Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Kontext Reportáž

  Letní filmová škola žije! (No. 3)

  Poněkud znaven již rutinou filmových projekcí, rozhodl jsem se opustit komfortní zónu svou a vyrazit na tiskovou konferenci Spolku Memoria – iniciativy za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti, která v objektu usiluje o vytvoření Národního památníku obětí totalitních režimů.  

  Věznice (Prison, USA, 1987). Foto: archiv

  Komplexně byly představeny záměry ambiciózního projektu včetně budoucí imerzivní expozice Za zdí, chystaný dokumentární film z tvůrčí dílny Jana Gogoly a Matěje Hrudičky i  crowdfundingová kampaň. Zlatým hřebem odpoledne plného nadějí byla prohlídka jedinečných prostor s  pohnutými dějinami, korunovaná fundovaným výkladem, během níž mne několikrát přepadla spontánní tíseň, i úleva ze skutečnosti, že časy nejtemnější jsou snad dávno pryč. To ovšem zdaleka neznamená, že bychom na ně měli zapomínat!

  Po zážitku tak intenzivním jsem nemohl zamířit nikam jinam než do Sportovní haly, kde hutný úterní večer odpálila další z projekcí, věnovaných Zlatým časům videa. Snímek Věznice (Prison, USA, 1987) je americkým debutem původem finského režiséra Rennyho Harlina, vzniklým v produkci Charlese Banda a jeho společnosti Empire Pictures. Specialisté na rukodělné filmové atrakce se na konci let osmdesátých blýskli překvapivě seriózním hororem, který i po letech potěší svými odkazy na kriminálnické filmy Stuarta Rosenberga, (Frajer Luke, Brubaker), pečlivou gradací šokujících momentů, i jednou z prvních významnějších rolí Viggo Mortensena. Výborná prevence kriminality!

  Přepadení v džungli (Jungle assault, USA, 1989). Foto: archiv

  Bujaré finále vlahé noci pak zajistil mokrý sen všech juvenilních militaristů v podobě nadšeně brakové lahůdky z nahnilého ponku  legendárního Woodova epigona, filmového hračičkáře Davida A. Priora. Přepadení v džungli (Jungle assault, USA, 1989). Třicátnická hra na vojáky za domem, nasnímaná dojemně naivními výrazovými prostředky, je osvěžujícím lékem na postupně doléhající splíny. Letošní zkrácená Filmovka totiž pomalu míří do svého finiše, a mně to začíná být líto. A co Ty, Léto? Pozdržíš se ještě chvíli?

  Pokračování příště.


  Komentáře k článku: Letní filmová škola žije! (No. 3)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,