Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zahraničí

  Kulturou za Ukrajinu (No. 6)

  Newsletter Kulturou za Ukrajinu pomáhá informovat ostatní organizace i jednotlivce o aktuálním dění jak v České republice, tak na Ukrajině i ve světě, o aktivitách ministerstva kultury, možnostech a příkladech pomoci, akcích a dalším dění v souvislosti s aktuálním válečným konfliktem. Naším cílem je shromažďovat informace a sdílet je se všemi, kdo mohou pomoci a kdo chtějí být informováni. V šestém mimořádném vydání našeho newsletteru aktualizujeme informace, nabídky a možnosti spolupráce i nové žádosti o pomoc. IDU také spouští dvě nové služby na pomoc Ukrajině.

  Foto: IDU

  Kultura pomáhá
  Nabídky pomoci, žádosti o pomoc, příležitosti

  Aktuálně probíhající a konkrétní příklady pomoci, nabídky pomoci ale i žádosti o zapojení se do projektů kulturních organizací.

  NABÍDKY

  IDU spouští webovou stránku Culture for Ukraine v anglickém jazyce určenou pro ukrajinské občany. Stránka má za cíl shromažďovat informace o pravidelném kulturním programu v ČR, ale také možnostech podpory, studia, práce a dalších praktických informacích se zaměřením na kulturní oblast v ČR i v Evropě. Pokud pořádáte pravidelný program určený pro děti či dospělé z Ukrajiny nebo organizujete jiné aktivity, které by mohly pomoci, napište na [email protected].

  Info portál IDU Culturenet nabízí po registraci umělcům, kulturním manažerům, odborníkům, technickým pracovníkům a dalším profesím z Ukrajiny vkládat pomocí formuláře pracovní nabídky a poptávky. Formulář je v anglickém jazyce a nabídky/poptávky týkající se Ukrajiny jsou označeny vlajkou.  Kontakt: [email protected], tel. +420 728 396 667

  Památník národního písemnictví a Komunitní centrum MANA u Husova sboru ve Vršovicích zvou na výtvarnou dílnu zaměřenou na knižní grafiku a ilustraci. Dílna TVOŘÍME EX LIBRIS je určena ukrajinským a českým dětem od 8 let. Tlumočení do/z ukrajinského a ruského jazyka zajištěno. Termín:  27. 4. 15.30–17.00. Rezervace: [email protected]

  Divadlo Na zábradlí skrze nově vznikající organizaci BUĎ LÁSKA pořádá materiální sbírku pro Ukrajinu. Pomoc bude směřovat do válkou zasažených oblastí.  Do pátku 22. 4. 2022 se sbírají těstoviny. Materiální pomoc je možné zanechat ve foyer divadla na vyznačeném místě.
  Dům zahraniční spolupráce vyhlašuje mimořádné kolo předkládání grantových žádostí pro vybrané akce v programech Erasmus+ mládež a Evropský sbor solidarity. Cílem programu je finanční podpora projektů reagujících na aktuální situaci na Ukrajině. Žádat mohou neziskové organizace, školy i neformální skupiny. Deadline 4. května.

  Národní galerie v Praze nabízí zdarma mimořádné komentované prohlídky tlumočené do ukrajinského jazyka: Galerie Hugo Feigla a příběh evropské emigrace (J. Kars, O. Kokoschka, M. Duras) a Umění 20. a 30. let 20. století na východním Slovensku a Podkarpatské Rusi. Rezervace na Goout. Dále nabízí 50 % slevu na základní vstupné na všechny aktuální výstavy a sbírkové expozice pro občany Ukrajiny.

  Music Managers Forum Czech Republic (MMF CZ), asociace hudebních manažerů a booking agentů ČR, založila průběžně aktualizovaný seznam ukrajinských kapel, které by chtěly a mohly hrát v České republice.

  Kino Národního filmového archivu Ponrepo nabízí ukrajinským obyvatelům volný vstup na všechny projekce (dětské odpolední i večerní).

  Muzea pro Ukrajinu. Webová stránka AMG shromažďuje informace o speciálních programech a akcích určených pro děti a dospělé z Ukrajiny.  Kontakt: [email protected]

  Česká centra (CC) nabízí online integrační kurzy češtiny zdarma. Kurzisté si osvojí základní komunikační dovednosti češtiny, které jsou potřeba pro rychlou integraci do české společnosti. Kurzy jsou určeny pro úplné začátečníky s možností navazujících kurzů.  Zájemci se mohou hlásit přes online formulář na webových stránkách ČC Kyjev. Druhé kolo kurzů bude vyhlášeno na konci dubna.

  Asociace profesionálních divadel (APD) koordinuje za umělecký sektor ve spolupráci s Českými centry pracovní nabídky v českých kulturních institucích a propojuje je s potenciálními uchazeči o práci. Víte o někom, kdo hledá uplatnění v kulturním sektoru (umělci ze všech uměleckých oblastí včetně podpůrných technických profesí), kontaktujte APD a ta pomůže s rozšířením poptávky do příslušné sítě. Kontakt: [email protected]     

  ŽÁDOSTI O POMOC

  MPSV mapuje nabídky práce pro Ukrajince. Při hledání práce budou uprchlíci narážet na jazykovou bariéru, potřebu uznání kvalifikace, nebo odlišnosti spojené s naším trhem práce. Aby mohlo Ministerstvo práce a sociálních věcí správně zacílit pomoc, jak ve vztahu k uprchlíkům, tak ve vztahu k zaměstnavatelům, žádá zaměstnavatele o nezávazné vyplnění dotazníku o možnostech zaměstnávání uprchlíků z Ukrajiny.
                  

