Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2020

ročník 28
4. 2.–17. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Když ani zpěv nestačí

  Poselství k Mezinárodnímu dni tance 2013

  Autor letošního poselství k Mezinárodnímu dni tance je tchajwanský choreograf Lin Hwai-min. FOTO archiv

  Ve Velké předmluvě ke Knize písní, což je antologie čínské poezie z období mezi 10. a 7. stoletím před Kristem, je psáno:

  Emoce se rozbouří a odějí se do slov.

  Kde slova nestačí, mluvíme ve znacích

  Kde znaky nestačí, vyzpíváme je

  Když ani zpěv nestačí, pak je podvědomě

  naše ruce zatančí a nohy zastepují.

  Tanec je mocný výraz.

  Promlouvá k zemi i nebesům

  Vypovídá o naší radosti, strachu a přáních

  Tanec mluví o nehmotném, odhaluje stav lidské mysli

  A temperament a povahu lidí

  Tak jako v mnoha kulturách světa, domorodci na Taiwanu tančí v kruhu.

  Jejich předkové věřili, že ďábel musí zůstat mimo kruh.

  Přes jejich spojené ruce proudí teplo od jednoho ke druhému a pohybují se ve společném pulsu

  Tanec spojuje lidi.

  A tanec se děje, odehrává, probíhá v úběžníku.

  Pohyby se ztratí sotva se odehrály

  Tanec existuje pouze v prchavé, pomíjející chvíli, okamžiku.

  Je vzácný. Je metaforou samotného života.

  V této digitální době mají obrazy pohybů miliony podob.

  Jsou fascinující.

  Ale nemohou nikdy nahradit tanec, neboť nedýchají.

  Tanec je oslavou života.

  Zhasněte své televizory, vypněte svoje počítače a pojďte tančit.

  Projevte se pomocí božského a vznešeného nástroje, kterým je vaše tělo.

  Pojďte tančit a propojte tep svého pulsu s druhými…

  Uchopte tuto vzácnou a pomíjející chvíli.

  Pojďte oslavit život tancem.

  ///

  Lin Hwai-min. FOTO archiv Cloud Gate Dance Theatre

  Lin Hwai-min (林懷民, nar. 27. 2. 1947) je po celém tanečním světě uznáván jako „inovátor tance“, neúnavný hledač nových forem a směrů, choreograf, propojující ve své tvorbě styly východních a západních tanečních škol a estetik.

  Ve své vlasti byl nejprve znám a kritikou oceňován jako spisovatel. Ve věku 22 let, po vydání dvou knih, odešel studovat do USA literaturu a tvůrčí psaní, v New Yorku však v rámci studia získal rovněž zkušenosti s moderním tancem. V rodném Tchaj-wanu poté vystudoval techniku pohybu čínské tradiční opery, v Japonsku a Koreji si osvojil místní historické dvorní tance.

  V r. 1973 založil na Tchaj-wanu Cloud Gate Dance Theatre Company (podle legendy je Cloud Gate název nejstaršího čínského rituálního tance z doby před pěti tisíci lety) – šlo o vůbec první soubor současného tance v čínsky mluvících oblastech, v r. 1983 konstituoval taneční oddělení na národní tchaj-pejské univerzitě umění a v r. 1999 Cloud Gate 2. Je uměleckým ředitelem souborů a vytvořil dosud cca 86 choreografií, včetně 18 celovečerních inscenací. Je nositelem četných ocenění a řádů – např. časopis Ballet International jej jmenoval r. 2000 Osobností roku /ocenění obdrželi např. J. Kylián, W. Forsythe, P. Bausch/, r. 2004 byl vyznamenán Dance Forum Award Ceremony, v témž roce byla jeho choreografie Smoke nastudována Curyšským baletem.

  Soubor Cloude Gate Dance Theatre tvoří 24 tanečníků, kteří ovládají tai-či, meditaci, bojová umění, pohybovou techniku čínské opery, ale i západní taneční techniky, a to včetně klasického baletu. Bohatý a pozoruhodný repertoár dnes velice proslulého souboru má své kořeny v asijské mytologii, tradicích a estetice, nicméně objevně uvádí toto dávné dědictví do současné a univerzální perspektivy.

  Soubor se představil též v Praze v rámci festivalu Tanec Praha – v roce 2002 ve Vinohradském divadle projektem Moon Water a o tři roky později v Sazka Areně představením Songs of Wanderers /Písně poutníků/.

  Lin Hwai-Min: Songs of the Wanderers, Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan (Sazka Arena 2005). FOTO YU HUI-HUNG

  ///

  Mezinárodní den tance

  V roce 1982  Taneční komitét ITI /International Theatre Institute – Mezinárodní divadelní ústav/ poprvé vyhlásil 29. duben Mezinárodním dnem tance, a tak  je od té doby každoročně slaven na celém světě v připomínce narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727).

  Každý rok  je tedy vyzvána známá taneční osobnost a její Poselství pak šířeno po celém světě. Záměrem Mezinárodního dne tance a Poselství je spojit dohromady v tento den všechen tanec, jeho  různé podoby a projevy, oslavit tuto divadelní formu a radovat se z její universality, rušící veškeré politické, kulturní a etnické bariéry a spojit lidi dohromady v míru a přátelství společným jazykem – Tancem.

  V roce 1995, v úsilí spojit všechny mezinárodní taneční organizace a oslavit Mezinárodní den tance společně, vstoupil Taneční komitét ITI/UNESCO ve spolupráci s Mezinárodní taneční radou /CIDD-UNESCO/ a Mezinárodní taneční aliancí /WDA/.

