Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 840)

  Múza je obzvláště řečná: Komínem poletují vlaštovičky, kytičky voní, máme červen, sezona dodýchává, budou prázdniny. Buďte za fešáka, do Brna se po třiadvaceti letech navrací slavná jednoaktová opera Richarda Strausse Salome.

  Příběh o krásné Salome, nevlastní dceři krále Heroda, a její obsesivní lásce k prorokovi Jochanaanovi, inspirovaný Matoušovým evangeliem, vyvolal při premiéře skandál. Zároveň se dílo plné silné, dramatické hudby a bohatých orchestrálních barev stalo celosvětovou senzací a je jí právem dodnes. Světovou premiéru měla roku 1905 v Drážďanech.

  Zpomal, múzo, sic své těšení neudýchám.

  Propadám se do proudu uhrančivé hudby a tajemně komponovaných obrazů. Foto Marek Olbzymek

  Za znění gongů dosedám do chladu plyšového sedadla. Potlesk vítá dirigenta. V přítmí se zdají být siluety postav ve fracích. Propadám se do proudu uhrančivé hudby a tajemně komponovaných obrazů. Stávám se pomyslným zrníčkem jevištního dění.

  Jsem v Jeruzalémě mezi židy. Slyším hlas proroka Jochanaana, co křtil Ježíše, obdivuji se půvabu princezny Salome.

  Obdivuji se půvabu princezny Salome. Foto Marek Olbrzymek

  Výkony pěvců jsou excelentní, hra orchestru dokonalá. Až se bojím hnout, abych nerušil.

  Režie světlem šetří, přesto dokáže upozornit na důležité okamžiky dramatického příběhu. Zaznamenávám princezninu nenávistnou zmínku směřující k římským protektorům. Citové vzplanutí a následnou sebevraždu důstojného Narrabotha. Kruté mučení prorokovo. Neřestnou vilnost Herodovu. Žárlivou zášť jeho manželky k nevlastní dceři.

  Obzvláště šílený je tragický závěr s krvavými ústy princezny Salome líbající rty useknuté hlavy proroka Jochanaana. Foto Marek Olbrzymek

  Vynikající operní inscenace, příběh nikoliv. Obzvláště šílený je tragický závěr s krvavými ústy princezny Salome líbající rty useknuté hlavy proroka Jochanaana.

  Byl jsem rád, že mi bylo dopřáno dožít se probuzení z tohoto hrůzného snu…

  Uvedení opery Richarda Strausse Salome v režii Davida Radoka a hudebním nastudování dirigenta Marko Ivanoviče považuji za událost roku.

  Brno – Komín, 20. 6. 2023

  Národní divadlo Brno – Richard Strauss: Salome. Režie: David Radok, asistent režie: Otakar Blaha, hudební nastudování: Marko Ivanović, scéna: Dragan Stojčevski, kostýmy: Zuzana Ježkova, choreografie: Andrea Miltnerová, light design: Přemysl Janda. Osoby a obsazení – Salome: Linda Ballová, Herodes: Jaroslav Březina, Herodias: Eva Urbanová, Jochanaan: Birger Raade, Narraboth: Vít Nosek, Páže Herodiady: Jana Hrochová, 1. Žid: Zbigniew Malak, 2. Žid: Pavel Valenta, 3. Žid: Petr Levíček, 4. Žid: Michael Robotka, 5. Žid: Kornél Mikecz, 1. Nazarejec: Josef Škarka, 2. Nazarejec: Zoltán Korda, 1. Voják: Josef Škarka, 2. Voják: David Nykl, Kappadočan: David Nykl. Otrokyně: Jitka Zerhauová. Orchestr Janáčkovy opery NdB, dirigent: Marko Ivanović. Premiéra 17. června 2023, Janáčkovo divadlo, Brno.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 840)

  1. zdeněk pololáník

   Avatar

   Moc jsem se potěšil
   zprávou o inscenaci Straussovy opery Salome v Janáčkově divadle. Je to výjimečné dílo po všech stránkách, a jak se dočítám o nynější výjimečné inscenaci, kterou vytvořili brněnští umělci, doufám, že časem bude následovat i Elektra. Richard Strauss rozšířil užití charakteristických motivů, kterými uvádí nejen postavy děje jako Richard Wagner, ale i pocity a city a předznamenává skryté záměry v bohaté, pestré a dramaticky vypjaté invenci velkého obsazení použitého orchestru.
   Konečně se dostává prostoru pro Straussovy opery po předchozím občasném uvedení jeho skvělých symfonických básní v koncertních programech.

   25.06.2023 (23.17), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,