Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kdo je tady blázen?

   

  V Divadelních novinách č. 4 a 5 vyšel na pokračování text Richarda Ermla Brněnské schizma I + II. Autor nabízí ještě jeden pohled na dané téma – skrze mailovou korespondenci, již vedl přímo s uměleckým šéfem Národního divadla Brno Zdenkem Plachým.

  From: Plachý Zdenek
  To: Erml Richard
  Sent: Friday, December 10, 2010 3:45 PM

  Zdravím Vás,

  z mailu obchodního oddělení vyplývá, že měla činohra NDB v loňské sezóně největší návštěvnost a tržby za posledních 10 let. To je myslím pádnější argument, než všechny Hermannovy recenze dohromady.

  S pozdravem Zdenek Plachý

  Od: Richard Erml
  Komu: Plachý ZdeneK
  Odesláno: po 13.12.2010 14:08

  Milý pane Plachý,

  děkuji za rychlou odpověď, leč poněkud stručnou. Pro potřeby svého článku bych potřeboval důkladnější přehled. Řekněme aspoň takový žebříček pěti divácky nejúspěšnějších inscenací (kolika repríz od premiéry dosáhla, případně i tržebnost, pokud to není tajné). A pro mou lepší orientanci i pět inscenací, které diváci nepřijali – to se přece stane i v těch nejlepších divadlech. Na druhou stranu vás tím nechci osobně zatěžovat – mohu se také přímo obrátit na obchodní uddělení, které bude od vás o mém zájmu vědět. Srdečně

  Richard Erml

  From: Plachý Zdenek
  To: Erml Richard
  Sent: Monday, December 13, 2010 7:05 PM

  Vážený pane Ermle,

  psala mi Eva Novotná, že jste ji informoval o našem rozhovoru. Děkuji.

  Promiňte, ale asi nerozumím tomu, o co Vám jde. Chcete opravdu relevantní informaci, týkající se současného stavu návštěvnosti v činohře NDB? Pak nevím, co chcete více, než že tržby a návštěvnost za posledních deset let byly v činohře NDB největší v loňské sezóně, to je za mého působení. Ostatní otázky odvádí pozornost od této KLÍČOVÉ informace. Hlavní informací je, že po mém nástupu začaly růst tržby a návštěvnost rok po roce až do zmíněného rekordu v loňském roce. Klíčovou informací také je, že jsem přebíral činohru v době, kdy hlediště často zelo prázdnotou. My jsme opřeli repertoár o velkoformátovou klasiku a děláme ji moderně a kvalitně, a proto k nám chodí diváci. K našim nejúspěšnějším inscenacím, co se návštěvnosti týká, patří nyní Revizor, Lakomec, Zlatí chlapci, Richard III. a Škola žen. Kde jsem čekal větší návštěvnost – byla např. inscenace Našich furiantů, Náměstíčka – to měly být tutovky a nestaly se jimi. Doufám, že je to vyčerpávající odpověď – pokud chcete uvádět cifry tržeb jednotlivých představení, obávám se, že je to informace – vzhledem k záměru článku, jak jste mě o něm informoval – irelevantní. Pozdravujte Břeťu Rychlíka.

  Doufám, že si o činohře NDB promluvíte opravdu i s Vl. Justem a s J. Mlejnkem, kteří na naše premiéry jezdí.

  Srdečně Zdenek Plachý

  Od: Richard Erml
  Komu: Plachý Zdenek
  Odesláno: st 15.12.2010 17:10

  Milý pane Plachý,

  díky za informace o návštěvnosti, které ale mohu použít jako vaši odpověď v rozhovoru, nikoli jako objektivní údaj. Asi jsem trochu zhýčkaný z pražského magistrátu, kde jsem si mohl prohlédnout procentuální návštěvnost i tržebnost. S Evou Novotnou jsem byl domluvený na rozhovor po vás, ale nakonec odmítla. Pokud si dobře pamatuji, vybral jste si z pánů kritiků Pepu Mlejnka, ale pochopitelně se rád pobavím i s Vladimírem. Břéťu Rychlíka pozdravovat můžu, to je ten nejmenší problém. Vše dobré.