  ///

  Dosavadní autoři Poselství k Mezinárodnímu dni tance:

  1. 1982: Henrik NEUBAUER
  2. 1983: anonymní
  3. 1984: Yuri GRIGOROVITCH
  4. 1985: Robert JOFFREY
  5. 1986: Chetna JALAN
  6. 1987: Dance Committee Board /Výbor Tanečního komitétu ITI
  7. 1988: Robin HOWARD
  8. 1989: Doris LAINE
  9. 1990: Merce CUNNINGHAM
  10. 1991: Hans VAN MANEN
  11. 1992: Germaine ACOGNY
  12. 1993: Maguy MARIN
  13. 1994: Dai AILIAN
  14. 1995: Murray LOUIS
  15. 1996: Maia PLISSETSKAIA
  16. 1997: Maurice BÉJART
  17. 1998: Kazuo OHNO
  18. 1999: Mahmoud REDA
  19. 2000: Alicia ALONSO, Jiri KYLIAN, Cyrielle LESUEUR
  20. 2001: William FORSYTHE
  21. 2002: Katherine DUNHAM
  22. 2003: Mats EK
  23. 2004: Stephen PAGE
  24. 2005: Miyako YOSHIDA
  25. 2006: His Majesty Norodom SIHAMONI, King of Cambodia
  26. 2007: Sasha WALTZ
  27. 2008: Gladys Faith AGULHAS
  28. 2009: Akram KHAN
  29. 2010: Julio BOCCA
  30. 2011: Anne Teresa De KEERSMAEKER
  31. 2012: Sidi Larbi CHERKAOUI
  32. 2013: LIN Hwai-min

  ///

  29. dubna se bude po celé republice tančit všude!

  Již počtvrté se po celé republice bude dnes v pondělí 29. dubna tančit. V České republice oslavy koordinuje Vize tance (Národní iniciativa pro podporu současného tance a interdisciplinárních umění). K oslavám se připojilo nejméně 22 českých měst. Jaká místa se v pondělí 29. dubna roztančí a zda mezi nimi bude i to vaše, zjistíte jednoduše na www.vizetance.cz/mezinarodni-den-tance-2013.

  Praha

  V Praze bude epicentrum oslav na dvou místech – začátek akce vypukne před pátou hodinou odpolední na piazzetě Národního divadla, kde si budou moci všichni návštěvníci zatančit společnou choreografii (tvz. flashmob) pod taktovkou skvělých tanečníků skupiny Dance2XS. Instruktážní video s flashmobem je k dispozici již nyní na webových stránkách www.vizetance.cz a také na našem facebookovém profilu, aby se zájemci z celé ČR mohli na choreografii připravit již doma a na místě si ji pak společně s desítkami dalších zatančit, upřesnila koordinátorka celé akce Petra Kašparová z Vize tance.

  Kromě společné choreografie budou mít návštěvníci možnost zhlédnout taneční performance výrazných českých tanečních umělců, mezi které patří například soubor 420PEOPLE, Kateřina Stupecká, Věra Ondrašíková, Adéla Petáková či skupina ME-SA, která bude tančit za doprovodu červeného klavíru. Část choreografií se po programu na piazzetě přesune na druhé pražské epicentrum, kterým bude park na Kampě. 

  Díky spolupráci s Auto*matem se i letos podařilo vytvořit podrobnou taneční mapu Prahy, na které zájemci naleznou všechna místa, kde se v Praze 29. dubna bude tančit. Mapa je ke stažení na www.vizetance.cz a k dispozici také na všech místech, kde se bude tančit.

  Ostatní česká a moravská města

  Bohatý program je připraven také ve dvacítce dalších českých měst! Rozsáhlé oslavy plánuje již tradičně Ostrava, kde se tančí již od 28. 4. v Multižánrovém centru Cooltour. Cyklus tanečních workshopů se uskuteční v Trutnově, taneční skupina InDance pořádá taneční akce ve Strakonicích, Pardubicích i Hradci Králové. V Kopřivnici budou mít diváci možnost zhlédnout baletní představení Pražského komorního baletu v choreografii Pavla Šmoka. V Ústí nad Orlicí roztančí tanečníci prostor Kociánka před ZUŠ, v Brně se uskuteční stepařský jam s ukrajinským stepařem Alexandrem Ostaninem a v Plzni se bude tančí už od pátku v kulturním centrum Pap-rna a také na louce Proluka. I v těchto a řadě dalších měst se bude tančit společná choreografie (flashmob)!

  Podrobný časový harmonogram celé akce naleznete na: www.vizetance.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 29. dubna 2013

  Komentáře k článku: Když ani zpěv nestačí

  1. Petra Kašparová

   Profilový obrázek

   Oslavy Mezinárodního dne tance v Praze zrušeny.
   Vzhledem k mimořádným událostem v centru Prahy, kdy bylo výbuchem zasaženo okolí piazzety Národního divadla s oběťmi na životech i zdraví, Vize tance s okamžitou platností odvolává oslavy Mezinárodního dne tance plánované na dnešní odpoledne, a to v celé šíři programu. „I když jsme se na tento den velice těšili a dlouho jej připravovali, nepovažujeme za vhodné oslavy MDT dnes realizovat,“ prohlásila Nataša Novotná, předsedkyně Vize tance o.s., které celorepublikové oslavy Dne tance koordinuje. Open classes a další doprovodné akce v tanečních centrech po Praze probíhají bez omezení. Plánovaný program, včetně Flashmobu, bude uveden v náhradním termínu. O změně vás budeme informovat.
   Petra Kašparová
   za Vizi tance o.s.

   29.04.2013 (17.51), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,