uvnitř něj, s ním a za ním, proto za ním také jezdíme na SETKÁNÍ/ENCOUNTER do Brna.

  oslzly

  Co nás zvedlo ze židlí? Nikdo jiný než sám ředitel festivalu prof. Petr Oslzlý! FOTO PETR CHODURA

  A co když…?

  Už jste byli na jazzovém koncertu pořádaného zvířátky? A tušíte, jak se cítí budík, když ho odložíte? Může vás pohladit věšák nebo vám zašlápnout auto obří slepice? A co když přehlédnete prase pana prezidenta, které má dva centimetry?

  Ze skicáku je milé a hravé seznámení s dovednostmi činoherců z prváku — malý exkurz do práce s hlasem, pohybem, napojením na ostatní, slovem, situací a s tím, co se tady vlastně ti komedianti učí. A proč nás baví se na to koukat? Protože když pověsíš květinovou tašku na věšák, je to umění. Bravo!

  A na závěr? Velké ponaučení večera: Problémy, jak je známo, jsou rakovinotvorné.

  Děkuji za krásně strávený čas. Odcházet po celém dni v deset večer mírně unavená, ale s úsměvem a surrealistickými obrázky v hlavě je veskrze příjemné.

  JAMU, Brno – Ze skicáku. Režie, dramaturgie, scéna, choreografie Oxana Smilková, technologie Barbora Sosnovcová, dramaturgie Martina Apostolova.

  ///

  Více na i-DN:

  Nová znamení na festivalu studentských škol


  Komentáře k článku: Nová znamení studentského divadla (No. 1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,