Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  My s tím nesouhlasíme!

  V loňském roce bylo vyhlášeno výběrové řízení na ředitele Divadla Radost (ten v rámci divadla funguje nejen jako ředitel ale i umělecký šéf a režisér). Podobná výběrové řízení se vypisují pravidelně každé funkční období, aby byla zajištěna otevřenost příspěvkových institucí.

  Divadlo Radost Brno. FOTO archiv Divadla Radost

  Divadlo Radost Brno. FOTO archiv Divadla Radost

  Do prvního kola řízení se přihlásil pouze stávající ředitel Divadla Radost Vlastimil Peška, muselo být tedy vyhlášeno další výběrové řízení. Do něj se přihlásili celkem tři kandidáti, z nichž byl radnicí vybrán Vlastimil Peška. Stalo se ale, že nebyl do své funkce jmenován, neboť volby proměnily obsazení radnice, kam se nově dostalo politické sdružení Žít Brno, jehož lídr Matěj Hollan je nyní v Brně náměstkem pro kulturu.

  Radnice se rozhodla, že nebude akceptovat rozhodnutí minulého vedení města, což je samozřejmě legitimní, a vyhlásila ve věci Divadla Radost nové, v pořadí už třetí, výběrové řízení. Aby bylo umožněno více lidem vstoupit do výběrového řízení, byla výrazně snížena kritéria potřebná pro přihlášení. Stačilo mít bakalářský vysokoškolský titul a pouhé tři roky jakýchkoliv divadelní zkušeností, a to i neprofesionálních, radnice nepožadovala žádné zkušenosti ve vedoucí pozici. Datum pro odevzdání koncepcí bylo krátké, v relaci tří týdnů, a radnicí nebyl oslovený žádný relevantní kandidát, který by se o post ředitele ucházel vedle pana Vlastimila Pešky.

  Do výběrového řízení se tak z řad veřejnosti přihlásilo celkem jedenáct lidí, do druhého kola postoupilo šest s tím, že jedna kandidátka z osobních důvodů odstoupila. V tento moment už ale bylo z reakcí radnice, především pana Matěje Hollana, jasné, že se celé výběrové řízení sice tváří jako otevřené a profesionální, ovšem v první řadě se nehledá nejlepší ředitel pro Divadlo Radost, ale kdokoliv, kdo by mohl nahradit toho stávajícího. Proč se radnice (nebo pan Matěj Hollan) rozhodla, že je pan Peška špatným ředitelen, nikdo neví. V každém případě je opakovaně a naprosto bezdůvodně napadán v poloveřejném prostoru sociální sítě Facebook od jednotlivých členů a sympatizantů hnutí Žít Brno.

  V březnu před samotným výběrovým řízení se konalo setkání kandidátů na ředitele Divadla Radost se souborem a zaměstnanci Divadla Radost. Tomuto setkání byla přítomna i odborná komise zodpovědná za výběrové řízení včetně Matěje Hollana. Ačkoliv se ve třech – MgA. Davida Pizingera, BcA. Petra Jana Kryštofa i Mgr. Tomáše Pavčíka – ze čtyř koncepcí objevilo přímé odsouzení současného naprogramování Divadla Radost, postupně všichni tři připustili, že v divadle neviděli žádnou, nebo jen jednu, respektive dvě inscenace, ovšem ani jednu určenou pro dětského diváka, pro kterého divadlo hraje především. Jejich výstupy před souborem byly rozpačité a ve výsledku ještě více upozornily na špatně vypsané výběrové řízení, neboť ve druhém kole byli kandidáti zcela neznalí nejen fungování Divadla Radost, ale příspěvkové organizace jako takové. V následném rozhovoru souboru s Matějem Hollanem bránil pan Hollan celé výběrové řízení s tím, že stejně tak se vybíral i umělecký šéf pro Národní divadlo, což je samozřejmě lež.

  Vlastimil Peška, ředitel Divadla Radost. FOTO archiv

  Vlastimil Peška, ředitel Divadla Radost. FOTO archiv

  Ve výběrovém řízení zvítězil v hlasování Vlastimil Peška, a to k velké nevoli Matěje Hollana a člena komise, zastupitele Robina Kvapila. Nutno zde podotknout, že to byl právě Matěj Hollan, kdo odbornou komisi sestavoval. Dne 7. dubna probíhalo zasedání Rady města Brna, na němž byl přítomen pan Peška a kde ho do jeho funkce na další funkční období zvolili. Rada odmítla nápad pana Hollana, který navrhoval, aby Vlastimil Peška dostal svou funkci pouze na rok a poté ji předal Tomáši Pavčíkovi, který ve výběrovém řízení nezvítězil – i když byl a je favorizovaným kandidátem pana Hollana. Ačkoliv vše proběhlo zcela oficiálně, Matěj Hollan médiím opakovaně sděluje, že Vlastimil Peška je zvolený pouze na rok, po kterém v Divadle Radost proběhne generační výměna a nastoupí Tomáš Pavčík. Jde samozřejmě opět o opakovanou lež, která se ale v očích mnoha stává pravdou a kterou se pan Hollan snaží manipulovat veřejností a dost možná i svými politickými protějšky, se kterými na radnici tvoří koalici.

