Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Mimořádný zpravodaj IDU (No. 2)

  Zdravíme vás z IDU!

  V dalším newsletteru vám přinášíme návrhy prvních strukturálních opatření, která se týkají nezávislého umění, tipy na platformy, kde lze sdílet nabídky a poptávky práce, přehledy online přenosů představení a koncertů, virtuálních prohlídek galerií a dalších kreativních postupů, které dokazují sílu a nápaditost kulturní obce i v těžkých časech – v přehledu naleznete například divadla, která pomáhají šitím roušek ad. /Foto: Divadlo pod Palmovkou, kam můžete přinést látky./

  Foto: Divadlo pod Palmovkou.

  ///

  Strukturální pomoc

  Praha je připravena pomoci příjemcům městských grantů, kteří očekávají v souvislosti s mimořádnými opatřeními problémy s realizací kulturních akcí. Frank Bold spustil právní poradnu, která pomůže vyjasnit občanům, podnikatelům i obcím nejčastější právní situace v souvislosti s nově vzniklými situacemi a omezeními v důsledku pandemie koronaviru. Situaci nezávislé kulturní scény přibližuje Deník N v textu Nemusí přežít ani velcí hráči, klubům hrozí likvidace. Umělci žádají pomoc, aby přečkali nouzový stav. Další opatření doplňujeme na našem webu.

  Hypotéky a spotřebitelské úvěry

  Česká bankovní asociace vydala prohlášení o možnosti tříměsíčního odkladu splátek hypotečních a spotřebitelských úvěrů, tématu se věnoval server novinky.cz v textu Banky umožní lidem tříměsíční odklad splátek hypoték a půjček. Českomoravská záruční a rozvojová banka nabízí bezúročný úvěr pro podnikatele zasažené koronavirem a Ministerstvo financí prodloužilo termín pro daňová přiznání a představilo virový balíček.

  Nabídky práce

  Na facebooku vznikla skupina Herci, umělci bez práááce – umíme cokoliv ( :, nabídky lze sledovat také ve skupině Práce v kultuře, Práce z domova, dlouhodobě také na našem portálu Culturenet.

  ///

  Online platformy

  VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKY

  Dvanáct muzeí světového renomé zve k virtuální prohlídce, svou výstavou O létání a jiných snech v DOX vás provede Petr Sís, Linhartova nadace zve do virtuálního ateliéru Josky Skalníka, projít se můžete také výstavou České divadelní fotografie, kterou připravil IDU.

  Česká centra budou českou kulturu v zahraničí prezentovat online. Vhodné projekty k online prezentaci můžete nabídnout na [email protected]. Internetová televize MALL.TV se spojila s dárcovskou platformou Donio a na mall.tv lze nyní realizovat živé přenosy z koncertů,uměleckých vystoupení i přednášek.  Portál goout.net uveřejňuje seznam institucí a pořadatelů, kteří se rozhodli zpřístupnit vybrané akce online. Souhrnný přehled online přenosů se soustředí také ve skupině Sám doma – kultura za časů koronaviru a Zábava v době koroNOVÉ či na stránce Kultura Online. Extrémní přednášky pro extrémní dobu připravuje Fakulta umění a designu UJEP. Přednášky bude streamovat také pražský CAMP.

  ONLINE PŘENOSY PŘEDSTAVENÍ A KONCERTŮ

  Cirk La Putyka uvede online 18. 3. záznam představení Up End Down s Filmovou filharmonií. Startuje tak platforma Cirk La Putyka (A)live. VOSTO5 na mall.tv odehraje 20. 3. živě představení Společenství vlastníků. Na iVysílání ČT lze najít záznamy divadelních představení. Přenosy pořádá také Metropolitní opera, Berlínská filharmonie nebo  Vídeňská státní opera.

  TANEC

  Choreograf Václav Kuneš / 420PEOPLE bude vysílat pohybové workshopy každý den hned dvakrát. V 10:30 v češtině a odpoledne v 17:00 i v angličtině.

  LITERATURA A E-KNIHY ZDARMA

  Poesie léčí a spojuje – online básnický festival Básne/ě v karanténe přináší 18.3.–22.3. live přenosy autorských čtení současné poezie v češtině a slovenštině. 206 tisíc titulů hodlá vysokoškolákům zpřístupnit online Národní knihovna, vybrat si z 1308 e-knih zdarma ke stažení můžete v Databázi knih, publikace volně nabízí i Městská knihovna v Praze.

  FILM

  Národní filmový archiv zpřístupňuje české filmy online průběžně. Na DAFilms si lze přehrát filmy digitálně restaurované, k nimž vždy náleží odborné články včetně dobových kritických ohlasů. Ty jsou k dohledání na portálu Filmový přehled v rubrice Kontexty. Bezplatně vybírat z téměř stovky hraných i dokumentárních českých filmů, natočených od třicátých do devadesátých let minulého století, je možné také na přidruženém YouTube kanálu Česká filmová klasika.

  Na platformě dafilms.cz zároveň pokračuje Jeden svět. Pustit si například Parazita můžete na aerovod.cz, dostupné jsou aktuální i starší filmy.

  ///

  Mimořádné projekty

  Ceny divadelní kritiky v 8 minutách

  Ceny divadelní kritiky za rok 2019 jsou rozdány! Minimalistické vysílání z redakce Svět a divadlo (spustíte kliknutím na obrázek)  odhaluje v důsledku letošní pandemie vítěze v YouTube přenosu. Gratulujeme!

  Česká divadla pomáhají šitím roušek

  Po vyhlášení stavu nouze v České republice hledá řada českých divadel možnost, jak pomoci. Garderobiérky několika divadel se rozhodly zapojit do šití roušek pro nemocniční zařízení.

  ///

  Více na i-DN:

  Mimořádné zpravodajství No. 1.

  • Autor:
  • Publikováno: 18. března 2020

  Komentáře k článku: Mimořádný zpravodaj IDU (No. 2)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,