Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Reportáž

  Krajina tance a architektury (No. 1)

  Festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance propojuje umělce z celého světa se širokou veřejností. Nepřekvapí tedy, že 11. ročník odstartoval mezi lidmi na Náměstí republiky ve Žďáře nad Sázavou. Svým velkolepým entrée navodil atmosféru celého festivalu, který se letos ponese v duchu krajiny a architektury.

  Foto: Dragan Dragin

  Vedle historické kašny na žďárském Náměstí republiky stojí konstrukce ze dřeva. Těsně kolem projede žena na kole. Jako každý den. Dnes je ale něco trochu jinak. Dva muži v plátěných béžových úborech se pouštějí do práce a jeden dřevěný objekt vrší na druhý. Pomáhají si lany a kladkami, ale převážně využívají vlastní sílu. Vypadají jako řemeslníci, obratně však balancují na trámu, náčiní odkládají s nezvyklou lehkostí a elegancí. Nejsou to náhodou umělci?

  Foto: Dragan Dragin

  Manolo Alcántara a Joan Trilla do Žďáru nad Sázavou přivezli léto a umění ze Španělska. Konkrétně perfomance MAÑA. Červencové slunce rozpaluje náměstí, kolemjdoucí před ním ale neprchají do stínu. V napětí sledují oba muže, ze kterých žárem i námahou lije pot, ale kteří neustávají ve svém úsilí. Když další těžký objekt úspěšně usedne na své místo a vznese je zas o kousek blíž modré obloze, aplaus diváků se smísí se zvonkohrou kostela. Místní se nepobuřují, co tito dva cizinci provádějí v jejich městě. Naopak je hlasitě povzbuzují: Pojď, pojď! Před jejich očima totiž něco vzniká. Něco nového, něco neznámého.

  Foto: Dragan Dragin

  Brána. Vstupte do světa fantazie, krásy, nekonečně možností! vyzývá nás. Světa, který přeje setkáním. Světa, ve kterém nezáleží na tom, že se umělci z projektu BeInternational narodili v jiné krajině. Podstatné je, že se rozhodli tvořit a měnit ho společně. Světa, ve kterém si energická Francouzka Jane Fournier z Collectif La Méandre rozumí s babičkou a její vnučkou ze Žďáru i beze slov a spolu roztančí celé náměstí.

  Vítejte na KoresponDance!


  Komentáře k článku: Krajina tance a architektury (No. 1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,