Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Nejen shakespearovské léto

  Open-air festival Olomoucké „nejen“ shakespearovské léto, který pořádalo už po osmé Divadlo Tramarie, letos nabídnul během 11 festivalových dní 9 večerních představení, 3 dopolední pohádky s doprovodným programem a hudebního hosta v podobě houslového virtuosa Jaroslava Svěceného. Festival v nádherném prostředí parkánu Uměleckého centra navštívilo rekordních čtyři a půl tisíce diváků, návštěvnost většiny představení bezpečně naplňovala maximální kapacitu areálu, a i díky tomu lze označit osmý ročník festivalu jako nejúspěšnější v jeho osmileté historii.

  Festival v nádherném prostředí parkánu Uměleckého centra navštívilo rekordních čtyři a půl tisíce diváků. Foto: archiv festivalu

  Olomoucké nejen shakespearovské léto v krásném prostředí v centru města, na parkánu Uměleckého centra UP v Olomouci, zahájil divácky oblíbený Kabaret nahatý Shakespeare. Divadlo První dva dny festivalu přišlo na nahatého Shakespeara více než tisíc diváků a kdyby kapacita areálu dovolila, bylo by jich ještě mnohem víc.

  V dalších dnech se představily novinky z repertoáru Divadla Tramtarie, tedy inscenace, které měly premiéru v nedávno skončené divadelní sezóně. Diváci tak měli poprvé možnost vidět na letní scéně pod širým nebem třeba černou komedii Smrt jim sluší nebo adaptaci kultovního filmu Válka Roseových, který s humorem vypráví příběh jednoho divokého rozvodu. Mezi další lákadla festivalu také patřil Fat cabaret: lásky, strach a zen nekonfekčních žen v režii Janky Ryšánek Schmiedtové.

  Na svou úspěšnou sérii vyprodaných 35 repríz během divadelní sezóny také navázaly Horory z manželských ložnic, které na open airu zaznamenaly rekordní návštěvnost 550 diváků za jeden večer.

  Nejen báječná návštěvnost, ale i samotná organizace festivalu a celkový divácký servis byl na velmi vysoké úrovni, z čehož máme obrovskou radost. Po sezóně, která byla pro všechna divadla velmi náročná, bereme úspěch „Šejkspírovek“ jako velmi příjemnou odměnu a také příslib do sezóny nadcházející, zhodnotil festival Vladislav Kracík, umělecký šéf Divadla Tramtarie.

  Ani letos nechyběl bohatý program pro rodiny s dětmi. Kromě oblíbených pohádek Terezka a kouzelné autíčko, a Eminka a Emoušek zahrálo divadlo i novou pohádku O princezně fotbalistce první. Nový byl letos i doprovodný program, po pohádce nabídnul švihadlový workshop, výrobu plastelíny nebo magickou bublinovou show, ze které oči přecházely.

  Děti se mohly vyfotit s oblíbeným pohádkovým hrdinou nebo si vyzkoušet cirkusové dovednosti a žonglování pod vedení zkušených lektorů.

  Na vybraná představení jsme poskytli vstupenky pro klienty olomouckého P-centra provozující služby v oblasti prevence, péče o rodinu s dětmi, poradenství, léčby a doléčování závislostí, uvedla mluvčí festivalu Vlasta Pechová k benefiční složce festivalu.

  Letošní Olomouckého „nejen“ shakespearovské léto nabídlo svým divákům opět i koncerty. Pozvání na festival opět přijal houslista Jaroslav Svěcený, jehož vystoupení za společně s akordeonistou Ladislavem Horákem rozeznělo zákoutí starých hradeb Ve znamení tanga!

  Letošní ročník se povedl na jedničku, před startem nás sice hodně pozlobilo počasí, celý areál stavěli naši technici v neutuchajícím dešti, nakonec se ale počasí umoudřilo a poskytlo nám krásné letní večery a moc jsme si to letos užili. Z rekordní návštěvnosti jsme nadšení a už se těšíme na příští rok, uvedla Petra Němečková, ředitelka Divadla Tramtarie.

  Olomoucké nejen shakespearovské léto se konalo na parkánu Konviktu, Uměleckého centra Univerzity Palackého, Univerzitní ulici č. 3 v Olomouci od 9. do 20. srpna.

  • Autor:
  • Publikováno: 26. srpna 2023

  Komentáře k článku: Nejen shakespearovské léto

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,