  ZAHRANIČNÍ NABÍDKY, PŘÍLEŽITOSTI A VÝZVY

  Zapojte Ukrajinu do svých projektů. Navzdory válečnému stavu mají ukrajinské kulturní organizace chuť se zapojit do výzvy Projekty evropské spolupráce 2022. Evropská komise je k možným změnám projektu a nepředvídatelným situacím velice vstřícná. Pokud chcete spolupracovat s Ukrajinou,  pomůžeme Vám najít partnera. Více informací.

  Evropská služba pro vnější činnost (ESVČ) zahajuje informační kampaň #ARTvsWAR, která se zaměřuje na osud kultury a odolnost kulturního sektoru na Ukrajině během války. Cílem kampaně je upozornit na ničení kulturních památek ruskou armádou, zasažení kulturního odvětví válkou, snahu ukrajinského lidu svou kulturu bránit a vitalitu ukrajinských umělců a tvůrců obecně. Sdílejte na sociálních sítích příspěvky ukrajinských umělců a kulturních organizací s hashtagem #ARTvsWAR a pomozte tak upozornit na to, jak je kultura zasažena válkou!

   

  SBÍRKY  

  Musicians Defend Ukraine. Mezinárodní sbírka na podporu hudebníků bojujících na Ukrajině.

  CinemAid Ukraine. Ukrajinská filmová komunita vyhlašuje sbírku na pomoc ukrajinské kinematografii a ukrajinským filmařům.

  OSA pomáhá ukrajinským autorům a umělcům i jejich rodinám. Část vybraných prostředků poukáže sesterské organizaci NGO UACRR na Ukrajině, která zabezpečí vyplacení podpory potřebným autorům a jejich rodinám. Část použije na pokrytí nákladů na základní životní potřeby rodinných příslušníků ukrajinských autorů na území České republiky. Do sbírky se může zapojit kdokoliv se zájmem o pomoc umělcům přes Donio.cz.


  Akce na podporu Ukrajiny

  V této sekci uvádíme tipy na vybrané akce pořádané na podporu Ukrajiny nebo se zabývající aktuální situací na Ukrajině.

  24.– 26. 4. EDN Encounter v Praze
  Praha. European Dancehouse Network (EDN) a Tanec Praha zvou na Setkání na podporu ukrajinské taneční komunity. Registrace do 13. dubna.

  2. 4.  – 1. 5. Benefiční výstava na pomoc Ukrajině

  Muzeum Šumperk. Na výstavě se sešlo 159 kreseb, maleb, grafik, soch a fotografií od 44 autorů. Výtěžek z benefice půjde na přímou pomoc uprchlíkům z Ukrajiny ubytovaným v Šumperku a okolí.

  8. 5. Buď láska aneb Dnes večer pro Ukrajinu
  Divadlo Na zábradlí Praha. Hudebně-divadelní benefiční večer, jehož výtěžek půjde na podporu humanitárních dodávek obyvatelům válkou postižené Ukrajiny.

  28. 5. Jamming? UA!
  Divadlo 29 Praha. První česko-ukrajinský jam v Klubu 29. Zveme místní a ukrajinské hudebníky i diváky na společný večer strávený při muzice a dobrém jídle. Přijďte podpořit ukrajinské umělce a dozvědět se trochu více o jejich kultuře. Pořádá iniciativa Art of UACZ ve spolupráci s Divadlem 29. Vstupné dobrovolné.

  Základní rozcestník
  Pomoc, informace, postupy, kontakty

  MINISTERSTVO VNITRA ČR
  Informace pro příchozí Ukrajince, postup registrace, víza, kontaktní asistenční centra. Kontakt pro informace: +420 974 801 802 (provoz nonstop). Seznam kontaktních asistenčních center na pomoc Ukrajině.
  PTÁTE SE: Jak postupovat při příchodu ukrajinských dětí do 18 let? Informace zde.

  MINISTERSTVO PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ
  Informace pro zaměstnavatele a cizince, mimořádné dávky, pomoc dětem, povolení k pobytu.

  NAŠI UKRAJINCI
  Centrální rozcestník. Základní info  MVCR, nabídky a poptávky pomoci (Pomáháme Ukrajině), možnosti pomoci pro české občany.

  POMÁHÁME UKRAJINĚ
  Platforma Konsorcia nevládních organizací. Nabídky a poptávky (dobrovolnictví, tlumočnictví, doučování, materiální pomoc, ubytování, doprava, právní a psychologická pomoc, administrativní pomoc). Nutná registrace.

  STOJÍME ZA UKRAJINOU
  Informační portál. Rozcestník. Oblasti pomoci (nabídky, poptávky, finance, sbírky, ubytování, doprava, právní, psychologická pomoc, atd.)

  ///

  Kulturou za Ukrajinu (No. 1)

  Kulturou za Ukrajinu (No. 2)

  Kulturou za Ukrajinu (No. 3)

  Kulturou za Ukrajinu (No. 4)

  Kulturou za Ukrajinu (No. 5)

  • Autor:
  • Publikováno: 21. dubna 2022

  Komentáře k článku: Kulturou za Ukrajinu (No. 6)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,