Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Několik vět 2017

  S blížícími se volbami se stále více ukazuje, že politika se proměnila v prázdný boj o moc bez nosného programu. Další a další skandály dokazují, že přes ujišťování politiků o boji s korupcí je naše vlast vysávána a demoralizována promyšleným, dobře organizovaným rozkrádáním veřejných statků. Politika a s ní celý demokratický systém se ocitly v setrvalé krizi.

  Oficiální představení politické platformy SPIN (Spravedlnost a inovace) se konalo 29. dubna 2017. Odborníkem na bezpečnostní oblast SPINu je Michael Kocáb, právními otázkami se zabývá Hana Marvanová a jako mluvčí platformy vystupuje Jan Kalvoda (uprostřed). Současně se jedná o signatáře Kroměřížské výzvy, která chce najít budoucího českého prezidenta.

  Ze sovětského vlivu jsme se po listopadu 1989 zdaleka nevymanili. Zašlapávány jsou hodnoty Masarykovy a Havlovy, na nichž náš stát vznikal. Jsme spolu s dalšími zeměmi strháváni od euroatlantického světa zpět do područí východu, přestože naše místo je v demokratickém srdci Evropy!

  Parlamentem a vládou nekorigovaný prezident republiky vytváří vlastní politiku, ohýbá ústavu k bodu zlomu. S  pomocí politických struktur se stal loutkou mocenských zájmů Moskvy a Pekingu.

  Ani solidní ekonomický vývoj posledních let nemůže zakrýt fakt, že se naše země po Listopadu 89 stala převážně montovnou zahraničních firem. Technologicky zaostáváme za většinou vyspělých zemí. Výrazně zaostáváme i v sociální či vzdělávací oblasti.

  Žurnalistika je ovlivňována mocensko-ekonomickými zájmy. Některá média fungují spíš jako vlivová centra než jako zdroj informací pro demokratické rozhodování občanů. Je téměř nemožné se v nich orientovat a dozvědět pravdu.

  Do justice pronikla mafie, které se v mnoha případech daří zabezpečovat beztrestnost osnovatelům zejména velké korupce.

  Občanská společnost si tento vývoj nechce nechat líbit a spontánními aktivitami a demonstracemi projevuje vůli se bránit. Pohyb ve společnosti se povážlivě sráží s tupou, nehybnou mocí a organizovanou proruskou propagandou.

  Parlamentní strany se nezabývají politikou. Ignorují zásadní evropské změny stejně jako vnitřní politiku. Uzavřely se ve světě kšeftování s mocí a pozicemi. Nepojmenovávají realitu, neříkají pravdu, jen podlézají nejpokleslejším náladám, čímž je posilují. Ačkoliv počtem členů tvoří marginální část obyvatelstva, do politických pozic nominují jen své členy na základě příslibů různých výhod, čímž uzavírají sféru aktivní politiky jen pro hrstku vyvolených.

  Pohyb po šikmé ploše směrem do katastrofální krize musíme zastavit. Odpovědnost nese politická reprezentace, vládnoucí i opoziční parlamentní strany a hnutí, a v neposlední řadě prezident.

  V této pokračující krizi je třeba:

  1. Abychom se začali chovat jako odpovědný a kompetentní člen EU. Vláda musí vypracovat novou zahraničně-politickou koncepci, jak v co nejkratší době vrátit Česku věrohodnost, jak je dostat na špičku rozhodovacích procesů, do jádra Unie, jak přijmout euro a prosazovat dobré ekonomické a bezpečnostní transatlantické vztahy. Musíme se také konečně začít starat o naši obranyschopnost a plnit závazky v NATO. Udržení liberálního řádu na Západě, jehož součástí je i Česko, je naším životním národním zájmem.

  2. Aby se naše země vrátila k podpoře lidských práv a občanských svobod. Svět, který těmito hodnotami opovrhuje, je svět, v němž by náš stát neměl dlouhodobě šanci. Západní civilizační hodnoty zajišťují všem rovnost před zákonem, vládu práva, nikoliv panování oligarchů a papalášů.

  3. Aby politické strany vyhnaly ze svého středu lobbisty a kmotry, kteří korumpují politiky.

  4. Aby politické strany otevřely svoje kandidátky občanům a vzaly vážně principy demokratické vlády.

  5. Aby parlament zrušil diskvalifikační klauzuli 5% pro vstup do volených orgánů zákonodárných a samosprávných, nebo jí přinejmenším snížily na 2%, aby se do politiky mohly dostat nové politické strany a hnutí.

