Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Na požadovanou 30% soběstačnost nedosáhneme

  Divadlo Šumperk, které je kromě Moravského divadla v Olomouci jedinou profesionální scénou se stálým souborem v Olomouckém kraji, uvítalo celostátní výzvu Pomozte svému divadlu! Upozornila na nedostatečné financování regionálních divadel ze strany státu, což je právě pro tuto scénu aktuální problém. Letos nedostalo od ministerstva kultury žádné peníze, loni to bylo 500.000 korun. Z těchto důvodů nyní jedná s šumperskou radnicí o navýšení příspěvku na svoji činnost.

  Divadlo Šumperk. FOTO archiv divadla

  Podpora ze strany ministerstva kultury je nepravidelná a letos dokonce žádná. Půl milionu korun je v našem rozpočtu velmi znát, řekl ředitel šumperského divadla René Sviderski. Podle něj má divadlo ztíženou pozici tím, že je společností s ručením omezeným. Pro ně platí přísnější pravidla soběstačnosti než pro divadla – příspěvkové organizace. Na požadovanou třicetiprocentní soběstačnost nedosáhneme. V minulosti jsme dostávali od ministerstva peníze na základě výjimky, letos se tak nestalo, uvedl Sviderski.
  Šumperský starosta Zdeněk Brož (Nezávislá volba) vyjádřil vůli radnice divadlu pomoci. Problém je v tom, že máme propad v daňových příjmech. Ale budeme to řešit. Rozhodnutí by mělo padnout v říjnu či listopadu. Je ostuda, že ministerstvo kultury hází regionální divadla přes palubu, uvedl.

  Šumperské divadlo má roční rozpočet kolem 18 milionů korun. Od města získává zhruba 11.5 milionu korun, od Olomouckého kraje loni obdrželo 400.000 korun. Loni divadlo z vlastní činnosti utržilo 5 milionů korun, peníze získává nejen ze vstupného, ale i pronájmů či nákladní autodopravy. Zvyšovat výrazně vstupné podle vedení není možné, zhruba dvě třetiny produkce je navíc určena pro školy.

  Moravské divadlo olomouc. FOTO archiv

  Naopak Moravské divadlo Olomouc, jež je příspěvkovou organizací města, příspěvek od ministerstva kultury získalo. Podle mluvčího divadla Davida Kresty ale reálně hrozí, že v příštím roce bude částka zhruba o 20 procent nižší. Roční rozpočet divadla je přes 120 milionů korun. Město Olomouc přispívá divadlu částkou necelých 100 milionů korun, Olomoucký kraj pak necelým půldruhým milionem korun. Roční příspěvek od ministerstva kultury se několik let pohybuje mezi třemi a čtyřmi miliony korun, řekl. Soběstačnost divadla vzrostla v posledním roce na 18 procent.

  Stát podle Asociace profesionálních divadel ČR (viz i-DN 14/2012: Pomozte svému divadlu) dává většinu dotací na divadelní činnost na území Prahy, kde žije 15 procent obyvatel ČR. Regionální divadla, která hrají pro většinu diváků, dostávají od státu pouhou desetinu. Ministerský program podpory profesionálních divadel rozdělil v roce 2010 celkem 60 milionů mezi tři desítky regionálních divadel. Letos to bylo 55 milionů a na příští rok počítá jen s 37 miliony.

  /z Divadlo.cz převzal a pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 9. října 2012

  Komentáře k článku: Na požadovanou 30% soběstačnost nedosáhneme

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Nemělo by přispět
   též ministerstvo školství jako výraz svého uznání výchovné a vzdělávací funkci divadla (formulované už Schillerem)?
   Kolik % z celoročních návštěvníků tvoří děti a studenti?
   Olomoucký kraj je jeden z mála krajů v ČR, který nemá statutární profesionální loutkové divadlo; v Olomouci je ovšem nezávislá autorská činohra Tramtarie, zaměřená především na děti a mládež.
   (Něco takového mají jinak jenom Praha a Brno.)

   13.10.2012 (16.57), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,