Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Nová znamení na festivalu studentských škol

  Mezinárodní festival divadelních škol Setkání/Encounter začne 12. dubna ve 14 hodin průvodem od pořádající Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění k Divadlu na Orlí. logo encounter

  Nesoutěžní přehlídka potrvá pět dní, účastní se jí školy z jedenácti zemí světa kupříkladu z Ruska, Británie, Francie, Tchaj-wanu, Skotska, Španělska, Itálie, Polska, Bulharska či Německa. A je opravdu na co se těšit. Nastupující generace má nezatížený pohled na svět, prostý šablon, ostrý, čerstvý a svěží, dodala režisérka festivalu Barbora Chovancová.

  francie

  Mladí umělci z Národní konzervatoře dramatických umění v Paříži v inscenaci Uštknutí tematizují násilí vůči ženám FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Jak zdůraznil děkan pořádající fakulty Zbyněk Srba, je akce zcela v gesci studentů brněnské akademie. Zájem zahraničních škol vždy několikanásobně převyšuje možnosti pořadatelů, také letos mělo zájem do Brna přijet třicet škol. Mimořádnou světovou přehlídku vysokých divadelních škol pořádá brněnská akademie zejména však její posluchači. Festival je vlajkovou lodí naší fakulty a studenti jej připravují celý rok, řekl děkan Zbyněk Srba.

  Přestože se za čtvrtstoletí festivalu vystřídaly v Brně školy ze všech kontinentů kromě Austrálie, někteří z účastníků přijíždějí do Brna poprvé. Ředitel festivalu Petr Oslzlý se kupříkladu těší na tchajwanské divadelníky, kteří patří mezi nováčky. Kultura Tchaj­wanu je zcela svébytná, jak to u ostrovů bývá. Ostatně inscenace, kterou přivážejí, se příznačně jmenuje Ostrov, uvedl Oslzlý. Poprvé na festival Setkání/Encounter zamíří i mladí umělci z Národní konzervatoře dramatických umění v Paříži s inscenací nazvanou Uštknutí, která tematizuje násilí vůči ženám. Festivalovou premiéru zažijí i studenti z Alanusovy vysoké školy umění v Bonnu, kteří nabídnou cyklus krátkých her od Marka Ravenhilla. Trend divadelního zpracování filmových scénářů bude dominovat inscenaci z polského Krakova, odkud přivezou scénickou variaci na snímek Dogville režiséra Larse von Triera. Vtipné doslovné divadlo zkoumající rovnost a feminismus předvedou studenti ze skotského Glasgow v titulu To zkurvené slovo na F. Pořadatelská JAMU se uvede nedávno premiérovaným titulem Kazimír a Karolína.

  Téma letošního ročníku lze podle dramaturga festivalu Jakuba Lišky lze vyjádřit souslovími Nová znamení a nové úhly pohledu: Chceme, aby náš festival byl zaujetím postoje k tomu, co bylo. Chceme nalézat, co je ještě životaschopné, a co už ne, a to jak po stránce umělecky ideové, tak umělecky formální.  Režisérka Chovancová dodává, že nastala doba revize a velkého třídění.

  Festival vyvrcholí v sobotu 16. dubna závěrečným ceremoniálem v 19 hodin v Divadle Husa na provázku. Kromě této scény se bude ještě hrát v HaDivadle a zejména na dvou školních scénách: Studiu Marta a Divadle na Orlí.

  Předprodej vstupenek začne 11. dubna ve festivalovém infocentru na divadelní fakultě.

  Další informace o letošním ročníku Setkání/Encounter na: www.encounter.cz nebo www.facebook.com/setkani

  (zpracoval Mgr. Luboš Mareček, JAMU)

  • Autor:
  • Publikováno: 7. dubna 2016

  Komentáře k článku: Nová znamení na festivalu studentských škol

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,