  Richard Erml

  From: Plachý Zdenek
  To: Erml Richard
  Sent: Wednesday, December 15, 2010 6:42 PM

  Jinak,

  pokud nevěříte mým údajům o návštěvnosti, klidně si to ověřte na obchodním odd. NDB. To je zdroj z první ruky, od nich mám informace i já. Oni nemají důvod si vymýšlet. Ostatně stejně jako já, protože pokud tuto informaci zveřejníte jako info ode mě, pak je snadno ověřitelná na místech, o nichž mluvíte.. neboli: byl bych blázen, kdybych si tyto údaje pro média vymýšlel.

  ZP

  Od: Richard Erml
  Komu: Plachý Zdenek
  Sent: Friday, December 17, 2010 4:38 PM

  Milý pane Plachý,

  byl bych blázen, jak říkáte, kdybych přemýšlel a pracoval jako vy. Obchodní oddělení budu kontaktovat sám, jak mi doporučujete. Vaší fabulaci, že jsem chtěl text postavit na konfrontaci vás a Novotné, nerozumím. Jednoduše potřebuji co nejvíce názorů na divadlo, kam sám nejezdím. Vy mě oprávněně podezříváte ze spojení s Břéťou Rychlíkem – to je v pořádku. Už si ale neumíte představit situaci, že si pražský novinář, který si dává záležet na své nezávislosti, vyhledává názory na vaše divadlo, které jste poslední roky formoval podle svého. Srdečně

  Richard Erml

  From: Plachý Zdenek
  To: Erml Richard
  Sent: Friday, December 17, 2010 5:08 PM

  Já pracuji jako blázen?

  Jak jste na to, prosím, došel? Jaké indicie, kromě Břéti, Vás k tomu vedly? A s takto predestinovaným názorem chcete psát „nezávisle“ o jedné éře NDB?

  Udivuje mě a je to trapně nápadné, jak mi nedůvěřujete ani v tom, že pracuji s daty našeho obchodního oddělení. Jste průhledný jako skleněná kulička a Vaše metody jenom svědčí o tom, kam se DN za poslední dobu dostaly.. Mám chuť tuto naši korespondenci zveřejnit, aby byl vidět tento pokus o mediální manipulaci tématu.

  Znovu opakuji: pro každého nezaujatého pozorovatele je nápadně divné, že se ptáte odcházející herečky a ne přicházející, atd. atd. Je mi z toho nanic. Vy předem víte, co chcete napsat a realita Vás nezajímá.

  Srdečně ZP

   

  Od: Richard Erml
  Komu: Plachý Zdenek
  Sent: Friday, December 17, 2010 5:45 PM

  Milý pane Plachý,

  tak ještě jednou. To vy jste použil výraz jako blázen. Já jsem ho opsal čistě proto, abychom se na této rovině nebavili. O mých průhledných či neprůhledných metodách si myslete co chcete, výsledkem bude stejně článek v DN. Jinak ale souhlasím s uveřejněním naší korespondence. Myslím, že jako internetový dovětek by to bylo docela fajn. Hezký víkend.


  From: Plachý Zdenek
  To: Erml Richard
  Sent: Friday, December 17, 2010 6:10 PM

  Výraz „jako blázen“

  jsem ve spojitosti s Vámi nepoužil. Vy ve spojitosti se mnou ano, tak to nepleťte. Já Vás neurážím, jenom pojmenovávám Váš přístup.

  Vaše metody jsou evidentní, o tom si nemusím nic myslet, to je ZŘETELNÉ.

