Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Festivaly

    Krkem velbloudím (No. 1)

    Nad Prahou po roce zase vyšel půlměsíc. Na obloze ten skutečný a ve velkém sále Černínského paláce, neboť právě tam se konalo slavnostní zahájení 11. ročníku festivalu kultur Blízkého východu Nad Prahou půlměsíc, ten v přeneseném slova smyslu symbolizující toleranci, porozumění a sblížení s bohatstvím orientálních kultur.

    Už jedenáct let festival dokazuje, že Blízký východ je nám skutečně blízký. A to prostřednictvím divadla, literatury, hudby, tance, výtvarného umění, setkání a debat s významnými hosty. Zrodil se z pocitu, že politika a náboženství mnohdy bohužel lidi rozdělují a kultura naopak má tu moc sbližovat, působí ve světě bez hranic. A takové je i motto letošního ročníku. Jednoduché, ale výstižné: Bez hranic. Evokuje nejen onen ideální společný tvůrčí prostor, ale i pokus o zboření bariér v našich myslích, občas příliš zanesených předsudky, klišé, povrchními hodnoceními, rychlým odsouzením.

    Foto účastníků zahajovacího večera festivalu na schodech k Velkému sálu Černínského paláce. Foto Irena Vodáková

    Název festivalu inspirovala stejnojmenná sbírka milostných veršů a vyznání Praze syrského básníka žijícího v Praze Charifa Bahbouha. Touto útlou, něžnou sbírkou byli v závěru obdarováni všichni festivaloví partneři, bez nichž by festival neměl šanci přežít. Akci -, tradičně podporovanou Magistrátem hlavního města Prahy a Státním fondem kultury – letos významně posílilo také Ministerstvo zahraničních věcí, v jejichž reprezentativních prostorách Černínského paláce se zahájení festivalu uskutečnilo.

    Poezií vtisknutou do výtvarné podoby kaligrafií ze Spojených Arabských Emirátů zdobilo na třicet obrazů ve vstupní hale Černínského paláce a několik modelek v tradičních emirátských oděvech. Foto Irena Vodáková

    Není úplnou samozřejmostí, že se ministerské brány otevřou poezii, v jejímž duchu se úvodní festivalový večer uskutečnil. Byl to symbolický krok, který podtrhl význam a nezastupitelnou úlohu kultury v diplomacii. Shromáždil významné hosty z řad velvyslankyň a velvyslanců arabských i nearabských zemí v Praze, diplomatického sboru, festivalových partnerů. Nechybělo ani Ministerstvo zahraničních věcí reprezentované velvyslancem Jiřím Doležalem a studenti katedry Blízkovýchodních studií na FF UK.

    Velvyslanci a velvyslankyně recitují. Foto Irena Vodáková

    Programem provázela v češtině a arabštině dvojice moderátorů František Ondráš a Adam Pospíšil, pedagogů z katedryBlízkovýchodních studií FF UK. Místo obvyklých zahajovacích projevů zazněly básně, a to v podání J. E. Khaleda Alattrashe, velvyslance Státu Palestina a doyena Arabské skupiny, J. E. Sundus Omar Ali Albayraqdar, velvyslankyně Irácké republiky a vedoucí skupiny muslimských zemí, J. E. Hanane Saadi, velvyslankyně Marockého království a J. E. Omera Husseina Thabeta Saba´a, velvyslance Jemenské republiky. Vyslechli jsme verše světově uznávaného palestinského básníka Mahmúda Darwíše s humanistickým poselstvím myslet na druhé, emotivní Píseň deště básníka Badr Shakir al-Sayyaba, Ibn Abdelmalikovu báseň ze 13. století o Maroku či báseň o Praze od Mohammeda Al-Sharafi.

    První cenu – pobytový poukaz do Palestiny – získal Jakub Tukan. Foto Irena Vodáková

    Porota pod vedením J. E. Sundus Omar Ali Albayraqdar (uprostřed), jejímiž členy byli paní Hind Gharbi, chargée d´affaires Velvyslanectví Tuniské republiky (vlevo), a režisér a překladatel Moris Issa (vpravo). Foto Irena Vodáková

    Zahajovací večer se stal oslavou krásy arabského jazyka. Recitaci arabské poezie byla totiž zasvěcena i další část programu, soutěž Básně krkem velbloudím, jež potřetí vyzvala k recitačnímu klání studenty tří univerzit, z Prahy, Plzně a Bratislavy. Letos se utkalo pět studentů, jejichž výkony posuzovala porota pod vedením J. E. Sundus Omar Ali Albayraqdar, jejímiž členy byli paní Hind Gharbi, chargée d´affaires Velvyslanectví Tuniské republiky, a režisér a překladatel Moris Issa. Soutěžící byli odměněni věcnými dary, které poskytly ambasády Palestiny, Libanonu, Saúdské Arábie, Spojených Arabských Emirátů, Tuniska a Egypta. První cenu – pobytový poukaz do Palestiny – získal Jakub Tukan, absolvent bakalářského studia na Univerzitě Komenského v Bratislavě a současný student magisterského studia na katedře Blízkovýchodních studií FF UK. Všem účastníkům patří velké uznání za vysokou úroveň arabštiny, kultivovaný projev i odvahu vystoupit před stovkou posluchačů na prestižním místě, kterým bezesporu velký sál Ministerstva zahraničí je.

    Ozdobou festivalového zahajovacího ceremoniálu byla královéhradecká skupina orientálního tance Sahar. Foto Irena Vodáková

    Ozdobou festivalového zahajovacího ceremoniálu byla královéhradecká skupina orientálního tance Sahar. Děvčata v nádherných tradičních kostýmech zatančila palestinský tanec dabke a závěrečný tanec z Maroka a na improvizovaném molu předvedla na dvě desítky nádherných modelů z Palestiny, Maroka, Jemenu a Tuniska. Kulturní zážitky poté korunovaly zážitky gastronomické. Oku i chuťovým pohárkům lahodící hostinu připravily velvyslanectví Maroka, Palestiny, Libanonu a Spojených Arabských Emirátů.

    Oku i chuťovým pohárkům lahodící hostinu připravily velvyslanectví Maroka, Palestiny, Libanonu a Spojených Arabských Emirátů. Foto Irena Vodáková

    Poezií vtisknutou do výtvarné podoby kaligrafií ze Spojených Arabských Emirátů zdobilo na třicet obrazů ve vstupní hale Černínského paláce a několik modelek v tradičních emirátských oděvech. Tato výstava umocnila také atmosféru mezinárodní konference o mezikulturním dialogu, kterou ministerstvo pořádalo o dva dny později.

    Letošní úvodní program festivalu byl výjimečným večerem a troufám si tvrdit i historickým milníkem nejen v dějinách festivalu Nad Prahou půlměsíc, ale i české kultury a diplomacie.

    ///

    Více o festivalu Nad Prahou půlměsíc na i-DN:

    Nad Prahou půlměsíc


    Komentáře k článku: Krkem velbloudím (No. 1)

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,