Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  Kutnohorský kurfiřt (No. 1)

  Organizátoři divadelních festivalů dávají svým „dětem“ různá jména. Na to, zdali jsou vznešená nebo hloupá, neexistuje jednoznačná odpověď. Není zkrátka možné „hodnotit štít podle erbu“, natož to, jak se míra efektní nablýskanosti programu vzdálila původnímu záměru nebo se mu nikdy nepřiblíží. Najednou mezi zástupce zajetých značek přijde nová parta a svůj divadelní festival pojmenuje zkrátka „Divadelní festival“, čímž částečně demonstruje, že se vymezuje vůči nablýskaným akcím a snaží se jít ke kořenům, k čisté surovosti divadelního výrazu.

  KH-logo-big

  Nový festival v Kutné Hoře – Divadelní festival Kutná Hora – směřuje jednoznačně jinam než obvyklá strategie sestavit různorodý koktejl z domácích novinek i zahraničních stálic, který potěší znalce a neurazí našince. Do exteriérů města a areálu Středočeské galerie výtvarného umění sezval vedle zástupců Kartelu Lucie Ferenzové a Michala Háby také vypravěče kolem Storytelling.cz nebo zástupce slovenské scény jako divadlo Stoka nebo Štúdio 12. Ale i mnoho dalších.

  Prvotní agro

  Jako jeviště i zákulisí využívají vlastní auto. FOTO Facebook

  Jako jeviště i zákulisí využívají vlastní auto. FOTO PATRIK BORECKÝ

  V zahajovací den Divadlo koňa a motora (Michal Hába a Šimon Spišák) opanovalo Palackého náměstí s dvojicí shakespearovských variací Othello is black a Macbeth. Přiznaná hra s poetikou insitního kabaretu hypnotizovala kolemjdoucí a zejména partičku spontánně reagujících punkáčů. Záměrná likvidace divadelních konvencí nejen ve vztahu inscenátorů k autorovi, ale také herců k publiku je hlavní herní atrakcí někdejších spolužáků z DAMU, kteří jako jeviště i zákulisí využívají vlastní auto. Svébytné hříčky pracují s principy lidové atrakce a posouváním významu použítých slov v monolozích i dialozích. Nejvtipnější zůstává zjištění, že rasisti jsou nesmrtelní. Přesto bych byl docela zvědavý, jak by si tahle partička poradila s Pánem prstenů, Narnií nebo Hrou o trůny. Asi by bylo na co koukat, když mají zbraň nejblíže charakterizovatelnou jako (molitanové) kladivo zhouby…

  Uhlárova temná struna

  Víťazstvo bylo jednoznačně vrcholovou produkcí a vrstevnatou podívanou prvního dne. FOTO Facebook

  Víťazstvo bylo jednoznačně vrcholovou produkcí a vrstevnatou podívanou prvního dne. FOTO PATRIK BORECKÝ

  Slovenský experimentátor Blaho Uhlár je skoro „tradiční“ oporou Varyšovy dramaturgie (jeho provokativní videoinstalaci Pokus pozval v roce 2013 na ostravský festival Dream Factory). Víťazstvo bylo jednoznačně vrcholovou produkcí a vrstevnatou podívanou prvního dne. Čtveřice herců (Michaela Halcinová, Martin Kollár, Braňo Mosný a Peter Tilajčík) se v nepřetržitém toku absurdních dialogů vyrovnávala s tím, že se aktérům občas podařilo zjistit, kým skutečně jsou. Příliš optimismu jim to do života nepřineslo. Ale přesně o tom Uhlár a jeho herci hráli. Tedy, že každá jistota přestane existovat v momentu, pokud ji člověk najednou má (ať už jde o životní lásku, nebo o to, že Bob Wilson vo všetkom nastoľuje poriadok). Každá ze scének vrstvila nekonečnou skepsi. V noblesní kombinaci vulgarismů a vrcholných filosofických úvah tak dala defacto festivalu možnou další podobu.

  Když kluci předou

  souboj mladých mužů "odbíjel" v rozbořeném sedlckém pivovaru. FOTO PATRIK BORECKÝ

  Souboj mladých mužů se „odbíjel“ v rozbořeném sedlckém pivovaru. FOTO PATRIK BORECKÝ

  Bratislavské Štúdio 12 přijelo s podstatně „miniaturnější“ inscenací než Stoka, byť se v ní objevil Mosný z Víťazstva. Ovšem namísto zrestaurovaných prostor uvnitř komplexu Galerie Středočeského kraje se souboj mladých mužů „odbíjel“ v rozbořeném sedlckém pivovaru. Nahota sanovaných cihel i stále přítomná pachuť stavebního prachu levitovala nad pozemkem a masírovala souboj jednoho masivního ega s druhým. Autorka a režiséra Silvia Vollmanová proti sobě postavila dva kamarády, principy porazitelnosti neporazitelného přátelství. V řízné konverzačce zjemnila vše „uměle chlapské“ na „chlapecky bezelstné“. Bylo to o lásce jako celý první den Divadelního festivalu Kutná Hora.

  KH-medved

  ///

  Více na i-DN: Kutná Hora chystá divadelní invazi


  Komentáře k článku: Kutnohorský kurfiřt (No. 1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,