Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Mateřinka láká na tvorbu pro nejmenší

  Mezinárodní festival loutkového divadla MATEŘINKA „21“ se v Liberci uskuteční v plánovaném termínu, a to od 15. do 19. června 2021. V rámci jeho 26. ročníku (koná se jednou za dva roky) se představí celkem osmnáct profesionálních loutkových souborů nejen z České republiky, ale i ze zahraniční. Během pěti dní mohou diváci zhlédnout na dvacet tři inscenací představujících výběr toho nejlepšího z tvorby pro děti od dvou do šesti let. Připraven je navíc bohatý doprovodný program. Hrát se bude v divadle i pod širým nebem, na různých místech v Liberci, ale také v Turnově a Jablonci nad Nisou.

  Půvabné představení Naivního divadla Liberec Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! Foto archiv divadla

  Po více než sedmi měsících od uzavření divadel kvůli epidemii covid-19 je skvělé, že můžeme konečně začít hrát a že se festival Mateřinka uskuteční podle plánu. I když letošní šestadvacátý ročník bude vzhledem k vládním opatřením jiný než v minulých letech, věříme, že si ho diváci spolu s námi ve zdraví užijí. O kvalitní divadelní zážitek se postará čtrnáct profesionálních loutkových divadel z celé České republiky a čtyři soubory ze zahraničí, které během pěti festivalových dní odehrají více jak dvacet inscenací pro nejmenší diváky. Kromě toho se mohou děti i dospělí těšit na workshopy, koncerty a také na dvě výstavy, uvedla Kateřina Pavlů, ředitelka Naivního divadla.

  Hlavní výstava s názvem ŠŠŠ. HŮŮ. HAF… NDL! bude přitom v liberecké Malé výstavní síni veřejnosti přístupná již od pátku 21. května. Dominovat jí bude scéna ze stejnojmenné úspěšné inscenace v podobě vláčků a překrásně řezaných loutek rozličných psích plemen. Součástí expozice jsou také fotografie a výtvarné plakáty z řady dalších cenami ověnčených her včetně těch pandemických, připomínajících nedávné fungování divadla na virtuální oNDLine scéně.

  Mateřinka je festival profesionálních loutkových divadel, který se jako jediný v České republice a  v Evropě zaměřuje výhradně na tvorbu pro nejmenší diváky. Do festivalového programu, který je soutěžní, jsou vybírána představení statutárních divadel, nezávislých souborů, privátních skupin i sólistů. Z nich na závěr navrhne odborná porota k ocenění ta nejzdařilejší. Mateřinka je festival s nezanedbatelnou tradicí, jehož historie se začala psát v roce 1972.

  ///

  Více informací k programu naleznete zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 13. června 2021

  Komentáře k článku: Mateřinka láká na tvorbu pro nejmenší

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,