Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kolik stojí Velké divadlo?

  Velké divadlo, historická scéna Divadla J. K. Tyla v Plzni, od 1. do 29. ledna nehraje, otevře se divákům až 31. ledna představením baletu Manon. A to proto, že ředitel divadla Martin Otava pronajal budovu produkční společnosti Sirena film, která zastupuje francouzskou produkci filmu Edmond. Podle sdělení tiskové mluvčí Michaely Svobodové film pojednává o vzniku Cyrana z Bergeracu Edmonda Rostanda, interiér Velkého divadla bude představovat divadlo Porte St. Martin v Paříži, kde měla slavná hra historickou premiéru.

  Film natáčí Alexis Michalik, herec, režisér a též autor v Paříži velmi úspěšné hry Edmond, podle níž vzniká stejnojmenný film. Hra je v současnosti na repertoáru Théâtre du Palais-Royal, kde se hraje každý den, a současně je druhé obsazení na turné. Hra získala pět cen Molière za rok 2017, její český překlad už je v nabídce Dilia. Do hlavní role byl obsazen sedmadvacetiletý Thomas Solivéres, vycházející hvězda francouzského filmu, jenž hrál například ve filmovém hitu Nedotknutelní. Dále ve filmu hraje například Dominique Pinon, známý z filmu Amélie z Montmartru, nebo Cleméntine Célarié, kterou čeští diváci znají ze seriálu Kriminálka Paříž, sdělila Svobodová.

  Uzavřít na celý měsíc budovu veřejnoprávní divadelní instituce kvůli pronájmu soukromé společnosti může vyvolávat pochybnosti. Především vzhledem k mnoha abonentům, kterým v lednu odpadne představení. S problémem, a tedy s pronájmem divadla se ovšem počítalo už při přípravě abonmá, jak potvrdila Svobodová: Pronájem ovlivnil počet představení v některých abonentních skupinách typu V (Velké divadlo). Tito abonenti byli dlouhodobě zvyklí mít v abonmá osm představení za rok, letos měli v nabídce sedm představení – cena samozřejmě byla adekvátně k tomu snížena. Těmto abonentům nabízíme jako kompenzaci vstupenku na jakékoli představení z produkce DJKT za zvýhodněnou cenu. Navíc, jak podotkl ředitel Martin Otava, právě leden patří mezi měsíce s dlouhodobě nižší návštěvností.

  Záleží ovšem na tom, jak situaci posoudí sami abonenti. Hlavně ti starší, dlouhodobí, kteří odmítají chodit do budovy Nového divadla kvůli obtížnému přístupu do hlediště – vedení divadla se zřizovatelem už dříve rozhodli provést nezbytné stavební úpravy, na ty ovšem zatím nedošlo.

  Potěšitelné je, že pronájem divadla proběhl transparentně, uzavření smlouvy odsouhlasil zřizovatel, tedy rada města Plzně na svém srpnovém zasedání, a o podpisu smlouvy 6. října 2017 referoval plzeňský tisk. Ředitel divadla Martin Otava i plzeňští radní podle sdělení Svobodové i podle prohlášení do médií očekávají, že natáčení filmu podle úspěšné hry bude dobrou reklamou pro město Plzeň i pro divadlo.

  Netají se ani cena pronájmu, činí včetně DPH 5 milionů 800 tisíc korun a je složena z částky za nájemné budovy a z částky za kompenzace za ušlé tržby Velkého divadla. Vzhledem k celkové dotaci divadla ze strany zřizovatele (úhrn dotací z výroční zprávy za rok 2016 činil 188 milionů korun) je zřejmé, že se dotace budou vyplácet i uzavřenému a pronajatému divadlu, tedy nejsou započítány v ceně pronájmu, kterou snižují. Dá se předpokládat, že nejen sama budova, ale poměrně vstřícná cena je jedním z důvodů, proč si francouzská produkce vybrala právě Velké divadlo. Zkoumat další souvislosti by znamenalo pustit se do džungle tolik diskutovaných pobídek pro zahraniční filmové štáby, v nichž nejde o nic jiného než zatraktivnit cenu, a tudíž nabídku zdejších objektů. Získané finanční prostředky investujeme do technologií ve Velkém divadle, sdělila Svobodová.

  Situace není zas tak neobvyklá. Snad nejznámější pronájem divadelní budovy souvisel s natáčením Formanova filmu Amadeus ve Stavovském divadle. A na internetu lze najít mnohé nabídky divadelních i dalších veřejných budov filmařům.


  Komentáře k článku: Kolik stojí Velké divadlo?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,