  Vzhledem k tónu, kterým píšete a podjatosti, která z toho plyne, musím změnit svůj názor na zpřístupnění dat obchodního oddělení NDB. Myslím si, že informace, které chcete získat, máte v úmyslu účelově zneužít proti dobrému jménu NDB (i přesto, že jsou naopak zcela v jeho prospěch). A to jsem já povinen (nejen z titulu své funkce) chránit. Proto se obrátím na právní oddělení NDB – co a do jaké za informace míry Vám vůbec můžeme poskytnout. Dostáváme se totiž mimo jiné do oblasti obchodně – ekonomické strategie NDB a Divadelní noviny pro nás v tuto chvíli nejsou seriosním partnerem, o kterém bychom byli přesvědčeni, že data účelově nezneužije. Pokud by k tomu přesto došlo, upozorňuji Vás, že se NDB obrátí na syndikát novinářů ČR a na vašeho vydavatele.

  To, že chcete dělat rozhovory s těmi, co z divadla odchází a ne s těmi, kteří do něho přichází, mi zavání stylem bulvárního tisku (hledání skandálu za každou cenu) a ne seriosních novin, které by už podle názvu měly objektivně a kvalitně informovat odbornou i laickou divadelní veřejnost.

  Srdečně Zdenek Plachý


  Komentáře k článku: Kdo je tady blázen?

  1. Matěj T. Růžička

   Profilový obrázek

   Vážení přátelé,
   tato korespondence je skutečně šílená, stejně jako se mi, jako velmi zaujatému pozorovateli a domnívám se i znalci brněnského divadelního prostředí, zdá celá situace okolo ND Brno. Shodou okolností se mi dostala do rukou i další korespondence mezi J.P.Křížem, L.Marečkem a Z.Plachým, která je neméně šílená. Prosím kohokoli kompetentního, aby se začal vzniklou situací seriozně zabývat, protože bude-li vše pokračovat tak, jak se vyvíjí dosud, hrozí podle mého soudu, že se staneme (my komedianti) v očích veřejnosti totálními trotly. Pokud jimi nejsme již dávno. Z těchto, zde uveřejněných informací, ať už formy či obsahu, mi vstávají vlasy hrůzou na hlavě. V úctě k Vaší práci.
   M.T.Růžička

   09.03.2011 (17.49), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Matěj T. Růžička

   Profilový obrázek

   mimochodem…nelze obsah článku jakkoli sdílet na FB?…myslím je to nezbytně nutné dostat do sítí…děkuji za odpověď.
   m.t.růžička

   09.03.2011 (17.54), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Pavel Kylián

   Profilový obrázek

   Děkuji za oba články pana Ermla i zveřejnění těchto emailů. Mne by hlavně zajímala ta tvrdá čísla – jaká je tedy ta současná návštěvnost a co jsou ony hity… (a kdy vznikly, některé „trháky“ vznikly dávno před panem Plachým). Onderkou i Plachým shodně opakované teze o propadu (než se pan Plachý zjevil) jako dlouholetý divák nemohu potvrdit.
   Naopak – mám několik spoluabonentů, kteří se zcela nedávno přesunuli do MDB… a podle chápavého uvítání na komerčním oddělení nebyli první…

   09.03.2011 (21.26), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Kateřina Kočičková

   Profilový obrázek

   Pro Matěje Růžičku:
   O „tlačítku like a share na FB“ vážně uvažujeme. Zatím mají Divadelní noviny aspoň svůj vlastní profil na Facebooku, tam je odkaz na článek, třeba to pomůže.
   Zdraví Vás momentální pomocnice a technická podpora Vladimíra Hulce.

   09.03.2011 (22.27), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Zdenek Plachý

   Profilový obrázek

   Matěji,
   uklidni se, situace ND Brno je naprosto v klidu, a spíš si hlídej, abys tu nebyl za hysterického trotla (už delší dobu) především Ty.

