Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Pomozte svému divadlu!

  Regionální divadla se spojila a vytvořila kampaň Pomozte svému divadlu, která má upozornit na tíživou finanční situaci divadelních institucí napříč republikou. Pořádající Asociace profesionálních divadel ČR tím chce upozornit na nízké dotace, které dostávají nepražská divadla od státu a krajů.

  Akci zahájili členové Městského divadla Brno koncertem melodií z muzikálu Bídníci. FOTO archiv

  V těchto dnech se rozběhl seriál divadelních představení pod širým nebem upozorňujících na tuto iniciativu. Symbolicky začal a skončí na piazzetě Národního divadla, kde se během šesti dnů má vystřídat na dvacet regionálních divadelních souborů. Akci ve středu 5. září zahájili členové Městského divadla Brno koncertem melodií z muzikálu Bídníci. Následně se má celý projekt prezentovat po městech, kde zúčastněná divadla sídlí. Představení doplňují vystoupení ředitelů divadel i herců. Budeme diváky vyzývat, aby nás podpořili. Před každým představením v regionálních divadlech je seznámíme s kampaní, osvětlil Stanislav Moša, ředitel Městského divadla v Brně. Vystoupení na piazzetě ND skončí dnes, ale v druhé polovině září se regionální divadla vrátí ještě jednou – 19., 20. a 21. září.

  Ve všech divadlech je k dispozici petice za důstojnější financování. Součástí kampaně jsou i spoty herců, kteří vysvětlují, jak jsou pro ně regionální scény důležité. Jsem hrdou členkou Klicperova divadla v Hradci Králové, říká například herečka KD Hradec Králové Pavla Tomicová. Dále se na videu objevují Václav Postránecký, Jiří Lábus či Josef Somr.

  Budou se rušit představení, anebo propouštět herci?

  Ke kampani se připojilo o Městské divadlo Zlín akcí z inscenace Když už člověk jednou je… (na snímku Gustav Řezníček a  Radovan Král) FOTO MDZ Zlín

  Lokální scény dotují zejména města, avšak velký podíl jejich diváků je z obcí, které se na financování těchto divadel vůbec nepodílejí. Nedostatečné finance ohrožují provoz a kvalitu inscenací. Ředitelé se obávají, že v této sezoně budou nuceni k drastickým řešením, k rušení některých inscenačních projektů nebo propouštění zaměstnanců. Kampaň si klade za cíl dosáhnout především tří požadavků: Seznámit veřejnost s financováním regionálních divadel, přimět stát, aby dodržoval podporu divadel podle schválené koncepce a především vytvoření jasného kooperativního systému financování.

  Ministerský program podpory profesionálních divadel letos rozdělil mezi tři desítky regionálních divadel 55 milionů, na příští rok počítá jen s 37 miliony. Za ten stav může neochota našich elit politických na úrovni krajů, obcí i státu se dohodnout na standardním evropském způsobu kofinancování divadel ze všech úrovní veřejných zdrojů. Od akce si slibuji, že na to upozorníme veřejnost a postrčíme politiky k jednacímu stolu a k tomu, aby se problém, o kterém se mluví dvacet let, začal konečně řešit. Chceme, aby stát dodržoval vládní usnesení týkající se Koncepce účinnější podpory na léta 2007 až 2013. Od roku 2007 je naplněna jen ze 37 procent, říká Jan Burian, předseda Asociace profesionálních. Podle koncepce mělo do programu podpory divadel jít daleko více peněz, letos například 145 milionů. Koncepce byla schválena v roce 2006 a počítala s větší podporou umění i v jiných oblastech. Většina dotací navíc podle asociace připadne divadelní činnosti na území hlavního města, kde však žije pouhých 15 procent obyvatel České republiky. Regionální divadla, která hrají pro většinu našich občanů, dostávají od státu pouhou desetinu. Například Východočeskému divadlu v Pardubicích chybí na zajištění letošní sezony 2,5 milionu korun, uvedla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. Zřizovatelé krajských divadel, tedy města a hejtmanství, už ale odmítají dál navyšovat příspěvky na kulturu. Žádají stát, aby do krajů posílal víc peněz.

  My bohužel nemůžeme dofinancovávat to, co jim města nebo kraje nedávají. Pláčou dobře, ale na špatném hrobě, namítá mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková. To je jen přehazování horkého bramboru, domnívá se Jana Pernicová, radní Pardubického kraje za ČSSD.

  Chybí přehledný systém financování

  Právě smysluplný a přehledný systém financování postrádají ředitelé divadel. Uvádějí příklady ze zahraničí, kdy je běžné, že se mimoměstské správní celky podílejí na financování regionálních divadel alespoň 50 procenty. O změně systému asociace dlouhodobě jedná s nejrůznějšími představiteli politické scény. Všichni souhlasí s tím, že máme pravdu, ale nikdo není schopen s tím něco udělat. A my odpovídáme, že vytvořit změny je přece jejich práce, proto jsme si je zvolili, popsal situaci Jan Burian. Podle něho je krize divadelních institucí odrazem duchovní krize společnosti, protože divadlo odkazuje k tradicím a dějinám národa.

  Zapojená divadla

  CED Brno

  Dejvické divadlo Praha

  Divadlo ALFA Plzeň

  Divadlo Drak Hradec Králové

  Divadlo F.X. Šaldy v Liberci

  Divadlo J.K. Tyla Plzeň

  Divadlo Na zábradlí Praha

  Divadlo Šumperk

  Horácké divadlo Jihlava

  Jihočeské divadlo České Budějovice

  Klicperovo divadlo Hradec Králové

  Laterna magika Praha

  Loutkové divadlo Radost Brno

  Městská divadla pražská

  Městské divadlo Brno

  Městské divadlo Zlín

  Moravské divadlo Olomouc

  Naivní divadlo Liberec

  Národní divadlo Brno

  Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

  Národní divadlo Praha

  Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem

  Slezské divadlo Opava

  Slovácké divadlo Uherské Hradiště

  Státní opera Praha

  Středočeské divadlo Kladno

  Těšínské divadlo Český Těšín

  Východočeské divadlo Pardubice

  Západočeské divadlo Cheb

  /pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 7. září 2012

  Komentáře k článku: Pomozte svému divadlu!

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Dokud bude ND dostávat přes půl miliardy, dokud bude molochem, sápajícím se už zase (po 65 letech) na budovu Neues Deutsches Teater, nezbyde pro mimopražská divadla.
   Až se ND uskrovní, až si jeho opera bude hledět pouze Stavovského (dramaturgie do poloviny 19. stol.) a Kapličky (opery od 1850 do současnosti), až Praha konečně začne, stejně jako to dělají všechna naše větší krajská města, zřizovat vlastní operu (dům na to již je, do roku 1948 v něm byla Velká opera V. května blahé paměti), pak zbydou v rozpočtové kapitole MK ČR peníze i na mimopražská divadla!

   08.09.2012 (5.57), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,