Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Jakub Matějka: Naše osobní zkušenost sahá až do San Francisca

  Rozhovor s producentem sdružení Loutky v nemocnici

  Loutky v nemocnici, zapsaný spolek, se věnuje dramaterapii a psychosociální péči. Téměř patnáct let ulehčuje především dětským pacientům pobyt v nemocnicích a léčebnách. Od počátku je s jeho existencí spojen manažer Jakub Matějka, kterého jsme se zeptali na nové aktivity.

  Jakub Matějka (uprostřed) s Ivanem Trojanem a Markou Míkovou při realizaci CD Dárek a jiné pohádky Foto archiv Jakuba Matějky

  Jak vaše sdružení vzniklo?

  Nápad vystupovat v nemocnici s loutkami převzala současná předsedkyně spolku Marka Míková od kamaráda – loutkáře z Německa. Sám hospitalizovaný začal hrát dětem na dětském oddělení improvizovaná loutková představení a později Marku požádal, aby s ním spolupracovala a vytvářela mu dramaturgyni. Zárodek projektu Loutky v nemocnici byl na světě. Živé umění ve zdravotnických zařízeních a podpora projektů, v nichž se profesionální umělci stávají součástí léčebného procesu, nalézáme i v zahraničí – zejména ve vyspělých zemích. Naše osobní zkušenost sahá až do San Francisca. Někdy se jedná o loutkové divadlo u nemocničního lůžka, jindy hráči symfonického orchestru odehrají koncert v přeplněné čekárně ambulance.

  Kolik lidí se na projektu podílí a jak to všechno funguje?

  V tuto chvíli se projektu aktivně účastní osmnáct členů spolku a naše nekončící turné po celé republice se může pyšnit téměř šesti sty návštěvami v nemocnicích a léčebnách, nejčastěji dvoučlenných týmů. Při většině návštěv odehrajeme vícero loutkových představení, pro získání důvěry pacientů většinou začínáme písničkami „na přání“. Hrajeme v sálech léčeben, v hernách na jednotlivých odděleních, ale i přímo na pokojích pacientům upoutaným na lůžko, s dezinfikovanými speciálně upravenými loutkami navštěvujeme i jednotky intenzivní péče s nejvyšším režimem ochrany. Jak píšeme na našich stránkách: Loutky dokážou u nemocných často víc než pilulky – vykouzlit úsměv, zaplašit stesk po domově, pomoci na chvíli zapomenout na bolest a trápení. Prostřednictvím divadelních představení, her a písniček se snažíme pomoci v procesu uzdravování, snažíme se otevírat prostor ke hře i komunikaci o prožívané realitě… Přizpůsobujeme se možnostem a potřebám oddělení i pacientů. Máme diferencovaný přístup k různě nemocným, spolupracujeme s nemocničním personálem i s rodiči. Někdy aktivně pomáháme v procesu léčby (rehabilitace, psychiatrie).

  Kam vaši umělci nejčastěji zajíždějí?

  Největší počet návštěv realizujeme v klíčových nemocnicích v Čechách i na Moravě, kde jsou soustředěni dlouhodobě hospitalizovaní pacienti s nejvážnějšími diagnózami: FN Motol, Dětská nemocnice FN Brno, FN Ostrava. Zajíždíme ale i do malých léčeben v pohraničí. V posledních letech jsme naši činnost rozšířili do vybraných ústavů pečujících o dlouhodobě hospitalizované seniory, včetně hospiců. I zde mají loutka a písničky čarovnou moc! Celkem navštěvujeme zhruba čtyřicet zdravotnických zařízení.

  Máte nazkoušené programy, nebo se spíše improvizuje? Mohou si děti na loutky i sáhnout?

  Každý rok připravujeme několik nových inscenací, které mají pevnou strukturu. Dramaturgie vychází přímo z potřeby souboru a jeho diváků – klientů zdravotnických zařízení. Nebojíme se prostřednictvím konkrétních příběhů a původních dramatizací otevírat prostor pro komunikaci i o složitějších otázkách (Bleděmodrý Petr, Myši patří do nebe, Bílá velryba). Zařazujeme aktuální dobrodružné příběhy (Letopisy Narnie) i osvědčené pohádky pro nejmenší (O Červené karkulce, O velké řepě, O Budulínkovi). Těžíme z toho, že umělecká vedoucí souboru Marka Míková je zároveň spisovatelkou i režisérkou a také loutkářkou. Ke spolupráci ale zveme i další osobnosti, scénografy, kostýmní výtvarníky, hudebníky… Některé projekty jsou přímo interaktivní, děti hrají s loutkami spolu s námi, kostým či rekvizitu někdy dostane i rodič nebo nemocniční sestřička. Děti jsou často loutce velmi blízko, zvlášť pokud hrajeme intimní představení přímo na postýlce pro jednoho pacienta. Těmto malým představením s drobnějšími loutkami říkáme „kufříkové“. Vždy je při návštěvě máme při sobě…

  Co jste připravili v poslední době?

  Právě jsme pokřtili nový audioprojekt Dárek a jiné pohádky, realizovaný s herci Dejvického divadla. Necháváme ho na konci naší návštěvy na nemocničních pokojích jako dárek. A srdečně zveme na naši loutkovou verzi klasické české operní veselohry Prodaná nevěsta. Premiéra pro veřejnost bude 7. prosince v divadle Minor.

  Loutky v nemocnici

  Loutky v nemocnici v akci – cílem je přinášet radost Foto archiv


  Komentáře k článku: Jakub Matějka: Naše osobní zkušenost sahá až do San Francisca

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,