Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Moravské divadelní léto

  Open air festival Moravské divadelní léto, který už tradičně pořádá Moravské divadlo Olomouc, proběhne od 15. do 28. června ve Smetanových sadech v Olomouci. Diváci se mohou těšit na oblíbené hry, muzikály, program pro děti a mnoho dalšího. Novinkou bude divadelní kvíz a vystoupení buskerů.

  Muzikál souboru opery a operety Noc na Karlštejně. Foto: archiv divadla

  Letní scéna bude umístěna ve Smetanových sadech u oranžerie a doplňovat ji bude chillout zóna, kde budou rovněž probíhat doprovodné aktivity. Dvoutýdenní program zahájí ve čtvrtek 15. června Balet gala. Představí se zde sólisté a sbor baletu Moravského divadla společně se studenty Taneční konzervatoře Brno. Vybraní studenti, kteří tančí v našich baletech Bajadéra, Giselle, Louskáček a Ivan Hrozný, se tentokrát představí v sólových rolích baletu Carmen na hudbu Rodiona Ščedrina, který bude tvořit první část večera. Nutno podotknout, že se nejedná o totožnou choreografii, kterou baletní soubor premiérově uvede letos v dubnu. Ve druhé části pak vystoupí domácí sólisté a baletní sbor v ukázkách z klasického a současného repertoáru, prozradil k programu slavnostního zahájení šéf baletu Jan Fousek.

  Ateliér MDO si připraví výtvarné a dramatické dílny, fotokoutek a malování na obličej u dětského představení Miniopery. Hudební pohádky autorů Uhlíře a Svěráka, v nichž účinkují dospělí spolu s dětmi, uvedeme o obou sobotách, tedy 17. a 24. června. Dvakrát také zařadíme oblíbené komedie Splašené nůžky a Sluhu dvou pánů, které mají u diváků velký úspěch a bývají rychle vyprodané, uvedla vedoucí uměleckého provozu Veronika Hessová. Během festivalu proběhnou i dvě derniéry. Diváci se budou moci netradičně rozloučit s operetou Mamzelle Nitouche a činoherní komedií Jméno. Poslední uvedení pod širým nebem je určitě milým zpestřením nejen pro diváka, ale i pro samotné účinkující, prozradil ředitel Moravského divadla David Gerneš.

  Program doplní ještě komedie britského dramatika Robina Hawdona Dokonalá svatba, divadelní kvíz o ceny a zakončí jej muzikál souboru opery a operety Noc na Karlštejně. Příjemným zpestřením bude i tentokrát stand up show Děláme to ve třech ve složení Honza Ťoupalík, Roman Vencl a Karel Pomahač. Přichystáme si několik zcela nových stand upů, které budou mít svou premiéru právě na naší open air scéně. Chybět nebude ani tradiční scénka všech tří protagonistů a samozřejmostí je i předělávka zahraničního hudebního hitu, prozradil ke stand up show Roman Vencl. V rámci doprovodného programu vystoupí i pouliční umělci. Pro letošek chystáme vystoupení místních buskerů, kteří před vybranými představeními diváky naladí na pohodovou notu v chillout zóně, uvedla Petra Slezáčková, vedoucí Ateliéru MDO.

  • Autor:
  • Publikováno: 4. dubna 2023

  Komentáře k článku: Moravské divadelní léto

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,