   Pro pana Kyliána:
   nevím jak to, ale v loňské sezóně prostě měla Mahenova činohra největší návštěvnost a tržby za posledních deset let. To jsou snadno ověřitelná fakta. Jedni lidé odcházejí, jiní přicházejí, tak už to v životě chodí. Naštěstí těch, kteří k nám přicházejí, je stále velmi mnoho.

   Srdečně

   13.03.2011 (11.07), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  6. S. Bartík

   Profilový obrázek

   Pana Plachého
   bych upozornil, že panem Ermlem požadované údaje o návštěvnosti a tržbách jsou v duchu zákona 106/99 Sb o svobodném přístupu k informacím veřejné, resp. na písemné vyžádání je musí NDB (jakožto ze zákona tzv. povinný subjekt) poskytnout. A to, prosím, komukoliv. Jistě mu to potvrdí i na jím zmíněném Syndikátu…
   Nedá mi to, abych nevzpomenul signifikantní příklad nezákonného neposkytnutí informace, kdy jsem žádal kopii smlouvy mezi NDB a firmou pana Daniela Landy, na základě které tyto dva subjekty vyprodukovaly divadelní dílo Tajemství Zlatého draka. Důvody, pro které mi je ředitel NDB pan Dvořák odmítal vydat, byly lživé, nesmyslné a zejména protizákonné. Škoda, že jsem ve lhůtě nepodal žalobu. Ono totiž zatajování informací často svědčí o něčem nekalém. Škoda i pro vedení NDB, vedení divadla mohlo rozptýlit insidery vyslovované obavy, že při dělení výnosů z TZD krvácí pokladna divadla a kyne konto firmy pana Landy.
   Podobně si pan Plachý škodí, když hledá cestu k obstrukci údajů o návštěvnosti a tržnách, mohl by tím přeci všem vytřít zrak, jací jsou v tom novém obsazení ve vedení NDB profíci!
   :- D

   14.03.2011 (0.01), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  7. Matěj T. Růžička - hysterický trotl!

   Profilový obrázek

   Ano a to je přesně ten druh komunikace, který mám na mysli..ať si komplexní obrázek učiní každý čtenář-divák sám..
   M.T.R. – hysterický trotl.

   14.03.2011 (12.55), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  8. Tomáš Bernie Kadlec

   Profilový obrázek

   Dobrý den,
   pokud by po nás někdo chtěl percentuální návštěvnost nebo tržebnost, nevolejte na obchodní oddělení, protože žádné nemáme. Jinak není problém cokoliv zveřejnit, tuhle přišlo na Expres na západ 39 lidí, a to už jsou pěkná čísla. 🙂

   Pěkný den

   14.03.2011 (13.11), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  9. Zdenek Plachý

   Profilový obrázek

   Pan Erml nakonec ale pro svuj clanek vsechna pozadovana data do sveho clanku dostal a to primo z obchodniho oddeleni NDB a i potvrzeno z brnenskeho magistratu, takze zadny problem.

   Pro pana Bartika: obchodni smlouvy – to je neco zcela jineho nez info o trzbach, ty zverejnovat ze zakona nelze.

   Srdecne Zd. Plachy

   14.03.2011 (17.14), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  10. Pavel Kylián

   Profilový obrázek

   To mne těší,
   že zprávy o počtu diváků jsou veřejné – jen … – nemohl by je tedy někdo zveřejnit? Já myslím, že není nutné, abychom všichni jeden po druhém na komerční oddělení ND psali.
   Děkuji.

   14.03.2011 (19.24), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  11. catt

   Profilový obrázek

   Pane Plachý,
   smlouva veřejnoprávní instituce není nic tajného a nález Nejvyššího soudu již několikrát dal za pravdu lidem, kteří si přáli zveřejnění. Například si vemte smlouvy MČ Prahy 6: http://www.praha6.cz/smlouvy/
   Ve smlouvách jsou začerněné citlivé údaje, ale cena mezi ně rozhodně nepatří.

   Jinými slovy, žádný zákon vám smlouvy nezakazuje zveřejňovat, právě naopak.

