Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Reportáž

  KlariNův letní trip (No. 2)

  Start druhé části mého slovenského putování se odehrál v režii příjemné, a v rámci možností i poměrně laciné košické taxislužby, jež mi zásadně ulehčila můj nomádský úděl. Následoval pětihodinový přesun do Nitry tentokrát běžným linkovým autobusem, jenž mi nabídl další nepřebernou dávku atraktivních panoramat. Přijeli jsme na čas a já bezprostředně po příjezdu pod legendami opředený kopec Zobor velmi rychle zjistil, že zdejší drožkáři, kteří se např. nezdráhají aplikovat přirážku za hudební nástroje na palubě, jsou podstatně podloudnější než na východě Slovenska.

  Foto: archiv DnZ

  Jinak ale vše proběhlo v naprostém pořádku. Personál mého oblíbeného hotelu Central si neustále zachovává pohodovou náladu a přátelsky mne uvítal lahodným welcome drinkem. Následovalo bryskní a přívětivé vybavení festivalové akreditace a formální zahájení jednoho z nejprestižnějších podniků svého druhu v mé nejoblíbenější zahraniční zemi. Po nevstřícnostech ze strany dlouholetého partnera Divadelní Nitry, Divadla Andreje Bagára, se hlavní část letošního ročníku odehrála v komorních prostorách Starého divadla Karola Spišáka. Dojem vpravdě domáckého prostředí posílilo i zahajovací představení Veřejní nepřátelé pražského Divadla Na zábradlí.

  Inscenace poeticky i žánrově jednoznačně navazuje na super úspěšnou Korespondenci V+W, na místo melancholie si však radostně pohrává se sarkasmem a nepokrytou, filigránsky vyhrávanou společenskou kritikou. Břitké dopisy, vyměňované si mezi legendárním nihilistou, stejnou měrou milovaným i zatracovaným spisovatelem, Michelem Houellebecquem a renomovaným levicovým filozofem Bernardem-Henri Lévym, daly vzniknout neortodoxně zábavnému projektu, který stojí na detailní i ironické výpravě Dragana Stojčevskiho, jež dynamicky střídá kontrastní prostředí, tradičně výrazném režijním gestu Jana Mikuláška i vzájemné herecké chemii Miloslava Königa (Houellebecq) a Václava Vašáka (Lévy). Divadlo angažované, salónně intelektuální, i nepokrytě zasahující řadu neuralgických bodů. Kreativní hody!

  KlariNův letní trip (No. 1)

  Následný návrat do epicentra nitranského společenského života, jímž je proslulý bar Uranie byl bujarý i plodný, stejně jako již tradiční Noc pro Ukrajinu, která paralelně proběhla v nedaleké Synagoze. Plameny, zapálené v srdcích…

  Pokračování příště!


  Komentáře k článku: KlariNův letní trip (No. 2)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,