Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Makáme!

  Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd naplňuje pracovní heslo svého premiéra v demisi Andreje Babiše – maká! Je možné potkat ho v divadlech, v koncertních síních, na spáleništích významných budov i na stavbách těch rekonstruovaných. Nechci ironii přehánět, je sympatické, že se stará, což jsme u jeho předchůdce postrádali. Jenže stále je členem vlády, která nezískala důvěru v parlamentu a jejíž kompetence jsou sporné.

  Andrej Babiš putuje po vlasti a všude slibuje peníze. Ekonomové spočetli, že už nějakých sedmdesát miliard. Otázka, kde na to stát vezme, musí napadnout každého jen trochu kritičtějšího občana. Je to průhledná předvolební agitace, ve své primitivnosti mnohokrát osvědčená, na kterou voliči bezpečně znovu naletí. Těžko se nabídkám odolává, když je možné tak snadno vznést požadavky. Oprávněné požadavky! Vůbec nepochybuji o potřebnosti školek na Liberecku a všeho ostatního, co tu nestihnu vyjmenovat.

  Také požadavek nové točny pro Státní operu sotva kdo zpochybní, naopak jsem neuměl pochopit, proč se stále měla jen opravovat ta původní, technologicky zastaralá. A jistě se má opravovat Nová scéna – nakonec Národní divadlo z oprav nevyjde. Ale přece jen si říkám, jestli politicky protřelý ředitel Národního divadla Jan Burian ty sliby, alespoň navenek, bere opravdu vážně. A panu ministrovi v demisi se zase divím, že ho zatím, alespoň navenek, neznepokojil vnitřní stav Národního divadla. Do parlamentních voleb se o něm diskutovalo, dokonce bojovalo s odboráři – a najednou je ticho po pěšině! Odboráři po několika letech odmítání podepsali kolektivní smlouvu, vyrábějí se inscenace a teď přibudou i peníze! Ráj na divadelnické zemi. A nikoho nezajímá, jaké umění se v Národním divadle provozuje ani jak pokročila slibovaná reorganizace skoro neřiditelného podniku. Všechno zapomenuto? Makáme jako stachanovci a na nepříjemné „drobnosti“ nezbývá čas?


  Komentáře k článku: Makáme!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,