Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zahraničí Zprávy

  Startuje přehlídka Divadlo jednoho herce

  Na obou scénách Západočeského divadla v Chebu se od čtvrtka 30. září do pondělí 4. října uskuteční tradiční přehlídka Divadlo jednoho herce. Od roku 1980, kdy se konal nultý ročník, si jediný český festival monodramat (nebo chcete-li one man shows) vydobyl prestižní postavení také ve světě.

  Kvůli nejistotě ohledně koronavirových opatření v době, kdy se festival připravoval, je letošní XXI. ročník o něco komornější než ty předchozí. Přesto se na jevišti divadla, v prostoru za oponou nebo ve studiu d uskuteční celkem 14 představení všech žánrů počínaje činohrou přes loutkové pohádky nebo taneční performance až po operní klauniádu či stand-up comedy. Jak už je v posledních ročnících zvykem, pořadatelé pozvali  zejména inscenace se zásadním autorským vkladem, kde herec či performer není jen interpretem hotového textu, ale zároveň i jedním z hlavních tvůrců.

  Ze zahraničních produkcí letos uvidíte pařížského tanečníka Mehdiho Farajpoura, který se ve svém tanečním sólu KA-F-KA inspiroval slavnou Kafkovou novelou Proměna. Owen Corey z Philadelphie zase přiveze osobitou adaptaci jednoho z méně známých Shakespearových textů Richard II. pod názvem This Little World. LiryBélula je netradiční kombinací klauniády a operního zpěvu v podání Zelie Lanaspy. Obě tato představení budou opatřena českými titulky.

  Překlad naopak nepotřebuje česko-francouzský novocirkusový projekt And Who Is Useless Now, v němž se téměř nemluví a kde vedle hlavního protagonisty Florenta Golfiera účinkují také čtyři roboti. Tanečnice Kamila Mottlová se ve svém počinu Hikikomori zabývá japonským fenoménem lidí, kteří několik let dobrovolně nevycházejí z domova. Ondřej Kolín (chebským divákům známý jako pianista z komedie Je úchvatná) vystoupí s kritiky ceněnou původní adaptací deníků slavného českého básníka pod názvem Orten! Závěrečnou hvězdou přehlídky je letos Roman Zach s komedií Skečmen o muži, kterému jednou řekli, že ztratil humor.

  Domácí chebské příspěvky budou tentokrát dva. Derniérou úspěšné inscenace Všechny báječný věci se Pavel Richta rozloučí s inscenací, kterou hrál s úspěchem v uplynulých čtyřech sezónách. Jako stand-up komici pak budou bavit Pavel Richta, Jindřich Skopec, David Beneš a Stephanie Van Vleet v sérii výstupů Chebský stoják.

  Festival doplní také dvě pohádky – tradiční účastnice přehlídky Jana Vyšohlídová letos zahraje hned dvakrát nejmenším divákům titul Prostě žába. Rovnou tři představení lingvistické pohádky Jak bobr hledal déšť pak uvede Jana Kollerová.

  • Autor:
  • Publikováno: 30. září 2021

  Komentáře k článku: Startuje přehlídka Divadlo jednoho herce

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,