Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Jak opravit operní domy

  Od konce minulé sezony čeká uzavřená budova Státní opery v Praze na zahájení plánované rekonstrukce. Jak bylo oznámeno v září 2015, opravy mají trvat 27 měsíců, zahrnují historickou i provozní budovu v ceně lehce přesahující miliardu korun. Projekt musela schválit vláda ČR, až poté bylo možné vypsat veřejnou zakázku na generálního dodavatele stavby. Stalo se to v únoru 2016, zhotovitel měl být vybrán do konce dubna, práce měly začít 1. července. Kvůli žádostem uchazečů o dodatečné informace se však obálky s nabídkami sedmi uchazečů otevíraly až 21. července. Po vybrání vítězné firmy podali neúspěšní uchazeči námitky, dle sdělení mluvčího ND Tomáše Staňka týkající se plnění kvalifikačních předpokladů jednotlivých konkurujících si uchazečů. Vedení Národního divadla se proto rozhodlo provést nové posouzení předložených nabídek, novou komisi opět musela schválit vláda, která tak učinila 5. prosince. Národní divadlo má za to, že tak odstraní jakékoliv hypotetické pochybnosti jednotlivých uchazečů a ukončí výběrové řízení v souladu se zákonem v přiměřené lhůtě, sdělil Divadelním novinám Tomáš Staněk. Odhadnout, kdy se začne s opravami, je obtížné, už nyní má projekt půlroční skluz. Umělecké soubory se mezitím protloukají provizoriem.

  Rekonstruovat za pochodu, to jest o prodloužených letních prázdninách, se mělo ve dvou krocích také Janáčkovo divadlo v Brně. I tady pečlivě naplánovali náhradní umělecký provoz s využitím především Mahenova divadla a Reduty. Jenže, jak sdělil ředitel divadla Martin Glaser, na konci září se při řešení umístění klimatizačních jednotek (nelze je mít dále vzhledem k jejich velikosti v podzemí) na střechu zjistil velmi problematický stav střechy. Vědělo se o něm podle Glasera už po roce 2000, kdy se rekonstruoval střešní plášť – proč a kde se během následujících let informace o stavu střechy ztratily, bohužel nikdo z nás, kdo nyní jsme v NdB nebo na investičním odboru města Brna, nevíme. Je to evidentně systémová chyba.

  Z projektu architekta Petra Hrůši vyplývá, že podle původního dvouetapového plánu není reálné dokončit opravy, včetně střechy, do září 2018, aby bylo možné umístit sem část oslav stoletého výročí vzniku republiky (divadlo supluje také koncertní síň) a realizovat mezinárodní festival Janáček Brno 2018. Pro jistotu ho ředitel Glaser hodlá posunout až na přelom listopadu a prosince, jakkoli to pro divadlo není výhodné. Architekt Petr Hrůša proto navrhuje jednorázově uzavřít a rekonstruovat budovu od konce dubna 2017 do obnovení provozu v září 2018. Tento plán se zdá nejschůdnější, nejodolnější vůči problémům, jimž nyní čelí Státní opera, i vůči riziku nečekaných komplikací, až se do baráku fyzicky kopne, jak výstižně komentuje Glaser. Rozhodnout musí Rada města Brna a vedení divadla doufá, že uvedenou změnu projektu schválí.

  Vedení divadla má hotové plány uměleckého provozu při uzavření Janáčkova divadla: Opera připraví tři premiéry v Mahenově divadle, balet a činohra zde uvede po jedné premiéře a část repertoáru obou souborů se sem přenese. Dva nové projekty se budou realizovat na Výstavišti a další na zatím neupřesněném místě. Orchestr bude zkoušet ve foyeru Mahenova divadla, sbor v přislíbených městských prostorách, hledá se zkušebna pro aranžování opery. Ale jsou pro jistotu připraveny i náhradní plány pro případ prodlení, ředitel Martin Glaser hodlá udržet provoz Janáčkova divadla do poslední možné chvíle. Přitom nemůže vědět, jestli z havarijních důvodů nebude nutné budovu uzavřít třeba ze dne na den – to je realita budovy v posledních deseti letech.


  Komentáře k článku: Jak opravit operní domy

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,