Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Konec fosilní režie!

  V rámci přemýšlení o tom, jak bojovat na univerzitách i mimo ně za klimatickou spravedlnost, jsme přišli s myšlenkou okupační stávky univerzit v týdnu před 17. listopadem.

  We are on a highway to climate hell with our foot still on the accelerator (řítíme se do klimatického pekla s nohou na plynu). Toto neřekli aktivisté. Toto řekl generální tajemník OSN António Guterres na klimatickém světovém summitu COP27 dne 7. listopadu 2022. Jako studenti a studentky z iniciativy Univerzity za klima nepožadujeme kroky radikální nebo extrémní, voláme po zapojení do mainstreamového proudu světové odborné debaty, kde by všechny univerzity měly stát.

  Kdo si myslí, že okupační stávka za klima byla násilná nebo nemorální, ten na ní nebyl. Na DAMU byla zcizovákem všedního provozu. Vytvořila prostor ke sdílení, k pochopení našich možností. Studentstvo sedí, debatuje, vzdělává se, mluví s vedením školy o tom, jaké máme možnosti. Důležitý je neodsuzovat se, že si nekoupím bio okurku, to to jen komplikuje. / Víme, co je opravdu priorita? / Co já můžu dělat a co můžu vyžadovat?

  Také Akademie múzických umění v Praze, jíž jsem studentem, má možnost ovlivňovat veřejnou debatu v rámci své třetí role, kterou jí stát ukládá. AMU má příležitost ukazovat, že změna klimatické politiky je nejen možná, ale dokonce nutná, jestliže nechceme jen přihlížet, jak pro nás fosilní korporáty píší katastrofický scénář. V současné době se od nás očekává, že budeme hrát postavy, které cítí vinu za svou individuální uhlíkovou stopu a přemýšlejí, jak co nejméně produkovat, ničit a znečišťovat, zatímco nás uhlobaroni postupně obklopují nazeleno natřenými kulisami s nálepkou „udržitelné“.

  Vysokoškolská okupační stávka za klima s podtitulem „End fossil“ chtěla ukázat, že univerzity mají možnost být na rozdíl od jednotlivců slyšet a vidět a že tuto svou pozici musí využívat k označování příčin současné klimatické krize. „End fossil“ znamená ukazovat, kdo stojí za současnou režií, scénografií a dramaturgií vedoucí k mrtvé planetě. „End fossil“ znamená hledání nových forem společnosti postavených na spolupráci místo hierarchie a závislosti. „End fossil“ znamená odvahu zastavit se uprostřed monologu o individuální vině, zvolat Nesouhlasím s tímto scénářem! a tlačit na ty, kdo mají moc jej přepsat.

  Přechod na udržitelný provoz je chvályhodný a ve srovnání s ostatními českými univerzitami AMU postupuje mílovými kroky. Jenže nestačí hrát fér, když všichni kolem podvádějí. V tuto chvíli musíme bouchnout do stolu. Udělat jasné gesto. My sami nemáme jasné řešení a nečekáme, že s ním vedení AMU přijde. Ale chceme ho hledat. Čekáme, že jako univerzita využijeme našeho potenciálu, přestaneme předstírat, že je všechno v pořádku, a řekneme, že v těchto kulisách hrát nebudeme. Po téhle katastrofě totiž potlesk nepřijde.

  Filip Novák

  Autor je student DAMU a člen Univerzit za klima


  Komentáře k článku: Konec fosilní režie!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,