Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Nerozumím…

  Česká televize zavedla nový kanál ČT3. Pro seniory, aby doma v karanténě zavzpomínali na normalizační časy, kdy byli mladí… Nemocnice na kraji města, soutěž O poklad Anežky české, Televarieté s Dvořákem a Bohdalkou, Návštěvní dny Šimka a Grossmanna. Jestli se karanténa protáhne, mohlo by dojít i na majora Zemana nebo na soudruha Pláteníka, který v podání Jaroslava Moučky procítěně a lidsky moudře vedl okresní výbor KSČ v Okresu na severu.

  Stejně moudře a rozšafně jako v seriálu Osvobození vede své generály Josif Vissarionovič Stalin. Rozvažuje, jak své rudoarmějce poslat na zteč tak, aby jich co nejméně padlo. A jak oni neochvějně postupují vpřed a umírají šťastni, protože s úsměvem a komunistickým přesvědčením na rtech. Proč v koronavirových dnech tu ideologickou nalejvárnu vysílá veřejnoprávní ČT2? Po listopadu přinejmenším podruhé, v hlavním vysílacím čase! Zvlášť dobře načasované do doby, kdy starostu Prahy 6 chrání policie po výhrůžkách oficiálních ruských míst kvůli odstranění pomníku generála Ivana Stěpanoviče Koněva. Toho, co rozstřílel maďarské povstání v roce 1956 a asistoval při uzavírání paktu Stalina s Hitlerem prostřednictvím jejich ministrů zahraničí Joachima von Ribbentropa a Vjačeslava Molotova 23. srpna 1939 v Moskvě. Jako sedmiletý jsem Koněva viděl naživo u nás doma ve Dřínově, když navštívil hlubinný uhelný dům pojmenovaný po něm, moje o pět let starší sestra mu předávala kytku. Tehdy jsme nevěděli, ale dneska snad víme – nebo opět chceme zapomenout?


  Komentáře k článku: Nerozumím…

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,