Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zahraničí Zprávy

  Nanuk a Do Hajan! aneb Mateřinka 21

  Mezinárodní festival profesionálních loutkových divadel Mateřinka 21, který se zaměřuje na inscenace pro děti předškolního věku a jehož 26. ročník se konal v Liberci ve dnech 15. – 19. června, byl v sobotu odpoledne slavnostně zakončen vyhlášením výsledků. Na základě výroku pětičlenné odborné poroty bylo uděleno deset cen za individuální výkony v nejzdařilejších inscenacích. Hned trojici ocenění si odváží Divadlo Drak z Hradce Králové za pohybovou grotesku na téma uspávání dětí Do hajan!. Po dvou cenách obdržela inscenace na motivy laponských mýtů a pohádek Nanuk v podání pražského Divadla Minor a Kabinet zázraků neboli Orbis pictus pořádajícího Naivního divadla Liberec. Zdařilé herecké výkony navíc porota ocenila v inscenacích Fuj je to! Divadla loutek Ostrava, Kde budeme bydlet Divadla Vi.Tvor a Teatro Dom Roberto z portugalského S. A. Marionetas.  

  Za přítomnosti představitelů Statutárního města Liberec (náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr) a Libereckého kraje (členka rady kraje, resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Květa Vinklátová) proběhl v sobotu odpoledne v Naivním divadle závěrečný ceremoniál 26. ročníku mezinárodního festivalu profesionálních loutkových divadel s inscenacemi pro děti předškolního věku Mateřinka 21.

  Po dvou cenách obdržela inscenace na motivy laponských mýtů a pohádek Nanuk v podání pražského Divadla Minor. Foto: archiv divadla.

  Během festivalu, který se konal za specifických podmínek souvisejících s proti-pandemickými opatřeními, mohli diváci zhlédnout téměř pět desítek divadelních produkcí v podání osmnácti souborů, z nichž čtyři byly ze zahraničí (Portugalsko, Slovensko a Španělsko). Představení se konala na nejrůznějších místech po celém Liberci. Vedle Naivního divadla se hrálo v Malém divadle F. X. Šaldy, v Divadle F. X. Šaldy, ale také pod širým nebem na náměstí Dr. E. Beneše, v zahradách Jedličkova ústavu a Oblastní galerie či v přírodní horolezecké aréně v bývalém lomu v Mlýnské ulici. Ochuzeni nezůstali ani diváci v Turnově a Jablonci nad Nisou. I kvůli snížené kapacitě sálů odehrála většina souborů na festivalu více repríz svého představení, než tomu bylo v minulosti zvykem. Všechna z nich ale byla vyprodána a festivalová představení tak zhlédlo v celkovém součtu více než 5 000 diváků. Ke změně programu z důvodu nemoci došlo nakonec pouze v jednom jediném případě, a to v nesoutěžní sekci festivalu.

  Dvě ceny si odváži i Kabinet zázraků neboli Orbis pictus pořádajícího Naivního divadla Liberec. Foto: archiv divadla.

  Kromě loutkového divadla si mohli obyvatelé Liberce a okolí užít bohatý doprovodný program v podobě večerních představení pro dospělé, koncertů, filmových projekcí (Ozvěny ANIfilmu), odborných přednášek, loutkářských dílen nebo slavnostního průvodu. Nechyběla ani atrakce v podobě obří sloní vzducholodi Elefantelin, ukotvené před libereckou radnicí. V ní si návštěvníci mohli prohlédnout stejnojmennou divadelní instalaci. Náměstí Dr. E. Beneše festivalem ožilo zejména ve středu 16. 6., kdy podvečerní program obstaral špičkový portugalský loutkář José Gil a večerní hudební tečku zase populární Big´O´Band. S festivalem jsou spojeny také dvě výstavy – ve foyer Naivního divadla jsou vystaveny překrásné loutky sochaře a řezbáře Petra Kavana. A v Malé výstavní síni bude až do 5. září možné navštívit malou expozici věnující se tvorbě Naivního divadla v posledních letech.

  Festivalu se účastnili pozorovatelé a hosté z Běloruska, Francie, Španělska, Portugalska, Slovenska a ČR, kteří zde zastupovali své umělecké instituce, mezinárodní festivaly, odborné časopisy i světovou loutkářskou organizaci UNIMA. V rámci Mateřinky se též konal Kulatý stůl Spolku pro podporu tradic loutkářství.

  Odborná porota ve složení Simona Chalupová, Kateřina Dolenská, Zdeněk A. Tichý, Jan Matásek a Petr Vodička udělila následující ocenění:

  ///

  Festivalové ceny – Mateřinka 2021

  Cena primátora Statutárního města Liberec – Filip Homola za hudbu a zvukový plán inscenace Kabinet zázraků, Naivní divadlo Liberec

  Cena hejtmana Libereckého kraje – Karel Růžička za herecký výkon v inscenaci Fuj je to!, Divadlo loutek Ostrava

  Veronika Riedelbauchová za režii a choreografii inscenace Do hajan!, Divadlo DRAK Hradec Králové

  Kateřina Císařová za herecký výkon v inscenaci Nanuk, Divadlo Minor Praha

  Mariana Stránská za scénografii a Michal Kříž za light design inscenace Do hajan!, Divadlo DRAK Hradec Králové

  Ivo Sedláček za hudební a zvukový plán inscenace Nanuk, Divadlo Minor Praha

  René Vitvar, Štěpán Lustyk a Milan Vedral za kolektivní herecký výkon v inscenaci Kde budeme bydlet?, Divadlo Vi.tvor Praha

  Jan Čtvrtník za hudbu inscenace Do hajan!, Divadlo DRAK Hradec Králové

  Jan Bažant za scénografii inscenace Kabinet zázraků, Naivní divadlo Liberec s přihlédnutím k inscenaci Fuj je to!, Divadlo loutek Ostrava

  José Gil cena za herecký výkon v inscenaci Dom Roberto, S. A. Marionetas – Teatro and Bonecos

  • Autor:
  • Publikováno: 20. června 2021

  Komentáře k článku: Nanuk a Do Hajan! aneb Mateřinka 21

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,