Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Nevzdáváme se

  Divadelní soubor Maso Krůtí, kterého jsem produkční, nedostal na rok 2024 celoroční grant od Ministerstva kultury. Byl to šok, studená sprcha, něco, co jsme si nedokázali vlastně vůbec představit. Loni jsme grant získali a letos žádost vytvořil stejný tým lidí, částku 0 Kč jsme tedy nečekali. Nebudu znovu hořekovat nad naprosto nejasným systémem bodování, kdy absolutně netušíme, co se letos divadelní komisi nelíbilo a jaké mají k činnosti souboru nebo k jeho (neustále vyprodaným) inscenacím výtky. Největší průšvih je oznámení výsledků grantového řízení poslední únorový den, tedy v momentě, kdy je rok 2024 již v plném proudu.

  Od ledna tohoto roku jsme připravovali novou autorskou inscenaci, která má mít premiéru v květnu. Je tedy jasné, že přípravné práce, nahrávání autorské hudby, výprava, scénografie, režijně-dramaturgická koncepce a mnoho dalšího potřebného pro hladký průběh samotného zkoušení již dávno vzniklo. Takže co teď? Můžeme premiéru zrušit a splácet již vzniklé náklady z dalšího hraní, takže budeme ponižovat honoráře, protože jsme nedostali grant, a ještě splácet náklady na inscenaci, která nikdy nevznikne. Ano, toto řešení nás také napadlo jako první. Ale po oklepání se z prvotního šoku jsme si usmysleli, že to nevzdáme. Téma inscenace chceme přinést do veřejného prostoru a na jeviště našeho domovského prostoru Divadla NoD, které s premiérou počítá a inscenaci má ve svém dramaturgickém plánu.

  Kde ale sehnat peníze? Dohodli jsme se na kofinancování s Divadlem NoD, což je skvělé, ale zdaleka to nepokryje všechny potřebné náklady. Chybí nám 100 tisíc. Jestli má náš soubor nějakou devízu, je to za posledních nonstop vyprodaných osm let reprízování „fanouškovská“ divácká základna. Rozhodli jsme se tedy rozjet kampaň na HitHitu; a z našich diváků zkoušíme udělat naše mecenáše. Nabízíme mecenášské vstupenky na premiéru, reprízu, vyprodané tituly NoDu a mnoho dalšího. Gaius Cilnius Maecenas, který žil v době císaře Augusta, podporoval básníky a jejich tvorbu. Po něm se přes dva tisíce let jmenuje ten, kdo podporuje umění, mecenáš. A pokud grantová komise rozhodla, že se činnost souboru nepodpoří z daní našich diváků, tak nás diváci mohou podpořit napřímo. A dar si pak následně z daní odečíst.


  Komentáře k článku: Nevzdáváme se

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,