  Vyvrcholením celé kauzy je pak osobní napadaní Vlastimila Pešky, a to lživým, šikovně zmanipulovaným tvrzením, že v rámci své řeči během setkání souboru a zaměstnanců Divadla Radost s kandidáty na ředitele pronesl několik rasistických výroků. Jde o přímou a vědomou diskreditaci, skrze kterou chce pan Hollan docílit, aby Vlastimil Peška odstoupil z funkce kvůli svému údajnému etickému selhání.

  MgA. Janka Ryšánek Schmiedtová, režisérka

  Radost-DROM

  Přátelé, kamarádi, známí a kolegové

  podle našeho názoru jde o nehorázné protizákonné manipulování výběrového řízení, o sprosté atakování ředitele divadla, který byl komisí oficiálně doporučen a nyní ztrácí svou nejen profesní ale i osobní důstojnost jen proto, že se panu Hollanovi nepodařilo zorganizovat, chytře zmanipulovat, výběrové řízení podle svých přání a představ.

  Obracíme se tak na Vás, protože jsme přesvědčeni, že se děje velká nespravedlnost, ale i bezostyšné zásahy do demokratického fungování naší společnosti, které v mnohém balancují na hraně zákona. Dovolujeme si Vás tak upozornit na kauzu, která vznikla kolem výběrového řízení na pozici ředitele Divadla Radost v Brně.

  Komisí, kterou sestavil náměstek pro kulturu, byl doporučen Vlastimil Peška. Toho následně zvolila do pozice i Rada města Brna. Ačkoliv celé výběrové řízení proběhlo tak, jak mělo, nyní je zpochybňované stejně jako jeho vítěz, který je také velmi nevybíravým způsobem atakován. A my s tím nesouhlasíme!

  Nesouhlasíte-li také, jakým způsobem se zachází s výsledky oficiálního výběrového řízení na post ředitele Divadla Radost v Brně, projevte svůj nesouhlas a podepište petici on-line: PETICE ve věci výběrového řízení na post ředitele Divadla Radost

  FOTO LIBOR STEHLÍK

  FOTO LIBOR STEHLÍK

  Další informace na sociální síti Facebook, skupina: Vše o kauze: výběrové řízení na ředitele Divadla Radost

  Další informace v českých médiích: Brněnský deník.cz / i.DNES.cz / Životní styl

  ///

  Více na i-DN:

  Staronový ředitel Divadla Radost


  Komentáře k článku: My s tím nesouhlasíme!

  1. Martin Bernátek

   Avatar

   Je možné
   posktytnout odkaz na údaj o rozhodnutí minulého vedení města jmenovat Vlastimila Pešku ředitelem divadla? V zápise Rady města Brna (6. 1. 2015) je jen údaj o zrušení výběrového řízení.
   Díky MB

   15.04.2015 (22.45), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Avatar

   V úterý 14. dubna
   se sešlo Zastupitelstvo města Brna. K projednání mělo více než sto bodů. /…/
   V rámci bodu pět tajemník města Pavel Loutocký představil Janu Tichou Janulíkovou, novou ředitelku Turistického informačního centra města Brna. Dále byl představen Pavel Ciprian, který po úspěšném výběrovém řízení pokračuje ve funkci ředitele Muzea města Brna, a také staronový ředitel divadla Radost Vlastimil Peška.
   Další schůze ZMB se uskuteční 19. května 2015.

   Viz https://www.brno.cz/brno-aktualne/co-se-deje-v-brne/a/zastupitele-mesta-jednali-na-dubnovem-zasedani/

   16.04.2015 (10.53), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Martin Bernátek

    Avatar

    Myslel jsem druhé výbrové řízení a rozhodnutí minulého vedení města, viz první odstavec: „být tedy vyhlášeno další výběrové řízení. Do něj se přihlásili celkem tři kandidáti, z nichž byl radnicí vybrán Vlastimil Peška. Stalo se ale, že nebyl do své funkce jmenován, neboť volby proměnily obsazení radnice, „

    20.04.2015 (9.01), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    • Vladimír Hulec

     Vladimír Hulec

     Rozumím, Martine,
     předchozí odpověď nereagovala na Tvou otázku, ale na aktuální kauzu kolem jmenování pana Pešky. S Magistrátem Brna nemáme přímé vazby, tak jsme na tom ohledně dokumentů a komunikace s touto institucí podobně jako Ty. Nicméně jsem na Magistrát napsal a navíc pověřil naše brněnské spolupracovníky, aby se zeptali a zjistili co a jak.
     Zdravím
     vh

