Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Loutky na frontě

    U příležitosti stého výročí konce první světové války a vzniku novodobého českého státu otevře v pátek 2. listopadu 2018 Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi novou výstavu nazvanou Loutky na frontě. Ta představí fenomén českého loutkářství na bojištích i v zázemí.

    Foto Muzeum loutkářských kultur

    I když je válečné období poznamenáno celkovým útlumem kultury, loutkářství v českých zemích nevymizelo, a dokonce si našlo cestu i na válečnou frontu. Podle dochovaných záznamů loutky doprovázely vojáky do zákopů nebo vznikaly v polních podmínkách přímo na bojišti. Zároveň v zázemí v té době panoval čilý ruch na nově vzniklých divadelních scénách, jako bylo pražské Loutkové divadlo umělecké výchovy nebo plzeňské Divadlo feriálních osad, kam v roce 1917 přichází mladý učitel Josef Skupa, aby s „revolučním“ Kašpárkem započal, vedle změny politických poměrů, i skutečnou revoluci v českém loutkovém divadle.

    Výstava nazvaná Loutky na frontě si klade za cíl návštěvníkům interaktivní formou přiblížit vývoj českého loutkářství za první světové války i osudy některých loutkářů. Ukáže vzácné artefakty ze sbírek Muzea loutkářských kultur v Chrudimi, kde se z „válečných“ loutek nachází například unikátní marionety italských legionářů bratrů Kopeckých nebo plošné loutky Josefa Matěje Gottlieba vyrobené z dopisnic maďarské polní pošty. K vidění bude rovněž replika Skupova „revolučního“ Kašpárka. Součástí výstavy je také železniční model válečné Evropy, který v několika zastaveních a za pomoci stínohry a zvukových efektů bude prezentovat vybrané události první světové války. U příležitosti výstavy vznikla i stejnojmenná publikace z pera kurátora Richarda Matuly.

    Ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a jejím projektem Legie 100 – Legiovlak byly repliky loutek bratrů Kopeckých z italských legií vystaveny v jednom voze pojízdné repliky legionářského vlaku, se kterým projížděly v průběhu roku 2018 celou Českou republiku. Součástí expozice MLK v Legiovlaku byla rovněž série 69 představení hry Václava Živsy Zkáza tvrdého meče, v níž si repliky legionářských loutek i zahrály. Toto představení, které pro Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi připravilo divadlo Buchty a loutky, bude uvedeno i při slavností vernisáži výstavy Loutky na frontě.

    • Autor:
    • Publikováno: 26. října 2018

    Komentáře k článku: Loutky na frontě

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,