  6. Aby se prezidentem republiky stala osobnost, jež bude svojí schopností a autoritou pomáhat na svět tomuto programu a zároveň vrátí prezidentskému úřadu důstojnost a etický rozměr. Naše Platforma zvažuje kandidaturu takové osobnosti, nebo podporu jinému kandidátu, který by tento program adoptoval.

  7. Abychom si uvědomili, že bez zásadní státní podpory inovací odsuzujeme naší zemi ke stagnaci a chudobě. Umělá inteligence, obnovitelné zdroje, genetický výzkum, softwarová ekonomika, internet věcí a další roviny technologického vývoje promění pracovní trh k nepoznání. Česko se musí stát jedním z lídrů inovací a líhní start-upů, v níž stát pomáhá talentovaným občanům vytvářet hodnoty.

  8. Abychom zahájili systematickou změnu vzdělávání, jež se musí stát prioritou všech vlád. Jednou z příčin, proč zaostáváme, je zastaralý způsob, jakým učíme děti a mladé lidi. Rychlý technologický vývoj vyžaduje systematické vzdělávání, které musí být dostupné pro všechny generace občanů.

  9. Aby justice prošla personální reformou zejména v souvislosti s působením justiční mafie, která poskytuje ochranu stíhaným korupčníkům.

  10. Aby média nebyla v rukou politiků! Ani peníze cizích, nedemokratických mocností nesmí ovlivňovat politickou soutěž manipulačními kampaněmi či skrytým financováním stran!

  Vážení spoluobčané, situace je kritická. Naše země potřebuje Vaši podporu. Pokud s námi souhlasíte, připojte se k nám (spinplatforma@seznam.cz), podpořte nás svým lajkem na Facebooku (https://www.facebook.com/Spravedlnost-a-Inovace-SPIN-1380984208658642/?fref=ts), šiřte Několik vět 2017 mezi svými přáteli na sociálních sítích a vytvářejte tlak na politické strany, aby se konečně začaly chovat odpovědně.

  Volte jen takové strany, jež to učiní!

  Praha, červen 2017

  Za Spravedlnost & inovace (SPIN):
  Jan Kalvoda, Tomáš Klvaňa, Michael Kocáb, Jiří Kotek, Martin Rozumek, Jan Štern a Pavel Štern

  Podpisový arch k petici Několik vět z 29. 6. 1989. Repro archiv

  Podporovatelé:
  8. Jiří Mádl, herec, režisér
  9. Jiří P. Kříž, člen Českého PEN klubu
  10. Jiří Kratochvil, spisovatel
  11. Jan Ruml, exministr vnitra
  12. Vladimír Merta, skladatel, textař, písničkář
  13. Jiří Menzel, režisér
  14. Ivan Rössler, dramaturg a scénárista
  15. Ladislav Vrchovský, exposlanec FS za OF, publicista, spisovatel
  16. Jiřina Šiklová, socioložka, publicistka
  17. Ivan Binar, spisovatel, překladatel
  18. Viktor Dyk, zpěvák
  19. Markéta a
  20. Petr Veličkovi – krajinářští architekti
  21. Petr Weigl, divadelní režisér a dramaturg
  22. Ondřej Pfeffer, redaktor
  23. Prof. akad. soch. Tomáš Ruller, výtvarník
  24. Vladimír Hanzel, tajemník Václava Havla
  25. Karel Holomek, Společenství Romů na Moravě
  26. Fero Fenič, režisér a producent
  27. Jan Poněšický, lékař, psycholog a psychoanalytik
  28. Martin Vadas, dokumentarista, režisér, kameraman
  29. Jan Burian, písničkář
  30. Magdalena Dietlová, televizní moderátorka
  31. Miloš Zapletal, producent, scénárista, farmář
  32. Hana Zapletalová, manažerka
  33. Dominika Čechová, psychoterapeutka
  34. PhDr. Renáta Köttnerová, Odbor sociálních věcí
  35. Mgr. Vlasta Čiháková Noshiro Ph.D., kurátorka
  36. Jana Červenková, spisovatelka, členka Českého PEN klubu
  37. Helena Slavíková, dramaturg
  38. Ivan Fíla, scenárista, režisér
  39. Miroslav Kocúr, teológ a publicista
  40. Martin Budi – podnikatel v Irsku
  41. prof. RNDr. Jiří Spousta, Ph.D., VUT v Brně
  42. Táňa Fischerová, předsedkyně Českého helsinského výboru
  43. Vladimír Morávek, divadelní režisér

  • Autor:
  • Publikováno: 27. června 2017

  Komentáře k článku: Několik vět 2017

  1. Danuše Kovárníková

   Profilový obrázek

   Konečně !
   Nemám koho volit.
   Nemám se s kým, ani s čím stotožnit.
   Současná politická reprezantace tu není pro nás, občany, ale sama pro sebe.

