Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kdo si od inži odpálí klejku?

  V neděli 19. února se snad po dvaceti a možná i více letech setkali na jednom divadelním jevišti původní aktéři Hledačových dobrodružství a Dne s Tomášem Mácou, dvou nejslavnějších, ve své době – v polovině osmdesátých let – kultovních inscenací legendární skupiny Pražské 5 – R. S. (rozuměj Recitační skupiny) Vpřed Lumíra Tučka. Na scéně Malostranské besedy v Praze si „střihli“ oba kusy v jednom večeru. Stalo se tak v rámci oslav kulatého výročí 41 let a 62 dní od vzniku souboru.

  Bylo plno. Lumír svižně rapoval, Radek (Dočekal) tesknil jako ta chladnička, jako ta žehlička a Jana (Tučková), Věra (Víchová) a Lenka (Vychodilová) v chudých diskokostýmcích diváky stíraly jak pravé úči z osmdesátek. Inža kouřil klejky, Hledač šel tam, nevěděl kam a hledal to, nevěděl co. Své „já“ si utvrzovala sekretářka, co je referentka, zatracená lhářka. Halou zněl problém výrobní a Tomáš Máca odjel zase někam na Moravu…

  Vidět tehdejší hry a slyšet jejich texty, především ty rapované, v podání původních, byť dnes již životy notně otřískaných performerů, je nenahraditelné. Voskovce a Wericha nejlíp zpívali Voskovec s Werichem. Suchého a Šlitra nejlíp zpívá Suchý, Pilarová a Hegerová. A Lumíra Tučka nejlíp rapuje Lumír Tuček a jeho R. S. Vpřed. Kdo chce znát český kabaret a humor, kdo se zajímá o osmdesátky a o to, co a jak to tehdy na nezávislé scéně dunělo, neměl by si taková setkání nechat ujít. Je to jako zahlédnout záblesky zlatých nuggetů, které už současné řeky na povrch nevynášejí.

  Jde o první české postmoderní muzikály – tehdy jim ve Sklepě říkali rytmikály. Objeví je nastupující česká divadelní avantgarda? Napojení na linii Osvobozené divadlo – Semafor – Pražská 5 tu totiž hodně chybí.


  Komentáře k článku: Kdo si od inži odpálí klejku?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,