Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Mudrování nad DSB 2019 (No. 14)

  Dorazil jsem k hudební scéně Městského divadla. Múza Mab spustila: Starý pane, něco málo slov z programu na povzbuzení.

  Pestrost, rytmické elektro beaty a působivá řeč těla uchvacují smysly. Foto DSB

  Pulzující energii extravagantní a osobité korejské choreografky Eun-Me Ahn uvidíme v inscenaci Let Me Change Your Name, v níž pestrost, rytmické elektro beaty a působivá řeč těla uchvacují smysly a přivádějí až do transu. Živelná mladistvá energie tanečníků se prolíná s minimalistickým hypnotizujícím vystoupením samotné autorky. Světlo a tma, jemné a křiklavé odstíny, vážnost a humor se před očima proměňují stejně jako identita tanečníků. Eun-Me Ahn nás neustále vyzývá a překvapuje, a není proto divu, když ze sálu odcházíme jako někdo úplně jiný…

  To jsem zvědavá. Třeba vám to pomůže. Léky jste si vzal? A ještě… Představení je uváděno ve spolupráci s festivalem Tanec Praha 2019.

  Mám přivřené oči. Zdá se mi, že jeviště je tmavou ledovou plochou. Hubeňoučké dívenky po ní klouzají podobné malým lachtanům. Přidávají se k nim útlí jinoši. Prokmitávají kluziště diagonálou a mizí. Lachtaní bruslení nebere konce. Kolik tanečníků vlastně vidíme?

  Stěna horizontu zazáří. Tanečnice a tanečníci probíhají jevištěm. Je to úprk a je jich šest. Létají. Točí piruety. Skáčou. Mizí a znovu se objevují. Najednou mají na sobě úplety v barvách duhy. Zelené, oranžové, žluté, modré, růžové, fialové.

  Děj ustává, když na parket vstoupí dáma. Její hlava je vyholená… Foto Eunji Park

  Stěna v pozadí mění zabarvení. Decibely hudby duní. Jeviště se stává doménou módní přehlídky. Krásné dívenky mají jen suknice, nahatá tělíčka nastavují svitu reflektorů. Tanečníkům suknice vadí v pohybu.

  Děj ustává, když na parket vstoupí dáma. Její hlava je vyholená, hruď obnažená. Monolog těla je mistrovský.

  Svlékají se jako hadi z kůží. Foto archiv

  A opět víří pohyb. Postavy jsou oděny v černi. Jsou z nich stíny. Siluety obelisku. Svlékají se jako hadi z kůží. Svlečenými úplety točí nad hlavami a bičují zem. Barevné suknice létají povětřím. Tanečníci je lapají. Znovu vyhazují.

  Dáma s vyholenou hlavou sbírá černé cáry zmuchlaných šatů, schraňuje je a jako kvočna nad nimi dřepí. Copak se z nich asi vyklubá…

  Tanečníci sprintují. Spurtují. Cíl v nedohlednu. Všeovládající radost z pohybu, který je dokonalý, je patrná.

  Tanečníci jsou nevyčerpatelní. Lidské perpetuum mobile. Snad jim stačí jen dýchat…

  Z šatů je zoban ptáka. Pohyb strne.

  Festival je u konce… Foto Eunji Park

  Diváci vstávají ze sedadel. Tleskají, křikem dávají najevo nadšení…

  Stojím, jsem dojatý. A znavený.

  Tanečníci se děkují. Po osmdesáti minutách pohybového běsnění poletují jevištěm jako motýlci. Dáma s holou hlavou, choreografka a tanečnice Eun-Me Ahn je diriguje. Snad je tento velký úspěch jejím štěstím.

  Mab zmizela. Festival je u konce.

  Brno – Komín, 3. 6. 2019

  Eun-Me Ahn Company, Soul, Jižní Korea – Eun-Me Ahn: Let Me Change Your Name. Choreografie a umělecké vedení Eun-Me Ahn, hudba Young-Gyu Jang, výprava Eun-Me Ahn, světelný design Andre Schulz. Produkce Eun-Me Ahn Company. Tančí Eun-Me Ahn, Jihye Ha, Hyekyoung Kim, Jeeyeun Kim, Seunghae Kim, Hyunwoo Nam, Sihan Park. Premiéra 2006. Psáno z festivalového uvedení v Městském divadle Brno, hudební scéna, 28. 5. 2019.

  ///

  Rozhovor s Eun-Me Ahn najdete v aktuálních Divadelních novinách 11/2019:

  Barvy jsou jako slunce s jeho září

  O inscenaci Eun-Me Ahn Company Dancing Grandmothers na Tanci Praha 2018 na i-DN:

  Festivalu nezáleží na věku

  Více o DSB na i-DN:

  Divadelní svět Brno


  Komentáře k článku: Mudrování nad DSB 2019 (No. 14)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,