   Děkuji.
   Ráda se připojím. Je to alespoň cesta z toho ven.

   27.06.2017 (13.06), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Obávám se,
   že těch vět je příliš mnoho. Těžko se na všech shodnout, zvlášť když některé z nich hraničí s poplašnými zprávami, zvl. body 7-9. Ale i v úvodních bodech jsou ostře formulované a přitom vesměs velmi obecné věty typu „musíme se konečně začít starat o naši obranyschopnost“, „je třeba, aby politické strany vyhnaly lobbisty“ (slovo „vyhnat“ zní strašidelně), aby „otevřely svoje kandidátky občanům“ ad., které jsou jen efektními výkřiky.
   Ani jména stojící za SPIN nejsou příliš věrohodná, v politice v mnoha případech už vyhořelá. Bohužel.
   Sympatičtí a důvěryhodní jsou sice mnozí podporovatelé, nicméně k takto formulované výzvě nevhodně se odvolávající k Několika větám z roku 1989, kdy byla úplně jiná společenská i politická situace, se připojit nemohu.

   27.06.2017 (13.50), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Aleš Novák

   Profilový obrázek

   zpěvák Viktor Dyk nepřidává seznamu podporovatelů na důvěryhodnosti…

   Kromě toho celá deklarace působí poněkud zmateným, místy až dětinským dojmem. Proč by například měly politické strany otevírat své kandidátky občanům? Politické strany předkládají své kandidátky občanům a občané si vybírají ve volbách. Tak funguje zastupitelská demokracie.

   nebo: proč rušit 5% klauzuli pro vstup do sněmovny? 5% znamená deset poslanců. To je už docela viditelná skupina. při dvouprocentní hranici by šlo o čtyři poslance…Jaký má smysl ještě víc rozdrobit politické zastoupení ve sněmovně?

   a tak dále…

   s novými Několika větami se rozhodně nemůžu ztotožnit.

   27.06.2017 (16.06), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Aleš Novák

    Profilový obrázek

    Viktora Dyka beru zpět
    a omlouvám se mu, netušil jsem, že existuje skutečný zpěvák s takovým jménem, považoval jsem Viktora Dyka za spisovatele.

    27.06.2017 (16.23), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    • Vladimír Hulec

     Vladimír Hulec

     Obávám se,
     že v seznamu mají chybu a že se jedná o zpěváka Vojtěcha Dyka, který je ovšem vzdáleným potomkem spisovatele.

     27.06.2017 (18.33), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Martin Marx

   Profilový obrázek

   Má to spád,
   jako by autorem byl Sobotka! Kdo to dojel do konce ať udělá čárku!

   27.06.2017 (18.03), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Jiří Havlík

   Profilový obrázek

   Ano,
   měl bych pár výhrad k obsahu textu i některým formulacím, jako už v komentářích zaznělo. Méně by bylo více. Problém žel začíná u řadového občana – voliče. Ale když se nepokusíme nic, budeme dále zahnívat, jen bych opakoval fakta, která jsou ve výzvě konstatována – nemuíme se pohybovat v EU/NATO, naše ekonomika je poddodavatelskou zemí, výroba nezaložená na vzdělání a vědě.
   Výzvu podpořím!

   27.06.2017 (19.21), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  6. Adam Pospíšil

   Profilový obrázek

   Zase jen plácání a „abychování“.
   Jaký to má význam vážně nechápu. Situace je kritická, lidem to asi tak nepřipadá…, kritických je asi těch 34% pro Babiše, ale s tím tyhle výzvy stejně nijak nepohnou. Lidé si ho stejně zvolí. Výzvu nepodporuji, o Euro nestojím, o snižování hranice pro volby také ne, ostatní už jsou jen floskule (otevřít kandidátky – co to jako je?)

   28.06.2017 (11.05), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  7. Lukáš Dubský

   Profilový obrázek

   A co má tenhle politický pamflet
   společného s divadlem? To teď budou Divadelní noviny zveřejňovat na svém webu manifesty všech politických subjektů, nebo je tenhle něčím výjimečný? (Kromě trapného parazitování na názvu Několik vět.)