     20.04.2015 (12.44), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Janka

   Janka

   Ahoj Martine,
   Problém je v tom, že jsem do celé kauzy vstoupila až nyní, až de facto po tom, co vyhlásil výběrové řízení Matěj Hollan jako náměstek pro kulturu. Údaje by měly být asi dostupné na webu Zastupitelstva města Brna, obě dvě výběrka proběhla a neproběhla ještě v roce 2014, tedy ještě v ten čas, kdy byl primátor Roman Onderka. Zkusila bych v této věci kontaktovat tajemnici Divadla Radost, paní Renatu Hladkou, a to zde [email protected].
   Janka

   20.04.2015 (17.49), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. MgA. Eva Kejkrtová Měřičková

   Avatar

   Vážení,
   na Asociaci profesionálních divadel České republiky se obrátla MgA. Janka Ryšánek Schmiedtová s výzvou, abychom se vyjádřili k situaci, která vznikla v Brně kolem výběrového řízení na ředitele městské příspěvkové organizace Divadla Radost.

   Se situací jsme seznámeni zatím zprostředkovaně a na základě těchto informací po diskusi sdělujeme:
   Je obvyklé, že je Výbor Asociace profesionálních divadel zástupcem zřizovatele vyzván, aby do výběrové komise delegoval svého zástupce, nejméně jednoho, někdy však i více. (Loutková divadla ČR v našem výboru zastupuje Stanislav Doubrava – ředitel Naivního divadla Liberec.) Tentokrát se tak nestalo.
   Nikdy nezpochybňujeme právo zřizovatele jmenovat ředitele, ale doporučujeme respektovat doporučení výběrové komise, pokud k tomu nejsou velmi závažné důvody, aby výběr akceptován nebyl.
   Jsme přesvědčeni, že je ve výlučné pravomoci, ale i odpovědnost následně jmenovaného ředitele svobodný výběr spolupracovníků, a to na všech pozicích.
   Celou situaci pokládáme za nešťastnou a obáváme se, že její negatvní dopad, který se dá očekávat, nakonec nejvíce posthne samotné Divadlo Radost a jeho návštěvníky.

   V Praze 14. dubna 2015

   Za Výbor APD
   S přátelským pozdravem
   MgA. Eva Kejkrtová Měřičková v.r., místopředsedkyně
   Asociace profesionálních divadel ČR

   20.04.2015 (18.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Josef Herman

   Josef Herman

   Je to pořád dokola,
   a je jedno, zda je cesta do maléru dlážděna dobrými, nebo špatnými či hloupými úmysly. Chci podpořit vyjádření Asociace profesionálních divadel a také jejich snahu prosadit zákon o neziskových organizacích v kultuře, který přece jen situaci nějak systémově řeší.
   Je typické, že k problému mlčí odboráři všeho druhu a že problém nezajímá drtivou většinu divadelníků.
   Vlastně není co řešit: proběhl konkurs, rada města přijala doporučení konkursní komise a rozhodla jmenovat pana Pešku ředitelem na dobu určitou. Údajné rasistické výroky pana Pešky měla při rozhodování vzít v potaz, případně mají radní takřka povinnost za ně na pana Pešku podat trestní oznámení. Nic z toho se nestalo, ergo věc je uzavřena.
   Náměstek Hollan se vlastně snaží řídit městskou kulturu tak trochu jako Babiš stát – jako firmu, které se cítí být generálním ředitelem. Asi to myslí dobře…

   20.04.2015 (22.38), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  6. Kateřina Jírová

   Avatar

   Problém
   nezajímá většinu divadelníků. Zajímá někoho pan Peška? Oblast Cejl je opravdu pozoruhodná, ale jde-li o městskou příspěvkovou organizaci, asi by integrace měla mít přednost před segregací.

   21.04.2015 (21.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  7. Vladimír Zatloukal

   Avatar

   Vážená redakce,
   pan Mgr. Vlastimil Peška je ředitelem Divadla Radost, příspěvková organizace nepřetržitě od 1. 6. 1994. Dne 6. 1. 2014 zrušila Rada města Brna na své schůzi č. R7/004 předcházející výběrové řízení na obsazení funkce ředitele/ky Divadla Radost, p.o. a zároveň vyhlásila nové výběrové řízení. V tomto výběrovém řízení výběrová komise vybrala jako nejlepšího kandidáta stávajícího ředitele Mgr. Pešku a Rada města Brna na své schůzi č. R7/016 konané dne 7. 4. 2015 vzala na vědomí jeho setrvání ve funkci.
   S pozdravem
   Mgr. Vladimír Zatloukal
   Personální oddělení
   Magistrát města Brna
   Dominikánské nám. 1
   601 67 Brno

   23.04.2015 (10.15), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,