Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2019

ročník 28
26. 11.–9. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Modří sloni nad Libercem (No. 0)

  Už zítra, v úterý 18. června, vyjdou do ulic liberečtí herci. Budou zastavovat kolemjdoucí a zvát je na 22. ročník mezinárodního festivalu profesionálních loutkových divadel Mateřinka 13, který jako vždy doprovázejí modří sloni v různých podobách (člověk na ně v tomto týdnu může v Liberci narazit i na opravdu nečekaných místech).

  materinka13-poster

  Po dvou letech se Naivní divadlo otevře hostujícím loutkářským souborům z Čech a  Moravy, ale také z Belgie, Švédska, Slovenska, Slovinska, Francie a Španělska. V centru pozornosti bude – jak vyplývá z podtitulu festivalu – loutkové divadlo pro děti předškolního věku.

  Divadlo i pro kojence a batolata?
  Diváci se možná – podobně jako před dvěma lety při představení HA DEDE (společný projekt belgického Theater De Spiegel a Divadla Kabóca) – přesvědčí, že zajímavě a poutavě se dá hrát nejen pro děti od tří let, jak jsme zvyklí u nás, ale i pro batolata a kojence. Belgičtí tvůrci v roce 2011 dokázali obratnou hrou s kostkami a koulemi doprovázenou rytmem, zpěvem a hlasem zaujmout nejen cílovou skupinu diváků od jednoho roku do tří let, ale nadchli i dospělé publikum, které si v jejich abstraktní hře hledalo až filosofické významy o fungování světa a lidské komunikaci. O to víc se těším na to, čím režisér Karel Van Ransbeeck obohatí letošní Mateřinku ve svém představení nazvaném BZZZ´T.
  Děti od jednoho a půl roku lákají na své představení i tvůrci ze Slovinska. Lutkovno Gledališče Maribor přiveze inscenaci Kostky, která nevypráví příběh, ale nabízí prožitky blízké nejmenším divákům.

  Perníkovka dvakrát jinak
  Zajímavé jistě bude i srovnání různých přístupů tvůrců k pohádkce Perníková chaloupka. Svou verzi nabídne osvědčený soubor Buchty a loutky, který si před dvěma lety odvezl cenu festivalu za scénář k pohádce Zlatá husa. Perníková chaloupka v dramatizaci a režii Víta Bruknera a Buchet a loutek se odehraje s loutkami, které navrhla výtvarnice Bára Čechová. Ta si z festivalu Mateřinka 2007 odvezla cenu hejtmana Libereckého kraje za výpravu inscenace O Budulínkovi (Divadlo Lampion, Kladno) s přihlédnutím k výpravě inscenace Neposlušná kůzlátka (Buchty a loutky, Praha).
  Druhou Perníkovou chaloupku přiveze do Liberce Divadlo loutek Ostrava. Nabídne zpracování veršovaného textu básníka Václava Renče v režii uměleckého šéfa DLO Václava Klemense.
  Milovníci principála kultovního loutkového divadla DNO Jiřího Jelínka si určitě nenechají ujít jeho Dášeňku aneb Psí kusy, kterou hraje pod hlavičkou brněnského Divadla Husa na provázku. Jestli specifický Jelínkův humor, neutuchající energie a strhující tempo dokáže oslovit a nadchnout i dětské diváky, o tom se v Liberci přesvědčíme ve středu.
  Mateřinka 13 uvede také inscenaci domácího souboru Naivního divadla Budulínek, která získala Cenu ERIK za nejlepší českou loutkovou inscenaci minulé sezóny a Vít Peřina obdržel za autorství textu Cenu Divadelních novin.

  Modří sloni se po dvou letech vracejí do Liberce. FOTO archiv

  Modří sloni se po dvou letech vracejí do Liberce. FOTO archiv

  A něco navíc
  Festival zpestří celá řada doprovodných akcí od výstav a instalací až po koncerty a nefalšovanou divadelní túru po více či méně známých zákoutích Naivního divadla.

  Program festivalu najdete zde: Mateřinka-program


  Komentáře k článku: Modří sloni nad Libercem (No. 0)

  1. Zdeněk Dam

   Profilový obrázek

   Záznam
   slavnostního zahajovacího průvodu Libercem najdete zde:
   http://youtu.be/in-3zOIs3Rk
   Jde o video, které bylo natočené pro report, který (povede-li se nám natočit rozhovory 🙂 vyjde v sobotu na http://www.genusplus.cz/zblizka

   Poznámka:
   Podle stavu uploadu na YouTube, bude video k dispozici asi až 19.6. někdy ve 2 po půlnoci 🙁

   18.06.2013 (23.33), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Zdeněk Dam

   Profilový obrázek

   Slíbený report,
   obsahující mimo jiné videorozhovor s Karlem Van Ransbeeckem, najdete zde:
   http://www.genusplus.cz/zblizka/za-oponou-22.-materinka-kojit-pri-predstaveni-dovoleno

   22.06.2013 (18.15), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,