   28.06.2017 (13.59), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Josef Herman

    Josef Herman

    Divadlo
    má se společností hodně společného. Už pár tisíciletí. A za dokumentem jsou především lidé „od kultury“, hodně divadelníků, kteří vyjadřují svůj názor. Neotiskneme materiál jakéhokoli politického subjektu (strany, uskupení apod.), ale to přece není tento případ. Jde o prohlášení, jaká jsme už zveřejňovali a zveřejňovat budeme, k diskusi. Musím říct, že mám vůči prohlášení hodně výhrad a považuji ho za neobratné, ale to nemůže mít na otištění vliv.

    28.06.2017 (22.34), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  8. Leo Beneš

   Profilový obrázek

   Souhlasím, podporuji a podepisuji.

   28.06.2017 (15.19), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  9. Pavel Valek

   Profilový obrázek

   Naivní, neadresné, směšné, az dětinské, zbytečné.
   Směs hloupostí, jen aby na sebe autoři upozornili.
   Velmi problematické „osobnosti“.
   Zneužitý nepůvodní název.
   Nestojí za pozornost.
   Protagonisté se jen a pouze chtějí dostat na obrazovky a do novin.

   29.06.2017 (22.35), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  10. Jiří P. Kříž

   Profilový obrázek

   Pokud zvažujete signování petice,
   ustaluje se po počátečních rozpacích v adrese delegace podpisu. Nejsnazší způsob na: https://www.petice24.com/nkolik_vt_2017 (stačí kliknout).

   S porodními bolestmi koncipují se také webové stránky: spravedlnostainovace.com (https://spravedlnostainovace.com/). Na nich najdete informace o sdružení Spravedlnost & Inovace – SPIN, o zakladatelích, o první vlně podporovatelů, o smyslu této občanské iniciativy atd.

   Doporučuji v rubrice Podporovatelé vyslechnout Pro a proti Českého rozhlasu Plus ze dne 28.6. (Kliknout na Poslechni si.) Jan Kalvoda (SPIN) versus Martin Kolovratník (ANO). Diskuse korektní, a ne jednoznačně proti sobě.
   Rozhodujte se podle vlastního chování v minulosti, podle svědomí a vůle k napravování věcí, a hlavně, přemýšlejte – a neomezujte se pouze, jak mají ve zvyku někteří účastníci internetových reakcí na cokoli, jen na konstatování kdože je idiot a v jakých službách. Právě o možnost svobodného rozhodování a vyjadřování názorů jde v tuto chvíli také.
   Abych byl konkrétní: Třeba populistický Chovancův krok „statečně“ vzdorující Evropské unii ve věci držení zbraní s možností použít je v případě ohrožení státu je prvním velkým krokem zpět k obnovení Lidových milicí. Tedy ne pouze nadbíháním myslivecké lobby. V Maďarsku a na Slovensku jsou již při vytváření domobran o krok před námi, u nás jsou to zatím jen pokusy, ale vnímatelné (lze dohledat v pořadech Reportéři na ČT 1)… Toho je třeba bát se namísto cíleného vyvolávání hysterie například proti pomoci uprchlíkům před válkou. Být v těchto bodech jediní v Evropě není důkazem národní hrdosti, statečnosti, ani péče volební body sbírajících politiků o blaho jejich lidu. Je to jedním slovem hanebnost (číslo 12 takovou hanebností při pohledu na rozbombardovaná města Blízkého a Středního východu je), ano, hanebnost Čechů i Moravanů v polarizujícím se světě, v němž je třeba rozhodnout se pro příslušnost k jeho demokratické, nebo k jeho o autoritářské vládce se opírající, nesvobodné části.

   P.S.: Pokud jste prohlášení Několik vět 2017 posílali dál svým přátelům, spolupracovníkům a známým, odkažte jim i tento návod k možnosti dokument podepsat.

   30.06.2017 (15.58), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  11. Josef Herman

   Josef Herman

   Je dobré
   se vzchopit k nějaké aktivitě. Ale opakovat plamenná a ke všemu skoro nečtitelná prohlášení považuji (už to tu konstatovali i jiní) za naivní a prakticky ne moc k něčemu (abych nemusel napsat, že k ničemu). Prostě velká část společnosti je z polistopadového vývoje frustrovaná a přesvědčit ji, že současné poměry jsou pořád lepší než za Husáka, se dá jen prakticky. A pokud si obrat zpět nepřejí mladí, doufám, tak ať konečně přijdou zvolit svou budoucnost! Jinak jim jí zvolí jiní. Prohlášení Několik vět je myslím z praktického hlediska spíš kontraproduktivní.

   30.06.2017 (21.09), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,