Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy Festivaly

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 692)

  Je potěcha vidět v dnešních dnech plné hlediště. Zdá se, že i buclatí andělíčci z toho mají radost. Festival současného profesionálního baletu České republiky Dance Brno startuje!

  Jeviště Mahenova divadla je malou nemocniční ordinací. Zdravotní sestry si nasazují bílé čepce, rovnají sezení, spouštějí světelné projekce, chystají psychiatrický ústav na léčebné úkony. Je ticho. Pohyb sester je střídmý, civilní.

  Příchod pacientů připomíná pochod figurín v panoptiku. Zrovna tak ranní tělesná rozcvička sestávající z krkolomných pohybů a řízená chrčením sester.

  Repro Dance Brno

  Múza říká: Tanec na pazvuky, bez dirigenta. To musí být obtížné.

  Vstup frajerského McMurpyho, simulanta, který se zavřením do blázince chce vyhnout trestnímu stíhání, je také provázen jen zvuky a citoslovci. Jako v ozvučené grotesce z dob němého filmu. Jeho převlékání z oděvu do ústavního mundůru je toho důkazem.

  Choreografie často používá i hru s imaginárními rekvizitami. Aktéři hrají basketbal bez míče, loví ryby bez rybářských prutů, jedou na výlet jako autobusem…

  Múza tvrdí: Je to spíše pantomima než balet. Takový zábavný taneční hybrid.

  Poučený koktejl činoherního herectví, pohybového tance i pantomimy. Foto Irena Štěrbová

  Poučený koktejl činoherního herectví, pohybového tance i pantomimy, řekl bych. Nevycházím z údivu a skvěle se bavím.

  Já také, povídá múza. Zdá se, že libretista, choreograf a režisér Dustin Klein vytvořil poctu Formanově filmu a k tomu tanečníkům poskytl prostor k řádění. Na tanečnících je znát, jak je představení baví.

  Když vzbouření pacienti vyhodí zdravotní sestru do výše jako raketu, vyjeknu a múza řekne: Jé!

  Finito, říká múza. Foto Irena Štěrbová

  Zákroky na pacientech jsou řešeny stínohrami. Zardoušení hlavního hrdiny, ústavní péčí dovedeného k debilitě, je smutným mementem doby.

  Finito, říká múza.

  Za mými zády se ozývá hlasité Bravo!

  Premiéra hostujících plzeňských umělců měla „domácí“ atmosféru a zažila festivalový úspěch.

  Brno – Komín, 20. 10. 2021 

  Balet Divadla J. K. Tyla Plzeň – Dustin Klein: Vyhoďte ho z kola ven. Podle hry Dalea Wassermanna Přelet nad kukaččím hnízdem vzniklé na základě románu Kena Keseyeho Vyhoďte ho z Kola ven. Libreto, choreografie a režie: Dustin Klein, hudba: Simon Lovermann, zvuky, vokály: Felix von Bredow, scéna: Dustin Klein, světelný design: Jakub Sloup, projekce: Simon Lovermann, Dustin Klein. Hlavní role ztvárnili: Richard Ševčík, Sara Aurora Antikainen a Karel Audy. Premiéra 4. 9. 2021. Psáno z festivalového uvedení 18. 10. 2021 v Mahenově divadle (zde).


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 692)

  1. Milena Michaela Orsi

   Avatar

   Opět skvěle zprostředkovaný divadelní zážitek!
   Mistr Tuček svým každým článkem dokazuje, že je nejenom skvělý znalec divadla /a divadelník/, nýbrž že je i mistrem slova!
   Děkuji!

   24.10.2021 (0.22), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Zdeněk Pololáník

   Avatar

   Jako bych byl sám na představení,
   tak sugestivně pomocí slov, záběrů foto a videa vykreslil Jar. Tuček zajímavou baletní inscenaci, se kterou přijeli do Brna na festival z Plzně.
   Je v ní vyžito všech divadelních prostředků jiných žánrů, leč důležitý je výsledek, a ten se inscenátorům, jak je vidno, dokonale zdařil. Přejímáním prvků se tak rozšiřuje výrazová paleta, interpreti dostávají víc volnosti k uplatnění vlastní fantazie a zvuková složka nezná omezení.
   Přál bych si, aby všechna podobná představení, která zaujala diváky, přiblížila TV přenosem všem, kterým není možné pro stáří nebo vzdálenost představení navštívit. Články pana Tučka mohou být dobrou navigací k takovému výběru a doporučení.

   24.10.2021 (19.33), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,