Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly Kontext Reportáž

    Letní filmová škola žije! (No. 5)

    Dosledováno jest, a tedy hodnocení čas!

    Během sedmi hektických dnů od 6. do 12. srpna se na Letní filmové škole v Uherském Hradišti vystřídalo 4950 návštěvníků (včetně 1850 držitelů legitimace Off program a 11 mecenášských akreditací). Asociace českých filmových klubů udělila Výroční cenu AČFK Zdeňku Svěrákovi, Martinu Hubovi, Goranu Markovići, Radaně Korené a v zastoupení Jiřině Bohdalové.

    Filmovka klasicky odvedla oddanou službu současnému česko-slovenskému filmu, když v ostře sledovaných a často k prasknutí nabitých projekcích uvedla novinky jako Muž se zaječíma ušima, Chyby, Poslední den patriarchátu, Okupace, Barevný sen anebo Myši patří do nebe. 47. ročník pak slavnostně vyvrcholil zvláštním uvedením filmu Petra Bebjaka Zpráva.

    47. Letní filmová škola uvedla v 225 projekcích 170 filmů, 84 položek odborného, 58 položek doprovodného a 6 položek industry programu. Vybraný program LFŠ byl streamován a je dostupný ze záznamu. Přestože příprava letošního ročníku LFŠ byla svým způsobem komplikovanější než v loňském roce a únava z covidu se podepsala na všech, výsledek stál za to. Konečně jsem pochopila výroky výkonných umělců, kteří říkají, že je publikum nabíjí. Při pohledu na nadšené diváky, na jejich zvídavé a inteligentní dotazy, na spokojenost hostů… jsem si (znovu) uvědomila, že děláme práci, která má smysl. Což je mimořádné štěstí, říká programová ředitelka LFŠ Iva Hejlíčková.

    LFŠ je výkladní skříní aktivit AČFK – během festivalu se představuje distribuční činnost Asociace českých filmových klubů, edukativní platforma CinEd, filmové kluby i další aktivity. Jedním z projektů, které se snaží organicky propojit festival s následnou celoroční činností, je LFŠ uvádí, jehož letošním vítězem je norské drama Hranice odvahy.

    Letošní LFŠ se honosila tradičně skvostnou organizací a sympatickou vřelostí všech složek organizačního štábu. Vyrovnaný byl poměr zastoupení filmových klasik, nekompromisního artu i široce přijatelného (skoro)mainstreamu. Nesporným vrcholem nabité kolekce byla sekce Terra festivalis, tentokrát věnovaná mexické kinematografii. V hudebním doprovodném programu se sice letos ryčnější uskupení ocitly v brutálním klinči pokojného etna a současného retro-popu, za to klubové party v kině Mír byly tradičně divoké i žánrově pestré. Velkou proměnu za posledních pár let prodělal hlavní festivalový bulvár, jenž se stal důstojnou a sebevědomou relaxační zónou, jež láká k odpočinku i řadě, v rámci možností excelentních pochoutek.

    Loučilo se mi těžce s Uherským Hradištěm, a proto pevně doufám, že příští, již 48. ročník se alespoň částečně vrátí k předchozím zdravým časům a opět překlene hranici víkendů dvou.

    A pro všechny, jimž už teď filmová kolonáda Slovácké perly chybí, mám pozitivní zprávu: filmová žeň nekončí,  AČFK nám zpestří podzim dokumenty o nejstarší žačce světa Gogo, lásce v digitálním věku Manželství, norským dvojportrétem Malířka a zloděj anebo poetickou domácí biografií ilustrátora Petra Síse Sny o toulavých kočkách.

    A na začátku roku 2022 uvede AČFK do kin Belle, anime Mamoru Hosody, které sklidilo nadšené ohlasy na festivalu v Cannes. A v té době bude do další LFŠ chybět už jen chvil pár.

    Na shledanou tedy, v kinech i mimo ně!


    Komentáře k článku: Letní filmová škola žije! (No. 5)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,