Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Názory – Glosy

    Lubomír Zaorálek: Procento úspěšných žádostí je relativně vysoké

    Obrátili jsme se na ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) s několika otázkami, jimiž jsme chtěli odpovědět na možné nejasnosti kolem pomoci směřující do rezortu kultury. Kromě odpovědí pan ministr poslal také odkazy na důležité dokumenty.

    Ministr kultury Lubomír Zaorálek. Foto Ludvík Hradilek

    Pane ministře, významné umělecké domy ve světě vyhlašují, že kvůli koronaviru COVID-19 ruší celou sezonu 2020/2021. Co si o tom myslíte? Neuvažuje se o razantním řešení i u nás?

    Ano, je pravda, že každá země k této věci přistupuje jinak. My postupujeme tak, že nechceme vše utlumit na rok či půl roku dopředu, díky tomu jsme také byli schopni udržet divadla v provozu alespoň pár měsíců v období od března do začátku října. Teď aktuálně, v době, kdy jsou všechny kulturní instituce zastaveny a budou dle současného vývoje koronavirové epidemie zastaveny minimálně na několik týdnů, domluvili jsme se například s vedením Národního divadla, že zastaví prodej vstupenek do konce listopadu. Nicméně nemůžeme vyloučit, že dojde k uvolnění opatření některých segmentů kulturního života. A pokud se tak stane, budeme postupovat podobně jako na jaře / v létě v několika fázích – nebude tedy uvolněno vše najednou, ale postupně dle rizikovosti (o té bude rozhodovat epidemiologický tým při Ministerstvu zdravotnictví) výskytu COVIDu-19 v jednotlivých typech institucí.

    Záchranný program kultura v první variantě vlastně neuspěl, snažíte se zbylých 750 milionů korun rozdělit ve druhé výzvě – čím se od té první liší? A neměl by se záchranný balíček ještě navýšit?

    Hodnocení žádostí první výzvy COVID-Kultura na MPO stále probíhá; vzhledem k podmínkám této výzvy lze říci, že procento úspěšných žádostí je relativně vysoké. Konkrétní statistiky má k dispozici MPO jako ministerstvo, které IT systém v rámci první výzvy spravovalo. Teď rozjíždíme druhou výzvu tohoto programu, která se od té první liší především v možnosti žádat o proplacení více typů nákladů a delším rozhodným obdobím, za které bude možné o podporu žádat. Podmínky jsou tak i pro subjekty podnikající v kultuře volnější, než byly v té první výzvě. Zároveň je součástí této výzvy i jednorázová podpora určená uměleckým profesím – tedy příspěvek pro OSVČ v kultuře ve výši 60 000 Kč.

    Celková alokace v programu na druhou výzvu je 750 milionů Kč. Nicméně dostal jsem jasný příslib od premiéra a ministryně financí, že pokud peníze dojdou, dostaneme do programu další peníze, aby se skutečně dostalo na všechny, kteří splní podmínky.

    Pro větší přehlednost uvádím hlavní kritéria druhé výzvy dotačního programu COVID-Kultura:

    – Bude možné uplatnit širší škálu nákladů i ty PROVOZNÍ (to v té první výzvě nešlo) a další související náklady s kontinuální uměleckou činností, bude možné získat 80 % nákladů za celé období omezení od 1. 3. 2020 do 31. 12. 2020.

    – Stejně jako v první výzvě lze žádat o marně vynaložené náklady na zrušené/přesunuté akce, které se měly konat od 10. 3. do konce tohoto roku (50 %); uznatelné náklady vzniklé od 1. 10. 2019 do 31. 12. 2020.

    – Nově mohou o jednorázovou podporu v rámci stejné výzvy a skrze elektronický formulář žádat také fyzické osoby, podpora se týká vybraných uměleckých profesí, které byly zatím nejvíce zasaženy. Jedná se o výkonné umělce z oblasti hudby, tance a divadla a zároveň o odborné technické profese osvětlovače a zvukaře (příspěvek 60 000 Kč).

    Vedou se polemiky o podpoře soukromých divadel a o tom, zda má přijít z ministerstva kultury (kulturní instituce) nebo z ministerstva průmyslu (výdělečný podnik). Jak se na to díváte?

    Podívejte, všichni, kdo se v kultuře pohybují, vědí, že ministerstvo kultury dosud obhospodařovalo pouze nevýdělečnou oblast kultury – tu neziskovou část a příspěvkové organizace. Když jsem na ministerstvo přišel, takto nastavený systém jsem považoval za nedostatečný. Také proto jsme s ministrem průmyslu a obchodu podepsali ještě před vypuknutím koronavirové pandemie společné memorandum o spolupráci v rámci oblasti, která je dnes skutečným tahounem ekonomiky – tzv. kulturní a kreativní průmysly (KKP). Do toho přišel COVID-19 a už v ten moment bylo jasné, že když budeme vyjednávat peníze na pomoc zasažené kultuře, nemůžeme myslet jen na tu neziskovou část – na tu, kterou známe léta, poskytujeme jí dotace, ale že budeme muset pomoci i těm, kdo po nás nikdy nic nechtěli – tedy ziskovou, komerční kulturu, leckdy velmi kvalitní. A vzhledem k tomu, že tahle část kultury je podle starého systému podnikání, museli jsme najít nový nástroj, jak jí pomoci. Proto jsme se spojili s MPO a vytvořili tak společný dotační program na pomoc právě tomuto kulturnímu segmentu. A do budoucna bych byl skutečně rád, aby se ministerstvo kultury věnovalo i KKP (kulturnímu a kreativnímu průmyslu), který má celosvětově neskutečný potenciál. V současné době již pracujeme na strategii KKP.

    Chystá se ministerstvo kultury nějak podpořit i příspěvkové organizace, zejména ty, které zřizují města a kraje?

    Pokud jde o příspěvkové organizace MK, o ty se staráme průběžně, výpadky z důvodu zastavení činnosti kompenzujeme a budeme pokračovat dále dle vývoje.

    Instituce zřizované městem mají dnes možnost čerpat a také čerpají z programu MK pro profesionální divadla a orchestry. Jde de facto o celý dotační systém MK, který je určen na podporu regionální kultury, například program na podporu divadel či orchestrů.

    Jakou další pomoc v souvislosti s pandemií zvažujete?

    O neziskovou část kultury jsme se postarali v rámci prvního balíčku na její záchranu již v dubnu, výše pomoci byla 1‚07 mld. Kč. Program zahrnoval jak již zmíněné příspěvkové organizace MK, tak subjekty nezávislé umělecké scény a také regionální profesionální divadla, orchestry atd. Vedle toho jsme připravili novelu zákona tzv. lex voucher, která prodlužuje platnost poukazů, jež diváci získávali za zrušené akce. Tímto opatřením jsme se snažili pomoci především pořadatelům akcí. V rámci daňového balíčku byla již také snížena DPH u vstupného na kulturní akce z 15 na 10 %. V neposlední řadě ještě připomínám program COVID-Kultura, o kterém jsem mluvil výše.


    Komentáře k článku: Lubomír Zaorálek: Procento úspěšných žádostí je relativně vysoké

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,