Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Nefňukejte! Vzkazuje The Tap Tap

  Po mnoha letech úspěšného koncertování vplula kapela studentů a absolventů Jedličkova ústavu The Tap Tap (TTT) do divadelních vod. Nápad kapelníka Šimona Ornesta připravit divadelní představení podle knížky Jesus Betz autorů Freda Bernarda a Françoise Roca zrál dlouhých pět let. Inscenace podle scénáře jeho otce, Jiřího Ornesta, který je spolu s Jakubem Macečkem i jejím režisérem, musela podle kapelníka TTT překonat řadu nesnází včetně tátovy docela závažné zdravotní komplikace. Tím se možná ještě více přiblížila osudu Kristla Špána, chlapce, který se narodil bez rukou a bez nohou, ale přesto dokázal mnohé. Scénář Ne­fňu­ky od začátku počítal s jeho loutkou, která se v ní objevuje v několika podobách.

  Části výpravy uvádějí do pohybu elektrické vozíky členů The Tap Tap. To, že bychom mohli elektrické vozíky našich členů využít jako silné motory, mě napadlo společně s naším výtvarníkem Honzou Augustou. Řešení našel Petr Matásek společně se super řemeslníky z dílen divadla v Pardubicích, říká Šimon Ornest.

  V roli Josefa, Nefňukova táty, se na jevišti Nové scény Národního divadla, kde měla inscenace 24. dubna pre­mié­ru, střídá Václav Vašák s Martinem Sochorem, loutku Kristla mluví a zpívá frontman TTT Jiří Holzman a vodí ji Lenka Krupanská.

  Na crowdfundingovém portálu Hithit získal Nefňuka úctyhodnou částku 41 433 eur – více než milion korun, což mu umožní vytvořit skladnou cestovní variantu, která vystřelí Nefňuku daleko do světa. Zájem o uvedení inscenace zatím projevilo Mahenovo divadlo v Brně, ostravský Gong a Východočeské divadlo v Pardubicích. Cestovní varianta by měla být dokončena v září, což umožní hrát Nefňuku i v menších sálech. Těšíme se, že objedeme celé Čechy a možná celý svět, dodává Šimon Ornest.


  Komentáře k článku: Nefňukejte! Vzkazuje The Tap Tap

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,