Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ke kořenům naší civilizace – bonus

  V právě vydaných Divadelních novinách 14/2016 přinášíme reportáž z 22. ročníku mezinárodního divadelního festivalu Kontakt v polské Toruni Ke kořenům naší civilizace. Z důvodů místa se do ní nevešla část o inscenaci místního Teatru Wilama Horzycy – dramatizaci Andrzejewského (1909 – 1983) románu z roku 1960 Brány ráje v režii Krzysztofa Rakowského. Nabízíme ji aspoň – jako bonus – čtenářům i-DN.

  Kontakt-Bramy raju-poster

  Andrzejewského příběh z doby křížových výprav dětí do Svaté země ve třináctém století pro divadlo adaptoval sám režisér Krzysztof Rakowski. Polský spisovatel se v knize vyrovnává s fenoménem fanatické oddanosti „ujeté“ myšlence. V jeho případě jde o účtování se sebou jako někdejším exaltovaným katolíkem a bývalým komunistou. Aktuálnost je nasnadě: desítky, stovky živých bomb, jimiž jsou často děti. Příběhy středověkých křesťanských šahídů in spe nevyprávějí v Rakowského pojetí pouze o čirém nadšení pro svatou věc, ale rovněž o tvrdých až krutých vztazích ve „stádci“.

  FOTO JACEK SMARZ

  Polský spisovatel se v knize vyrovnává s fenoménem fanatické oddanosti „ujeté“ myšlence. FOTO JACEK SMARZ

  V náročných dětských nebo spíš teenagerovských rolích se výborně osvědčují všichni protagonisté, atmosféru „zhušťují“ plošné projekce. Zpovědník a duchovní vůdce malého společenství (Tomasz Mycan), prozřevší z iluze, je rozhodnut požehnat mladým blouznivcům pouze k návratu domů a ke „konání dobra“ výhradně tam.

  Teatr Wilama Horzycy w Toruniu: Brány ráje (Bram raju). FOTO WOJTEK SZABELSKI

  V náročných dětských nebo spíš teenagerovských rolích se výborně osvědčují všichni protagonisté. FOTO WOJTEK SZABELSKI

  kontakt_0-poster


  Komentáře k článku: Ke kořenům naší civilizace – bonus

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,