Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Reportáž

  Křehkosti, je Tvé jméno Nitra? (No. 5)

  Festivalová středa se již neklamně nesla ve znamení blížící se rozlučky. Přítomné davy byly nejprve nasyceny inscenací Slovenského komorného divadla Martin D1 (pracovný názov), na kterou dokonce dorazil velký počet studentů slovenských konzervatoří pod vedením svých pedagogů.

  Slovenské komorné divadl Martin: D1 (pracovný názov). Foto: archiv festivalu

  Osobně jsem přesvědčen, že ze studijních důvodů by mnohem výživnější byla návštěva některého z exkluzivně uvedených zahraničních představení než slovenský provozní kus, na který se lze vypravit kdykoli. Zatímco propagační materiály poněkud nadneseně hovoří o dekompozici, případně post-dramatu, konzervativní režie Lukáše Brutovského se zjevně inspirovala poetikou inscenovaných slovníkových hesel, kterou u nás kdysi jevištně proslulo Schmidovo Studio Ypsilon. Nekonečný příběh nejslavnější slovenské dálnice to sice v loňském roce dotáhl až do programu divadelní Plzně, kromě rámcově přesvědčivé zprávě o aktuální sehranosti martinského souboru toho k potěše smyslů přináší pramálo. Jen decentně podvratná estráda neobratně kloubící folklór, kabaret a politické divadlo. Neškodné pamlsky, schematicky upečené pro staré a vyčpělé teatrální pořádky milující nenáročné publikum. Retro teatro teror.

  vetlonos nezávislého divadelního uskupení Odivo. Foto: archiv festivalu

  Samotné finále letošní edice však naštěstí mělo diametrálně odlišné parametry. Svetlonos nezávislého divadelního uskupení Odivo je oslnivě působivou syntézou moderních technologií se samotnou podstatou ryzího komediantství. Divadlo ve své původní kráse, pomocí krystalicky čistých emocí hravě překonávající bariéry poetik, jazyků i generací. Neokázalá jevištní existence výborně spolupracujících performerů nese neklamné znaky synergicky kolektivní režie, a je výborně podpořená atmosférickým světelným designem Milana Slamy i živou hudbou Mariany Bódyové a Lukáše Kubičiny. Zasloužený vrchol nejen středečního nášupu, ale mojí první Divadelní Nitry vůbec. I kvůli němu se napříště hodlám vracet. Děkuji velmi!


  Komentáře k článku: Křehkosti, je Tvé jméno Nitra? (No. 5)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,