Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2024

ročník 33
17. 9. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Názory – Glosy

    Jakub Hora: O Japonsko jsme letos asi přišli

    Plzeňské loutkové Divadlo Alfa začíná od června hrát. Zatím jen několik titulů a obě premiéry, o které v důsledku koronavirové krize přišlo. Inscenace pro nejmenší diváky Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák? ještě stihla veřejnou generálku, od 8. června se repertoár rozšíří také o Jenovéfu Tomáše Dvořáka. O situaci i plánech Alfy jsme hovořili s ředitelem Jakubem Horou.

    Jak se projevila krizová situace v práci divadla?

    Přečkali jsme čtrnáct dní zmatků, kdy nikdo pořádně nevěděl, co se bude dít, a pak jsme se rozhodli, že pojedeme podle náhradního plánu. Kolem Velikonoc jsme začali se zkoušením Jenovéfy, během nouzového stavu jsme natočili deset nových audioverzí našich představení – například Pohádky ovčí babičky, Cesta do středu Země, Kolíbá se velryba, Čarovná rybí kostička, Kosprd a Telecí. A ještě tři úplně nové pohádky od Blanky Luňákové. Vydáme je v říjnu na CD i ve verzi pro stažení na poslouchání do auta. Budou se jmenovat Pohádky ze zavřeného divadla.

    Během karantény jste na YouTube spustili kanál Alfa zírá, kde diváci mohli vidět některé z inscenací a podle instruktážních videí vyrobit loutku a zahrát si s ní. Měli jste dobrou odezvu?

    Byli jsme příjemně překvapeni – kanál má tisíce zhlédnutí, lidé koukají na pohádky, písničky i instruktážní videa, přišlo nám mnoho příznivých reakcí od diváků i ze škol, které používají některá videa při online výuce. Kanál se zaběhl, sledovanost má a uvažujeme o tom, že ho budeme rozšiřovat. Videa jsme natočili díky naší technice, ale museli jsme také leccos dokoupit, vytvořit natáčení místo. Teď tu máme vlastně takové malé, docela dobře vybavené studio animovaného filmu. Určitě ho budeme do dalších let využívat.

    Vidíte, všechno zlé je k něčemu dobré!

    Určitě. I pro herce je to nová zkušenost. Většina se potkala s filmem jen minimálně nebo vůbec ne. A teď jsme točili i pro Plzeňský kraj vysílání určené středním školám. Nenudili jsme se – točili jsme dva dny audio, dva dny video, do toho se zkoušelo, už tři neděle děláme dvakrát do týdne vystoupení pro domy seniorů. Ale vypadla nám samozřejmě plánovaná představení.

    Na kolik vás výpadek přišel?

    Zatím zhruba na milion a čtvrt.

    Přišli jste i o zahraniční zájezdy. Jak tu ztrátu pokryjete?

    Naštěstí máme dobré hospodářské výsledky z minulých let. I díky hostování v zahraničí jsme si vytvořili přebytky, které jsme mohli převést do rezervního fondu. Díky němu jsme schopni ztrátu částečně krýt z vlastních zdrojů, pomoc přislíbilo i ministerstvo kultury. O letošní plánovaný zájezd do Japonska jsme ovšem s největší pravděpodobností skutečně přišli a to je samozřejmě další a velmi výrazný finanční výpadek. Zájezdy se však patrně přesunou na příští rok, takže bychom v Japonsku nakonec přece jen hrát měli.

    Přesunuli jste z června i Skupovu Plzeň. Už v dubnu jste oznámili nový termín 14.–18. října. Jak jste se tak rychle dohodli s hostujícími soubory, dokonce japonskými?

    Prostě jsme si to řekli a všichni potvrdili, že mohou přijet. Teď se ukazuje, že jsme mohli Skupovku nechat v plánovaném červnovém termínu, ale bez zahraničních hostů. A to by byla škoda. Na podzim ji zrealizujeme takřka v původním rozsahu a nepřijdeme ani o největší atrakci – japonské soubory a divadlo bunraku. Japonsko má velký zájem na účasti, dokonce nás půl milionem podpořila Japan Foundation. Jako součást Skupovky bude už v červenci v Muzeu loutek otevřena velká expozice díla Ivana Nesvedy, kterou jsme připravovali také během nouzového stavu.

    Hrát začnete od začátku června. V jakém režimu a pro jaké diváky?

    Během června budeme hrát Pozor, Zorro, Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák? a Jenovéfu. Tučňáka pro pětadvacet diváků, Jenovéfu a Zorra pro čtyřicet, samozřejmě při zajištění hygienických podmínek a rozestupů. Pro školy a školky hrát nemůžeme – školská zařízení mají doporučení, respektive nařízení, že děti nesmějí během vyučování opustit školní budovu. Hrajeme tedy pro rodiny s dětmi, pro zájmové skupiny. První část červnových představení už je plná. Na školy si musíme bohužel počkat.


    Komentáře k článku: Jakub Hora: O Japonsko jsme letos asi přišli

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,