   14.03.2011 (22.02), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  12. Vojtěch Varyš

   Vojtěch Varyš

   tady by možná bylo dobré připomenout, že redakce Divadelních novin pokládá všechny výzvy za zveřejnění svého hospodaření za šikanování.

   15.03.2011 (10.03), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  13. catt

   Profilový obrázek

   jakou má spojitost hospodaření DN se smlouvami NDB, pane VV?

   16.03.2011 (0.43), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  14. Richard Erml

   Richard Erml

   Milý pane Plachý,
   musím vás upozornit, že obchodní oddělení (pokud existuje) i brněnský magistrát pracují liknavě: zatím mi žádná požadovaná data, jak píšete, nedošla. Pokud nemáte na mysli onu mantru o tom, že v minulém roce dosáhla činohra nejvyšší návštěvnosti… atd. Informoval jsem se na pražském magistrátu a musím vás upozornit, že je opravdu vaší povinností poskytnout podrobné údaje ve smyslu zákona 106/99, o němž mluví pan Bartík. Bohužel netuším, jak moc je na své příspěvkové organizace přísný brněnský magistrát, ale tomu pražskému skutečně předkládají podrobné údaje (tabulky, procenta atd.). Ověřte prosím, kde to vázne, zůstávám v očekávání.
   Srdečně

   16.03.2011 (14.36), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  15. S. Bartík

   Profilový obrázek

   @ Z. Plachý:

   Pane Plachý, nechtějte po mně, abych vám musel váš omyl dokazovat tím, že si o smlouvy s 2 Landa s.r.o. znovu požádám a po případném neposkytnutí (tak jako cca před 2 lety) vám v důsledku toho přikáže smlouvy poskytnout soud. Obratem bych je zveřejnil, poptávka médií byla tehdy velmi silná 😉
   Ve vašem případě jde takřka jistě o omyl, do kterého vás uvedl nekompetentní ředitel NDB pan Dvořák. Ten by měl zákony znát, u něj už o omylu hovořit nelze. Ostatně kdyby nebylo co tajit, tak by koprodukční smlouvu zveřejnil. Nemyslíte? Ale chápu, ono toto obchodní partnerství ohrožuje pověst vašich kámošů z obsidián-klubu, že…

   Víte, z pohledu zvenčí ani nejde o návštěvnost (nárůst se nemusí rovnat zvýšení kvality, spíše „jen“ atraktivity) a dokonce možná ani o kvalitu produkce a pochvaly kritiků. Jde o to, že vám brněnská radnice v čele s Bc. Romanem Onderkou MBA umožňuje dočasně dělat umění dle vašeho gusta a vy jemu na oplátku umožňujete mít pocit, že i on je součástí elity, nejen politické, ale i kulturní. Či dokonce umělecké. A v případě Klubu tajemství zlatého draka snad i duchovní, mystické či kdovíjaké. Ale celé toto vaše hraní si na divadýlko je jen jedna velká sranda za peníze (převážně) daňových poplatníků.

   Buďte zdráv!

   18.03.2011 (0.59), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  16. Vojtěch Varyš

   Vojtěch Varyš

   nejste, pane Bartíku, ten protihazardní fanatik? http://www.divadelni-noviny.cz/author/svatopluk-bartik/

   18.03.2011 (11.20), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  17. Vladimír Hulec

   Profilový obrázek

   Vojto,
   je to podstatné?

   18.03.2011 (22.03), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  18. S. Bartík

   Profilový obrázek

   jste to vy, pane Vavryši, kdo ještě nepřestal bít svoji ženu?
   http://www.divadelni-noviny.cz/vavrys-je-nasilnik-mlati-svoji-zenu/

   31.03.2011 (16.16), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  19. Vladimír Hulec

   Profilový obrázek

   Diskuse nad dopisy
   – zdá se – skončila
   Dobrou noc

   01.04.2011 (0.51), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,