Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Nejlepší divadlo podle Cen Thálie

  Nedá mi nepodívat se na nominace Cen Thálie 2016 drobnou statistikou – kde se podle počtu nominací hraje nejlepší divadlo?

  Vyjdeme-li z užší nominace, pak činohře se jednoznačně nejlépe vede v Praze (tři nominace), v Brně (dvě nominace) a v Ostravě (jedna nominace). Nejlepší opera se provozuje v Opavě a v Ostravě (po dvou nominacích) a trochu v Brně a v Plzni (po jedné nominaci). Muzikálu vládne Ostrava (dvě nominace), kulhají za ní Praha, Liberec a dvě nezávislé produkce (všechny po jedné nominaci). Tančí se nejlépe v Plzni a v nezávislých produkcích v Praze (po dvou nominacích) a pak v Brně a v Olomouci (po jedné nominaci).

  Nemohu si pomoci, nějak mi to v opeře a v muzikálu neodpovídá dlouhodobému kritickému obrazu zdejší produkce. Jistě, jak kritická hodnocení, tak výroky komisí Cen Thálie jsou toliko subjektivní, názory proti názorům, ale rozpor mezi nimi je přece jen značný. Stejně podivná je naprostá absence umělců pražského Národního divadla, Městského divadla v Brně a skromnější zastoupení umělců Národního divadla v Brně. Razantně stouplo zastoupení nezávislých a soukromých produkcí napříč žánry a také zastoupení regionálních divadel. V tom se kritikové s hodnotiteli Cen Thálie shodnou.

  Také podle širší nominace se činohře daleko nejlépe vede v Praze (sedm nominací), Brně (dvě nominace), Plzeň, Ostrava, Opava a Zlín (po jedné nominaci) jen paběrkují. Jednou se dočkalo i pražské Národní divadlo, hned třikrát Divadlo pod Palmovkou a třikrát nezávislé malé scény. Ostrouhaly z kritikou oceňovaných divadel třeba Divadlo Husa na provázku, ostravská Komorní scéna Aréna (jedna užší nominace na divadlo plné kritikou ceněných herců?), brněnské HaDivadlo (také s jednou užší nominací), Dejvické divadlo (jedna širší nominace). Naopak z kritikou ne právě adorovaných souborů jednou zabodovala činohra Slezského divadla v Opavě. Na odmítání činohry Moravského divadla v Olomouci se kritika s posuzovateli Cen Thálie shodla.

  V operních širších nominacích je disproporce kritiky a komise Thálie patrnější. Hned dvěma širšími nominacemi se do pomyslného čela žebříčku vyhouply Severočeské divadlo, s. r. o., v Ústí nad Labem a Moravské divadlo v Olomouci, které se věru nemohou chlubit výraznějším kritickým ohlasem. Řadí se k nim dvěma nominacemi i Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. V těchto třech divadlech se tedy opera hraje jen o málo hůře než v Ostravě (dvě užší nominace, žádná širší), zřejmě stejně dobré jako v kritikou velmi ceněné Janáčkově opeře v Brně (jedna užší a jedna širší nominace).

  Širší nominace muzikálových výkonů pak kritickému ohlasu odpovídají nejméně. Komise Cen Thálie dvakrát sáhla do produkce muzikálu Ray Bradbury’s‘2116’ v divadle Semafor, jednou do produkce Pixa-Pro v Divadle Hybernia. Cenila si výkonů na regionálních jevištích v Liberci, Českém Těšíně, Mladé Boleslavi a opět Severočeského divadla, s. r. o., v Ústí nad Labem. Jedna širší nominace dovršila letošní nadvládu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. V kritikou ceněném souboru Městského divadla v Brně našli komisaři jen jednu širší nominaci, v dříve úspěšném Divadle Kalich je nezaujalo nic stejně jako v karlínském Hudebním divadle.

  V baletu je podle širší nominace situace nejpřehlednější a nejvíc odpovídá kritickému ohlasu: šestkrát balet Národního divadla (ale žádná užší nominace), dvakrát balet NDM v Ostravě, dvě nezávislé pražské produkce. Pro balet ND v Brně už překvapivě nic.

  Mapa úspěšných divadel nakreslená komisemi Cen Thálie je prostě jiná než ta dlouhodobě kreslená divadelními kritiky, především muzikálovými a operními.


  Komentáře k článku: Nejlepší divadlo podle Cen Thálie

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,